Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Dino 23:10, 29 lip 2015

Dołączył: 29 lip 2015
Posty: 2
No wlasine z tym moze byc klopot. Mam na trawniku kilka wycietych brzoz, ale pozbycie sie ich korzeni oznaczaloby totalne zniszczenie polowy ogrodu i koniecznosc zakladania trawnika od nowa, prawdopodobnie wraz z wymiana systemu nawadniania.
marbrz 17:44, 30 lip 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
No cóż. Wypada jedynie polubić grzybki w trawniku. Nie wiem czy tu jakaś chemia pomoże.
ren133 12:01, 01 sie 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Witajcie
Tydzień temu zleciłam badanie gleby.
Oto wyniki (próbki ze świeżo założonego trawnika - lepsza gleba- trawnik pięknie wybarwiony na zielono, gorsza gleba - trawnik żółtawy gorzej rosnąca trawa). Czekam na Wasze opinie



i zalecenia



Dzisiaj trzecie koszenie trawnika
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
marbrz 23:41, 01 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
No cóż. Jedna trawa rośnie gorzej bo glebę ma do kitu. Zbyt wysokie Ph i zwiększony wapń i magnez powodują zablokowanie pobierania innych ważniejszych składników odżywczych. Postępować zgodnie z zaleceniami by obniżyć to ph. Resztę wykona sama natura.
danielw 12:30, 03 sie 2015

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Witam
W tym roku w maju założyłem trawnik.
Trawa rosła słabo, szukałem przyczyny i trafiłem na to forum.
Za radą zrobiłem badanie gleby z zaleceniami nawożenia- wyniki poniżej.
Do tej pory na 7 arowym trawniku rozsypałem 25 kg nawozu yara hydrocomplex i 25 kg yara mila comlex oraz dolistnie 1,5 kg mocznika.
Trawa oczywiście znacznie lepiej wygląda niż na początku, ale do ideału jeszcze daleko.
Nie oczekuje cudów, ale chciałbym zoptymalizować nawożenie pod względem kosztów i efektu dlatego sporządziłem tabelę co, ile i kiedy.
Rzućcie fachowym okiem na moje wypociny, co należałoby skorygować.
Rozpiskę sporządziłem w dwóch wersjach tj na bazie nawozów tradycyjnych (jest taniej ale trochę uciążliwe) i nawozów kompleksowych (drożej ale bez zabawy w mieszanie).


____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 12:35, 03 sie 2015

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
uzupełniam







____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
waldek727 16:32, 03 sie 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Jak z powyższego wynika trawie brakuje dwóch najważniejszych składników budulcowych tzn azotu i wapnia. Jak najszybciej musisz uzupełnić te dwa pierwiastki bo zmarnujesz sobie trawnik. Fosfor, potas i wapń możesz wprowadzić dolistnie ponieważ w glebie te dwa pierwsze pierwiastki bardzo wolno się przemieszczają. Obniż trochę pH gleby do wartości 6,5-6,8 rozsiewając 2kg siarczanu amonu na 100m2 trawnika. Miej na względzie to, że siarczan amonu poza siarką zawiera również azot.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
marbrz 21:49, 03 sie 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Widzę, że moja doradczyni rozwinęła już zalecenia na przejrzyste tabele. Dlatego badanie gleb polecam robić w Kielcach.
Jak podpowiedział Waldek w przyszłym roku zastąp saletrę wapniową, siarczanem amonu w zasugerowanej dawce. Nie syp saletry wapniowej bo pomimo tego ze masz braki wapnia PH jest za wysokie i będziesz je dalej podwyższał.
danielw 09:04, 04 sie 2015

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Próbki do badania gleby były pobrane właściwie przed rozpoczęciem nawożenia więc pewnie teraz skład gleby wygląda nieco inaczej, ale faktycznie musze zaaplikować dolistnie wapń w płynie dla szybkiego efektu. Ddodatkowo mam mocznik w granulacie więc rozpuszczę go i też podam dolistnie.

Marbrz Pani doradczyni stworzyła obszerny i bardzo pomocny opis, lecz tabele wykonałem ja, troszkę wzorując się na twojej.

Zmodyfikowałem jeszcze tabelę do kolejnej wersji, raczej pozostane przy produktach Yara, wykorzystam też mocznik, którego mam pod dostatkiem, i dodatkowo będę aplikował żelazo w postaci siarczanu żelaza przy okazji obniżając PH zawartą w nim siarką.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
MarcinCz 10:10, 04 sie 2015

Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 28
Witam w czwartek zawoże glebę do analizy OSCHR Poznań.Mam założoną siatkę na krety na głębokości około 10 cm.Czy jeśli pobiorę glebę tylko z tych 10 cm czy będzie ok.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies