Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

bartek_s1992 10:35, 25 kwi 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Witam,

mam szeroki na 1,5 m i długi na 6 metrów pas gdzie mam stary trawnik, zachwaszczony i chciałbym zasiać nowy. Kupiłem 4 worki ziemi do trawnika i trawę (opakowanie.
Pytanie: jak usunąć stary trawnik ? Opryskać ? Czy po prostu przekopać łopatą, wygrabić, wysypać nową ziemię z nawozem i zasiać trawę ?
Proszę o radę.
Gardenarium 08:04, 26 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli trawnik jest zachwaszczony to przekopanie nie zniszczy chwastów i te z wielkimi korzeniami typu mniszek czy krwawnica mogą wyjść. Jakiego typu to są chwasty, czy wieloletnie czy małe jakieś. Przydałoby się zdjęcie. Ale skoro zdjęcia nie ma to moja rada brzmi-

przekopać widłami, wybrać chwasty i trawę łącznie z korzeniami, nawieźć teren dobrą, żyzną ziemią przekopać i dalej postępować jak z radami o sianiu trawnika (grabienie, równanie, wałowanie itd).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elinka 08:18, 26 kwi 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Witajcie.
Moj trawnik ma trzeci sezon w tym roku nawiozlam go samodzielnie recznie i nie wiem czy to efekt nierownego sypania ,czy powazniejsze choroby.
Wertykulacja miesiac temu i florovit.
Trawa ma sporo brazowych placow trawa w zblizeniu ma brazowe konce
____________________
elinkowy-ogrod
Gardenarium 08:22, 26 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A może te ciemne miejsca to spalony trawnik? Teraz niczym nie nawoź, czekaj, podlewaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:23, 26 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
tommecky napisał(a)
witam wszystkich .jakis czas temu pojawila sie u mnie na trawniku dziwna narosl nie wiem czy to grzyb czy mech albo jeszcze cos innego.moze ktos sie juz z tym spotkal i wie jakimi sposobami moge to zwalczac. z gory dziekuje za kazda pomoc

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elinka 08:29, 26 kwi 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Danusiu a mozna odroznic spalony nawozami trawnik od zaglodzonego , czy w obu przypadkach jest brazowy i nie chce rosnac? Da sie to poznac czy bez doswiadczenia jak Twoje nie da rady.
____________________
elinkowy-ogrod
Gardenarium 12:54, 26 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardziej to wygląda na spalony niż zagłodzony, więc poczekaj co się będzie działo z trawnikiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 14:31, 26 kwi 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Gardenarium napisał(a)
Jeśli trawnik jest zachwaszczony to przekopanie nie zniszczy chwastów i te z wielkimi korzeniami typu mniszek czy krwawnica mogą wyjść. Jakiego typu to są chwasty, czy wieloletnie czy małe jakieś. Przydałoby się zdjęcie. Ale skoro zdjęcia nie ma to moja rada brzmi-

przekopać widłami, wybrać chwasty i trawę łącznie z korzeniami, nawieźć teren dobrą, żyzną ziemią przekopać i dalej postępować jak z radami o sianiu trawnika (grabienie, równanie, wałowanie itd).


Nie mam w chwili obecnej możliwości wykonania zdjęcia bo jestem poza domem. W trawniku znajdują się głównie mlecze, stokrotki, konczyna i inne dziadostwo. Dodatkowo jest mocno przerzedzony spowodowany pewnie słabą glebą.
Przekopię całość, wygrabię wszystko i nawiozę nowej ziemi. Czy spryskanie ziemi przed rozłożeniem rolki da jakiś efekt ?
fox211 16:35, 26 kwi 2017


Dołączył: 08 wrz 2016
Posty: 9
Spryskanie da taki efekt,że zabijesz trawę z rolki. Ma sens wtedy jak chcesz odczekać 3-4 tygodnie i wtedy położyć rolkę, a zakładam że nie chcesz tyle czekać.
Daj sobie czas (jak będziesz usuwał starą trawę) na dokładne wykopanie wszystkich korzeni i części korzeni po starych roślinach, bo niewspółmiernie lepiej to robić na rozkopanej i spulchnionej ziemi niż potem wyrywać chwasty (urywając zazwyczaj korzenie) z ubitej i zwałowanej ziemi...
Nie kupuj też byle jakiej ziemi (tzw. extra tani czarnoziem = ziemia z pola), bo nic Ci nie da usuwanie korzeni, skoro w nowej ziemi będzie sie od nich roiło...


PS. Jak już jesteś na etapie tworzenia trawnika od zera to zainwestuj śmiesznie małe pieniądze i połóż na głębokości ok. 15-20cm siatkę na krety. Koszt żaden, a w Twojej sytuacji właściwie żadna dodatkowa praca, a trawnik bez kopców - BEZCENNY.
____________________
Andrzej
bartek_s1992 20:49, 26 kwi 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Dziękuję za radę. Przekopię całość na głębokość łopaty i postaram się usunąć wszystkie chwasty wraz z korzeniami.
Czy podczas rozkładania rolki trawnika po wysypaniu nowej ziemi sypać jeszcze nawóz do trawnika i wymieszać go z tą ziemią ? Czy posypać po nowej trawie ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies