Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Powojnik - Clematis

Pokaż wątki Pokaż posty

Powojnik - Clematis

katel 22:13, 07 lut 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Danusiu te dwa pozostałe w podglądzie wyglądały dobrze a jak wysłałam to też źle było ale tu już wątku nie będę zaśmiecała - jak tylko będę miała chwilę to poćwiczę w jakimś treningowym wątku wstawianie a jak mi dalej nie wyjdzie to poproszę o pomoc .
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Lunarii 09:04, 17 lut 2017

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 15
Szukam sprawdzonej letniej odmiany w kolorze zbliżonym do niebieskiego. Mogą być dwie o słabszym/średnim wzroście lub jedna o wzroście intensywnym, ale wtedy musi dobrze powtarzać kwitnienie. Jeżeli będą dwie to jedna z nich będzie w dużej donicy, druga w gruncie. Obie będą się piąć z przeciwnych stron po konstrukcji na ścianie o wymiarach 2.5m szerokości 2m wysokości. Czy do takiej niewielkiej ściany wystarczą dwa średnio rosnące powojniki? Wyobrażam sobie, że lepiej będzie wypośrodkować kwitnienie używając dwóch odmian niż jednej. Jest jeszcze jeden warunek - muszą to być powojniki kwitnące latem, żeby coś kwitło czerwiec-lipiec-sierpień. Odmiany, które znalazłem i spełniające ten warunek: Xerxes i Vustula, Generał Sikorski, Rhapsody, Piotr Skarga, Hisa

Według opisów dobrze uzupełniły by się dwie pierwsze, Xerxes i Vustula, obie mają duże kwiaty, jedna obficie kwitnie w czerwcu i powtarza latem, druga zaczyna nieśmiało w czerwcu mając szczyt kwitnienia w sierpniu.

Czy to są dobre sprawdzone u Was odmiany a może poleci mi ktoś inną??





Gardenarium 11:13, 17 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest tyle odmian, że nie sposób wszystkie przetestować. Tych akurat nie sadziłam, ale polegając na opisie roślin, nadają się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lunarii 20:54, 18 lut 2017

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 15
Teraz się zastanawiam nad posadzeniem obu w gruncie. Problem w tym, że grunt jest tylko od jednej strony ściany. Wtedy oby powojniki musiały by najpierw podrosnąć na długość (od jednego boku ściany do drugiego) i dopiero do góry. Jeden z nich by to robił na wysokości 20-30cm, drugi znacznie wyżej. Wybaczcie bo pytanie może banalne, czy jeżeli powojnik ma w opisie dorasta 2m lub 3m, to jaką rzewyście powierzchnię jest w stanie pokryć? Moja ścianka ma 2.5 metra szerokości i 2 metry wysokości. Czy dwa powojniki wielkokwiatowe kwitnące na pendach tegorocznych, zaczynając praktycznie od zera są ją w stanie szczelnie pokryć zanim pod koniec czerwca zaczną kwitnąć?
iwonadm 21:08, 18 lut 2017


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
Ponieważ będziemy robić nowy płot proszę o podpowiedź kiedy i jak przesadzić clematis warszawska nike
____________________
Iwona ogrodowe-przygody
Filomena 12:21, 18 mar 2017


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
katel napisał(a)


Jest piękny i bardzo go lubię ale nie jest wysoki 1,5-2m u mnie rośnie w pełnym słońcu nie wiem jak by w cieniu sobie radził. Co do zapachu to jest delikatny a u mnie on rośnie przy bzie czarnym i liliach więc zapachowo jest całkiem zdominowany. Jest gęsty i bardzo obficie kwitnie, nie przemarzł mi nigdy ale co roku od ziemi odbija bo on z tych mocno ciętych.
Filomeno jeśli go wybrałaś ze względu na wygląd kwiatów to zobacz inne o podobnych kwiatach. Clematis recta (powojnik prosty) - naturalnie występujący w Polsce, Early Snow, powojnik jesienny Sweet Autumn - ja ich nie mam więc nic więcej niż w opisach nie podpowiem. Jeśli kolor może być inny to polecam Sweet Summer Love.


W pierwszej kolejności zakupiłam róże _ Lykkefund i Weiheblau. Obie róże kwitną tylko raz w sezonie. Myślę, że powojnik do nich powinien być biały, drobnokwiatowy., długokwitnący, najlepiej jak kończą kwitnienie róże, żeby przedłużyć jasny obłok Lykkefund na końcu działki za boiskiem.
Dzięki za namiary. Ilość tematów, jakie w tym roku podjęłam w ramach ogordowego relaksu jest spora
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Marcin89 13:09, 25 kwi 2017


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2293
Szukam towarzystwa "w nogi" dla moich powojników rosnących w donicy na balkonie.

Stanowisko: półcień do cienia (mało bezpośredniego słońca tam dociera w ciągu dnia)
Miejsce: zmieszczą się max 3-4 małe roślinki
Kolorystyka: biały i niebiesko-fioletowy, prawdopodobnie wiosną w jednym czasie będą dwa kolory, latem do jesieni będzie już tylko niebiesko i fioletowo


Roślinki te mogą lekko zwisać z donicy.
Czekam na pomysły
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Nallar 10:19, 30 kwi 2017


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Posadziłam swoje powojniki i teraz mam gniota,
1. Wykopałam porządny dołek
2. na spód dałam żwir
3. warstwę ziemi
4. garstkę obornika bydlęcego sypkiego (innego u nas nie ma),
5. mieszankę ziemi ogrodowej z torfem 1:1 z dodatkiem rozdrobnionej kory
W sklepie prosiłam o torf wysoki, a po wsadzeniu doczytałam że kobitka sprzedała mi torf wysoki kwaśny
Będą rosły, nie będą miały zbyt kwaśnego podłoża? Czy powinnam je przesadzić?
Piszcie proszę, poradźcie co powinnam zrobić.

Rhapsody, Warszawska Nike, Hagley Hybrid, Jackmanii, Kermesina
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
katel 12:03, 30 kwi 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Ewo chyba najlepszym rozwiązaniem będzie posadzić je raz jeszcze , pewnie dałyby radę nawet w lekko kwaśnej glebie ale przy proporcji 1:1 to może być zbyt kwaśna. Ja mam gliniastą glebę i początkowo sadziłam z dodatkiem torfu ale u mnie to się nie sprawdziło - teraz zamiast torfu daje kompost lub dobrą ziemię ogrodową (mieszam to z rodzimą gliną), dla rozluźnienia daję piasek i korę, nie żałuję obornika granulowanego daję też wióry rogowe, mączkę skalną i skórki z bananów.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
brylancik 22:51, 03 maj 2017

Dołączył: 24 kwi 2017
Posty: 12
Witam.
Czytam i czytam i nie mogę się zdecydować. Szukam jakiegoś rozwiązania aby zasłonić mur sąsiada /większa cześć z cegiel/ stanowisko słoneczne.ziemia nie weim jaka. Czy powojniki będą tam rosly, czy musze dać podpórki. Ciekawa wydaje mi się kompozycja z bluszczem i różami.nie wspomial ze mur ma wysokość ok 1.5-2m i długość ok 3m z przerwa na spory krzak porzeczki /kolejny dzikus w spadku/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies