Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Powojnik - Clematis

Pokaż wątki Pokaż posty

Powojnik - Clematis

asta6265 17:14, 08 lut 2016


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 281
Westerplatte:


Etoile Violette:


Rhapsody i Inspiration Zoin:


Multi Blue:



____________________
Zapraszam - Anka Mój kawałek świata
asta6265 17:20, 08 lut 2016


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 281
Mr Cholmondeley:


Bill MacKenzie:


Solidarność:


I zeszłoroczne nasadzenia 15 powojników grupy Viticella na płocie - czekam na tegoroczne kwitnienia, co pokażą







____________________
Zapraszam - Anka Mój kawałek świata
katel 10:42, 28 lut 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
No i ja też czekam , oj bardzo chcę to zobaczyć!
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
AnkaW 02:27, 13 mar 2016

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 70
Też będę czekać. Przeczytałam cały wątek od deski do deski. Zachwyciłam się. I teraz muszę ograniczyć liczbę "chciejstw"
____________________
Pozdrawiam :) Anka
AnkaW 19:28, 13 mar 2016

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 70
Na pewno potrzebne są mi dwa powojniki: jeden do róż westerland i teraz pytanie jaki pasuje? Cieniuje orzech sąsiada ale jest kilka godzin słonecznie. Jaka jest minimalna szerokość rabaty pomiędzy podmurówka ogrodzenia a obrzeżem, żeby powojnik miał się dobrze? Mam tam taką zwężającą się rabatę i nie wiem w którym jej miejscu ma szansę przeżyć
Drugi do róży new dawn na kratkę przy tarasie i tam cień będzie tylko późnym popołudniem. Właściwie to już mi tam rośnie od ubiegłego roku powojnik Janny grupa atragene (dokształciłam się) a róży jeszcze nie ma, bo mi się nie udało jej zdobyć jesienią Czy Janny to dobry wybór? Wsadziłam go na podwyższonej rabacie tak jakby za planowana różą, żeby go trochę cieniowała. Kratka jest ustawiona dokładnie prostopadle do południa. W sumie kwitną w różnym czasie może dodać jeszcze jeden, kwitnący później? Wrzucam stare zdjęcie - wiem, że wszystko jest tam nie tak na tej rabacie- będę zmieniać. Malutki powojnik jest w samym rogu. Póki co wygląda, że przeżył zimęŻałuję, że nie zrobiłam zdjęcia jak był w najlepszym momencie w ubiegłym roku Widać, że jestem nowa
Doradzicie coś? A może ktoś ma u siebie jakieś ciekawe połączenia z tymi różami?
____________________
Pozdrawiam :) Anka
AnkaW 19:29, 13 mar 2016

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 70
Przepraszam - zdjęcie

____________________
Pozdrawiam :) Anka
katel 23:13, 15 mar 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
AnkaW - co do dopasowania clematisa do róży to zależy co Ty lubisz, zerknij tu:
https://www.google.pl/search?q=westerland+rose&espv=2&biw=1303&bih=566&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiK-Pvh08PLAhXiCJoKHZ11BMgQ_AUIBigB#tbm=isch&q=westerland+rose+clematis&imgrc=_
Wolisz kontrastowo czy żeby się dopełniały?
Ja kopiuję z netu zdjęcie np. róży i wklejam w Wordzie a obok wklejam zdjęcie powojnika, Renia u siebie pokazała jak to zrobić:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5194-ogrod-maly-w-cieniu-i-na-ciezkiej-glebie?page=391
Oczywiście kolory na zdjęciach mogą być przekłamane ale to zawsze jakiś sposób .
Tutaj masz encyklopedię min. powojników po prawej masz możliwość wpisania parametrów wyszukiwania, np. kolor, grupa, nasłonecznienie.
http://www.clematis.com.pl/pl/encyklopedia?view=SearchResults&nazwa=&grupa_clematis=&wystawa[4]=4&kwiat[z]=4&kwiat[r]=6&wielkosc_kwiatow=0&wysokosc_od=&wysokosc_do=&przyrost_od=&przyrost_do=&ciecie_typu=&strefa_od=&strefa_do=&Szukaj=Szukaj
Jeśli jest tam mało słońca to powinnaś poszukać clematisa któremu będzie odpowiadało takie stanowisko.
Jeśli chodzi o wąską rabatę to zależy jak wąską. Jest wiele powojników nadających się do uprawy w pojemnikach i myślę że takie mogą sobie tam poradzić - w opisach pojedynczych clematisów jest informacja czy nadają się do pojemników.
Dwa clematisy kwitnące w różnych terminach i róża jak najbardziej ale zwróć uwagą na sposób cięcia - gr. artagene nie wymaga cięcia jeśli blisko dasz taki który trzeba ciąć na 50cm to za parę lat możesz mieć problem bo przy dużej ilości pędów trudno będzie się połapać które należą do którego powojnika. Pamiętaj też że powojniki często dołem są niezbyt atrakcyjne i dobrze jest je czymś podsadzić aby zasłonić nieatrakcyjne podstawy . Daj znać jak poszło z wyborem
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
AnkaW 03:20, 16 mar 2016

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 70
Dziekuję za odpowiedź- o cięciu nie pomyślałam a to faktycznie może być kłopot- na razie myślę, że najprostszym rozwiązaniem będzie powojnik z grupy Viticella. Chociaż może być kłopot z wyczyszczeniem kratki Jak nic sensownego nie wymyślę to najwyżej przesadzę ten co mam...Poza tym jest ich tak dużo Moja odpowiedź chyba nie będzie taka szybka, bo zanosi się na dobrą zabawę W nóżkach w ubiegłym roku miałam "coś"na tymczasowo czyli goździki kamienne, bo szukałam w szkółkach w pobliżu mojej róży i liczyłam się ze zniszczeniami.
____________________
Pozdrawiam :) Anka
paula23 11:35, 16 mar 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Może macie jakiś sprawdzony sposób na sadzonkowanie powojników?
____________________
Paula Moje trudne początki
katel 21:11, 17 mar 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
AnkaW - z czyszczeniem kratki to raczej nie będziesz miała problemu (z pędów suchych). Powojniki z grupy Viticella są piękne, zobacz sobie też bylinowe, np. Arabella - jest niziutka i słabo się wspina ale to zdrowa i długo kwitnąca odmiana.
Paula - najpewniej to przez odkłady.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies