Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

ewa_k 05:37, 11 kwi 2015


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
W angielskiej wersji Gardeners' World pokazali sadzenie lilii wodnych w kompoście. Co o tym sądzisz? To mam, a ciężkiej ziemi polnej nie wiem skąd zdobyć bo u nas same piachy.
____________________
Ewa
ewa_k 05:43, 11 kwi 2015


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321

"Dzięki Twoim informacjom już wiem co zrobię w moim basenie (nikt się w nim nie kąpie bo u nas lato za zimne, a ja jestem ciepłolubna)".

Arboretum w Bolestraszycach polecam do obejrzenia!
Ja już nie mogę się doczekać końca maja, na planowany tam wyjazd żeby obejrzeć kwitnące lilie wodne i irysy.

A do przyszłego oczka przychówkiem karpi koi się podzielę. W tym roku zapewne będą następne .
____________________
Ewa
Mariusz 19:41, 12 kwi 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
ewa_k napisał(a)
W angielskiej wersji Gardeners' World pokazali sadzenie lilii wodnych w kompoście. Co o tym sądzisz? To mam, a ciężkiej ziemi polnej nie wiem skąd zdobyć bo u nas same piachy.

Stosuję, szczególnie kompost liściowy.
Jednak ze względu, że sam kompost raczej nastręcza trudności w uprawie, powiedzmy rozmywa się pod wpływem ruchu wody, nie zawsze lilie dobrze w nim rosną, to jeśli już go stosuję, to jako dodatek do ciężkiej ziemi bądź gliny. Kompostu liściowego dodaję ok. 30% albo przekompostowanego obornika ok. 15%
edit: wygodniejsza jest jednak ciężka ziemia i nawóz w kostkach, wówczas mniej użyźnia się wodę.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
09:09, 04 cze 2015
Pierwsza nieśmiało zakwita
Mariusz 20:57, 04 cze 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Ładna, to już teraz kwiatami posypią, pogoda wreszcie im sprzyja.

Maj nie rozpieszczał, tak więc spóźnienie w kwitnieniu mają spore. Od połowy maja dość obficie kwitną naturalne Nymphaea alba i N. candida, natomiast z uprawnych jako pierwsza pokazała kwiat 'Rosennymphe' (na zdjęciu)

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 15:09, 07 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna3539 napisał(a)




Wiatam serdecznie wszystkich,chciałabym zapytać tych bardziej doświadczonych o przestawianie lili na głębsze miejsce ponieważ mam lillie wodną odmiany "attraction" i chciałabym ją przestawić na głębsze miejsce tylko nie jestem pewna czy jak ją przestawie czy liście dorosną o powierzchni czy "utopią" sie i zgnija ? Aktualnie jest na głębokości 40cm a chcę ją przestawić na ok 90cm.Tę lilie mam pierwszy rok i pomalutku schodzi coraz niżej.Lilia pięknie mi w tym roku zakwitła tylko jest bardzo blada i z tąd też moje pytanie czy z upływem lat bedzie ona robiła sie coraz ciemniejsza aż będzie czerwona?Dołącze zdjęcia bo wydaje mi sie ze listki mają już za długie ogonki na tę głębokość.Bardzo proszę o jakieś wskazuwki co do lili.Pozdrawiam ania c.



Nie utopi się, możesz opuścić niżej. To silnie rosnący grzybień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
urszula_sarn... 16:07, 08 cze 2015


Dołączył: 29 lis 2014
Posty: 2
Witam wszystkich serdecznie. Mam problem z posadzeniem lilii wodnych. Sadziłam je już trzy razy i ciągle pływają po wierzchu. Wkładałam kamienie na dno doniczki i na wierzch,wkładałam glinę, owijałam siatką i znowu to samo. Czy mając ryby nie będę miała lilii?

Ula S
Mariusz 16:10, 08 cze 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
W sprawie koloru 'Attraction'.
Zazwyczaj na starych kłączach, wśród dobrze zasiedlonych grzybieni kwiaty są czerwone (górna część płatków korony podchodzi bielą), główne w stawie u rosnących w gruncie, w oczku w pojemniku trudno osiągnąć ciemniejsze wybarwienie. W większości w oczek wodnych kwitnie na różowo.


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 16:17, 08 cze 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
urszula_sarnowska_kobryn napisał(a)
Witam wszystkich serdecznie. Mam problem z posadzeniem lilii wodnych. Sadziłam je już trzy razy i ciągle pływają po wierzchu. Wkładałam kamienie na dno doniczki i na wierzch,wkładałam glinę, owijałam siatką i znowu to samo. Czy mając ryby nie będę miała lilii?

Ula S

Posadź je w koszu 25 - 50 l, wsyp kompost wymieszany z ciężką ziemią. Do kłącza możesz przywiązać kamień i do kosza. Zasyp górę warstwą grubego żwiru.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3144-sadzenie-grzybieni-w-koszach
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
urszula_sarn... 16:31, 08 cze 2015


Dołączył: 29 lis 2014
Posty: 2
Bardzo dziękuję za linka. Spróbuję jeszcze raz je posadzić może w końcu się uda ale mam wrażenie że ryby wygrzebują tą ziemię od wierzchu doniczki. Ziemię mam specjalną do roślin wodnych. A może ja źle zanurzam doniczki?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies