Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

gemciu83 05:54, 16 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
blackstork jak się boisz nie wiesz jak to jeżeli norma wysiewu uśredniając nawozu dowolnego do trawnika to 4-6kg/100m kw, czyli na 1m kw masz od 40 do 60g.
Wytycz sobie np fragment 10m kw lub 100m kw i taką pow. zasyp określoną dawką nawozu.

Dwa jeżeli obsiejesz w jednym miejscu ciut więcej nie będzie różnicy dużej i trawa będzie trzymała zielony kolor. Po skoszeniu się wszystko wyrówna.

Ja lubię rozsiewać ręcznie bo widzę, gdzie rzucam nawóz, a mając 20kg nawozu przy sobie mogę z dobrym sercem 700m kw rozsiać i nigdy nie żałuję nawozu i też nigdy pasów barw nie miałem.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
zakol13 20:02, 16 kwi 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Mam jeden poważny problem, może akurat ktoś ma sposób/radę.
W tamtym sezonie pojawiła się u mnie w trawniku wiechlina roczna. Charakteryzuje się tym, że rośnie w małych grupach i jest wyraźnie jaśniejsza od reszty trawnika. Inną jej cechą jest "wieczne" kwitnięcie. Nie wiem jak to robi ale już dzień po koszeniu ponad resztę trawy wychodzą kłosy owej wiechliny i zalegają praktycznie cały sezon.
Niestety trawa jest ekspansywna, pożera coraz większą powierzchnie i mam coraz mniej jednolity trawnik. Internet nie wiele pomaga w tej kwestii.
____________________
Gardenarium 21:20, 17 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie mam doświadczenia w tym zakresie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemciu83 08:26, 18 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Słuchaj może ogranicz nawożenie azotowe.
Przytnij trawnik bardzo nisko.
Z nawozów pomyśl nad np. Unifoską 2 ma tylko 4% N.

Ciekawe skąd się wzięła roczna wiechlina u Ciebie. Może przywlekła się z pól albo już była na działce nim Ty tam się zjawiłeś.


Tak też sobie myślę czy nie dokonać wsiewu innych gatunków, które być może zagłuszą wiechlinę.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
zakol13 17:36, 18 kwi 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Dzięki za wskazówki. Tak właśnie się zastanawiałem czy nie skosić trawy bardzo nisko, myślę, że jeśli nie będzie upału to trawa spokojnie przeżyje taki wybryk?

Wiechlina pojawiła się w tamtym sezonie po tym jak po ustąpieniu śniegów trawnik przypominał gołe klepicho w wielu miejscach (ciężka zima + bardzo duży ruch po zasypanej śniegiem trawie). Zanim zrobiłem dosiewki to się przypałętała ta wiechlina (same dzikie pola dookoła). Największe jej skupiska obserwuje właśnie w miejscach, gdzie były puste place po tamtej zimie. Wcześniejsze 4 sezony miałem spokój.


Z wsiewem innych gatunków to też jest pomysł, tylko musiał bym się zorientować jakie gatunki zagłuszą ową wiechlinę.

Ah, no i spróbuje też ograniczyć azot, niby mam saletry pół wora ale mogę go przeznaczyć równie dobrze na drugą stronę działki
____________________
xAga 08:41, 23 kwi 2014

Dołączył: 01 paź 2013
Posty: 57
Witam, mam ten sam problem co kolega pisał w zamkniętym wątku "co to za choroba trawnika". Dałam nawóz tym nieszczęsnym siewnikiem gardeny najpierw zrobiły się wyraźne żółte pasy a teraz takie coś jak na zdjęciu. NIe wiem czy w tym miejscu nie poszedł nawóz czy go w tym miejscu za dużo. Starałam się bardzo równomiernie przejść z tą gardeną... Co teraz robić? Zostawić, kosić i podlewać?? Odrośnie? Czy w żółte miejsca dosiać? Trawnik młody, siany na jesień. Nawóż dany na wiosnę teraz, hydrocomplex, w dawce zalecanej przez Danusię. Podlewany zaraz po nawożeniu, mam nawadnianie. Potem też dużo padało. Zostawić go i spokojnie czekać?


Gardenarium 09:23, 23 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kiedy było to nawożenie? Ja bym posypała nawozem w miejscach żółtych i dokładnie podlała. Potem, za miesiąc już rozsypanie nawozu równo, bez ominiętych miejsc. Trzeba podczas siania nawozu zwracać uwagę gdzie on spada i starać się nie omijać.

Czasem jest też tak, że trawnik jest bardziej zielony w miejscach, gdzie kopane były jakieś kable, albo rowy do nawadniania. U ciebie jakoś rzadko posiane tym siewnikiem, tak w kratkę

Może nawozu w ogóle za mało było?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
xAga 09:34, 23 kwi 2014

Dołączył: 01 paź 2013
Posty: 57
Nawożenie było 12 kwietnia 2014 r. Wydaje mi się, że dużo nawozu dałam, tzn. tyle co było zalecane. Pisałaś Danusiu, że dajesz 1,5 kg na 100 m kw. Ja dałam trochę więcej. Starałam się pas za pasem jechać, nachodzić na siebie. Rur do nawadniania aż tak dużo nie ma I teraz się zastanawiam czy to za mało nawozu czy przenawożenie? Dosypać nawozu, na pewno?
Gardenarium 10:36, 23 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wg mnie za mało, gdybyś spaliła inaczej by to wyglądało.
Ja bym odczekała i nawoziła w majówkę. Ja nie ważę nawozu a miarkę mam w rękach i w oczach, widzę ile leci na oko. Wiem co się mówi o tych co na oko, ale ja uprawiam ogród 40 lat, więc mam prawo mieć miarkę w oczach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
xAga 10:43, 23 kwi 2014

Dołączył: 01 paź 2013
Posty: 57
Ok, dziękuje za informację. Zrobię tak jak mówisz Gdzie można kupić taki siewnik ręczny rotacyjny? Bo tą gardena już nie będę siać. Tak z ręki chyba też źle?

Danusiu, nawozić na majówkę cały trawnik, czy tylko te miejsca bladsze?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies