Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Powojnik - Clematis

Pokaż wątki Pokaż posty

Powojnik - Clematis

Dorotka 20:32, 12 lip 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 950
A co sądzicie o substralu Magiczna Siła do powojników?
Pytam bo mój powojnik sobie nie radzi.
____________________
MELA -Ogród pewnej Ogrodniczki czyli Dziewczyna z rowerem.
Gardenarium 16:40, 16 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może sobie nie radzić z powodu złych warunków glebowych, suszy, tego że nie ma cienia na korzenie, że ma słąbą ziemię, że może mieć za mokro... żadna magiczna siła wtedy nie pomoże, zrewiduj stanowisko w jakim rośnie, zbadaj i dopiero podejmuj decyzję o nawożeniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katel 21:36, 16 lip 2015


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Powojnik wonny:

Powojnik Rubromarginata:
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Iwcia 21:40, 08 sie 2015

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
co się stało z moim powojnikiem? Czy to poparzenia słoneczne czy choroba?
____________________
Mój przyszły ogród
adkawi 17:12, 20 wrz 2015


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Witam ,kupiłam clematisa o nazwie Rouge Cardinal w markecie. Pokusiłam się ceną 9 zł i pomyślałam ze zaryzykuję i posadzę swojego pierwszego powojnika.Tylko czy z niego coś będzie, skoro z marketu. O pielęgnacji czytałam bardzo szczegółowo ,teraz to muszę wdrożyć w życie . Kochani co to za odmiana? .Mam nadzieję ,ze nie zamęczę kwiatka ;-p
____________________
Adrianna
katel 20:17, 20 wrz 2015


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Tu znajdziesz informacje na temat swojego clematisa, dobierz mu właściwe stanowisko i starannie posadź:
http://www.clematis.com.pl/pl/encyklopediaview=plant&plantid=245&searchc=&nazwa=Rouge&Itemid=281
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
ZbigniewG 22:12, 20 wrz 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
powtórka z rozrywki
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Filomena 02:55, 05 sty 2016


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Czy ktoś mógłby się podzielić doświadczeniami z rozmnażaniem powojników z nasion? Jakoś nie mogę trafić na taką dyskusję.
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Gardenarium 07:47, 05 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Większość cennych powojników to wielkokwiatowe odmiany hodowlane, hodowcy prześcigają się w tym. Sporo nowych odmian powstaje i jednym z bardziej znanych hodowców jest polski hodowca Szczepan Marczyński, który uzyskuje wiele nagród.

Takich powojników w warunkach amatorskich nie rozmnaża się z nasion. Bo z nasion możesz otrzymać jedynie krzyżówkę, nie powtarzającą cech rośliny matecznej.

Raczej tutaj takich doświadczeń nie znajdziesz. Możesz je z powodzeniem rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki.

U moich odmian powojników nigdy nasion dojrzałych nie widziałam.

Hodowcy natomiast te hodowlane powojniki rozmnażają przez szczepienie.

Natomiast z nasion można rozmnożyć łatwo powojniki dzikie, np. Clematis tangutica, który nasiona wytwarza w wielkiej ilości. Po prostu obserwuj różne powojniki i patrz czy wytwarzają nasiona.

Nasiona powinny być dojrzałe, brązowe. Łatwo odpadają od "główki". Można je podsuszyć i przechowywać w zamkniętej torebce strunowej w lodówce, jednak nie dłużej niż 3 lata bo stracą siłę kiełkowania. Chcąc wysiać nasiona trzeba je przez kilka miesięcy poddawać w lodówce procesowi zamrażania i rozmrażania. Po kilku cyklach wysiewasz nasiona w sterylną mieszankę w ciepłym miejscu i dbasz o prawidłową wilgotność.

Gdy siewki mają 3 pary liści, przesadzasz do oddzielnych doniczek.

W literaturze zagranicznej napisali, że rozmnażanie powojników z nasion jest uciążliwe i wymaga poświęcenia im czasu niemal codziennie przez 3 lata. Te hodowlane podobno 3 lata kiełkują. Czy to warto? oceń sama.

Poza tym, jakie otrzymasz kwiaty za 5 lat? nikt nie wie. W tym czasie powojnik może paść z powodu chorób grzybowych albo zaniedbania w postaci krótkotrwałej suszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asta6265 17:11, 08 lut 2016


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 281
Moje powojnikowo:

Polish Spirit:


Comtesse De Bouchaud:


Maidwell Hall:



Lech Wałęsa:
____________________
Zapraszam - Anka Mój kawałek świata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies