Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kiedyś będzie kolorowo...

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie kolorowo...

KLAUDIA 18:24, 18 kwi 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 91
Witam wszystkich, jestem tu nowa choć może brakowało mi śmiałości się zalogować, bo jak każdy(no może ja tak sama uważałam) sądzi, że sobie sam poradzi, no bo jak oglądam tyle programów, czytam a Panią Danusię to ogromnie podziwiam.

I tak kończąc mój wstęp błagam o pomoc, brak mi koncepcji, bo odkąd pamiętam mam z tym wielki problem , najpierw nasadzę potem wywalam, bo to nie tak, oczywiście natura robi swoje i jest naturalna selekcja.

Ale teraz to tak się zawzięłam,jak sama P.Danusia mówiła-chce patrzeć na ogród jak całość.

Chciałam,żeby on żył był pełnia koloru -a jak na moje oko jest -bo jest.
Pomóżcie mi swoją wiedzą i pomysłem.

a teraz mam problem z tym kawałkiem mam tuję, ta żółta tuja uschła-lato zrobiło swoje (zdjęcia mam z zeszłego roku)przy ławeczce są tylko tuje. chciałabym dodać drzewa które ożywiały by ten zakątek, a ten pas długi -to już porażka wizji.

Po drugiej stronie jak widać na zdjęciu mam tulipanowca,pod nim w tym roku posadziłam po bokach rododendrony,bo padł mi jeden płożący.planuję posadzić jeszcze przed nim trzy kule bukszpanowe
jutro może zrobię lepsze zdjęcia

a i najważniejsze wyznacznikiem środka tego prostokątnego placu jest magnolia Susan(jest moja największą radością)ma już 6m szerokości
Pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc



____________________
Klaudia Kiedyś Będzie Kolorowo
19:08, 18 kwi 2017
Witam się u ciebie
paola1a 19:16, 18 kwi 2017

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Hej
Magnolia cudowna i ogromnie podobają mi się te tuje pochylające się nad spoczywającymi na ławeczce- świetnie to wygląda, choć proponowałabym ujednolicić podłoże albo wyraźnie je rozgraniczyć bo tak pewien misz-masz powstaje i koło ławeczki zdecydowanie widzę hortensje - no przynajmniej ja bym tak zrobiła
Najważniejsze, że są ramy- masz przepiękne okazy magnolii i tulipanowca, teraz tylko dorobić im towarzystwo- więc masz już połowę sukcesu. Pozdrawiam i będę zaglądać
____________________
Prostokątna rabata
AnkaK 20:13, 18 kwi 2017


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Cześć! Świetnie Cię rozumiem co do braku koncepcji. Mnie zawsze się wydaje, że to co wymyślę w danym momencie jest już ostateczne i naj naj najgenialniejsze na świecie I tak kręcę się w kółko od 2 lat.
Jeśli mogę Ci coś doradzić, choć specjalistka ze mnie żadna, to:
1. zastanowiłabym się na Twoim miejscu co z tłem - czy chcesz zasłonić płot, czy nie. W tym momencie tujki wyglądają jak podupadły żywopłot, jak gdyby kilka starszych okazów padło i dosadzone były nowe małe. Jakiś cis się tam nawet chyba zaplątał. Jeśli szczelnego żywopłotu ma nie być zostaw najładniejsze okazy i potraktuj jako elementy iglakowo-liściastych kompozycji. Podsadź je kolorowymi krzewami np. dereniami, trawami i mniejszymi iglakami.
2. Uprość linię rabaty - fale wprowadzają dodatkowy chaos, a i kosi się to chyba trudno. Łuki mogą być przecież łagodniejsze.
3. Kamień lepiej by wyglądał, gdyby oddzielony był od kory ekobordem.
4. Czy pod tulipanowcem masz nawadnianie? Ciężko bez niego lub regularnego podlewania będzie tam rododendronom chyba. Drzewo wyciąga całą wodę, zaś tej z naturalnych opadów też za wiele do nich nie dociera.
5. Nie wszędzie muszą być bukszpany Jest masa kolorowych iglaków, liściastych i bylin oraz traw. To one dadzą Ci kolor, którego szukasz.

Piękna magnolia i tulipanowiec.

To tyle. Niech mądrzejsi się wypowiedzą
____________________
Anka Chaos kontrolowany
KLAUDIA 21:26, 18 kwi 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 91
Witam jak bardzo to są cenne opinie i to co napisałaś jest prawdą.jak zaczynałam to tak kawałek trawnika likwidowałam po kawałku i teraz tak wyszło
Pod tulipanowcem nie mam nawodnienia(choć myślałam o tym)ale mam wkopana taka pompę na 3,5m i przy takim ciśnieni,nie poszłoby.
ratuje się systematycznie podlewając.
tuj więcej bym nie sadziła. myślałam o tym,żeby dosadzić tam gdzie potrzeba ,a reszta to klony ,miłorzęby,buki.coś co jak będę patrzyła to da radość oczom.
bardzo jeszcze raz dziekuję
____________________
Klaudia Kiedyś Będzie Kolorowo
KLAUDIA 21:26, 18 kwi 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 91
Witam jak bardzo to są cenne opinie i to co napisałaś jest prawdą.jak zaczynałam to tak kawałek trawnika likwidowałam po kawałku i teraz tak wyszło
Pod tulipanowcem nie mam nawodnienia(choć myślałam o tym)ale mam wkopana taka pompę na 3,5m i przy takim ciśnieni,nie poszłoby.
ratuje się systematycznie podlewając.
tuj więcej bym nie sadziła. myślałam o tym,żeby dosadzić tam gdzie potrzeba ,a reszta to klony ,miłorzęby,buki.coś co jak będę patrzyła to da radość oczom.
bardzo jeszcze raz dziekuję
____________________
Klaudia Kiedyś Będzie Kolorowo
22:01, 18 kwi 2017
Klaudia poczytaj artykuły Danusi, najpierw wyznacz linie rabat, zastanów się w jakiej kolorystyce chcesz mieć ogró, jakie krzewy i drzewa lubisz, zrób liste roślin, ogród projektuje się kompleksowo a nie rabatka po rabatce, wszystkie muszą być spójne, siła leży w masie roślin, nie sadź pojedyńczych roślin, ogranicz gatunki.
Zastanów się nad stałyi elementami, takimi jak warzywnik (jesli chcesz), plac zabaw dla dzieci, gril/ognisko itd, a potem komponuj resztę.
Zapoznaj się z dekalogiem Danusi
Poczytaj artykuły:

projektowanie i zakładanie ogrodu-sprzątanie
planowanie ogrodu
projektowanie ogrodu
realizacja
modernizacja
dobór rośłin
Gardenarium 09:13, 19 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przede wszystkim narysuj plan - układ rabat, trawnika jako całość. Pokaż cały ogród.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KLAUDIA 19:26, 19 kwi 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 91
Dzień dobry,bardzo,ale to bardzo dziękuję za wskazówki,przeczytałam.
Choć jedynie na moje usprawiedliwienie powiem tak-ten ogród powstawał w czasach gdzie jedyną atrakcją i już rewelacją było jak miało się tuję,a i kosztowało swoje.
z Magnolie,która teraz jest takim okazem,prosiłam o zamówienie,bo koszt był taki jak dziś dobre okazy dla kolekcjonerów.
Pamiętam jeździłam przyczepką po te tuje aż do Kurowa -tylko jakieś 150 km w jedną stronę,bo tam było najtaniej i jak na tamte czasy to rewelacja.
Te moje tuje marnioty(jak delikatnie zostały nazwane bez jakiegoś urazu-bo to fakt)mają już jakieś 16lat.
Na tamte czasy jak wspomniałam)jak ja go tworzyłam-to kto myślał o ogrodzie jak dziś,że to ma być częścią integralna z domem ,myślenie całościowe.
nikt mi wtedy nie podpowiedział,kobieto mieszkasz pod lasem połóż kratkę(a czy coś takiego było?)bo kret za kretem będzie ganiała.i tak było miałam ich ogromna ilość.doprowadzały mnie do łez ,gdzie miałam pełno kwiatów,krzaczków , trawnik -cudo,równo.no i z tym się też musiałam uporać doprowadzając mojego męża do już białej gorączki -bo na dzień dobry- usłyszał udało mi się upolować kreta-nie pytajcie się jak i ile.sporo mam ich na sumieniu.
wszystko poszło folią
I czytałam publikację,które mi się udało dostać i tak kawałek po kawałku usuwam trawnik i nanoszę zmiany,a ponieważ mam lekką rezygnację,choć mąż,teraz mnie wspiera i dodaję otuchy(już kup te rośliny,żebyś była tylko szczęśliwa. ale może własnie dlatego chce zrobić tak,żeby było dobrze,ale już nie wiem jak.
no dobrze a teraz plan i zdjęcia,zrobiłam jak umiałam numerki -to zdjęcia


numer 1

numer2

numer 3

____________________
Klaudia Kiedyś Będzie Kolorowo
KLAUDIA 19:53, 19 kwi 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 91
tak wygląda wejście-numer 12
a tak numer 9

to numer 8 przy tarasie-tuja samosiejka bawie się z nią-chce,żeby była taka na wyższym pniu i azalia i dwie sosny i obok mały cis żólty

a reszta to już znana.
Pani Monika, podpowiedziała,mi jakie artykuły powinnam przeczytać-i jak wspomniałam,żeby był taki dostęp do informacji -te 15 lat temu,to pewni bym miała ładniej.ale oczywiście skorzystałam z rady i się zapoznałam.co do roślin-podoba mi się buk pendula fontein,świerk pospolity inversa,bukszpany kule,klony royal red, miłorzęb ten o zwisających pędach,trawy ozdobne np. piórkówka japońska.

Dziękuję wszystkim jeszcze raz za każdą sugestie,a wielkie ukłony dla Pani Danusi,że mimo dużego zapracowania miała chwilkę czasu dla mnie.Bardzo to doceniam.

____________________
Klaudia Kiedyś Będzie Kolorowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies