Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza - Betula

Gardenarium 20:23, 09 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po drzewem na dłuższą metę bez podlewania wszystko uschnie, więc albo podlewaj albo zainstaluj podlewanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MartaR 14:40, 08 sty 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Witam. Brzozy to moje ukochane drzewa. Zgadzam się z twierdzeniem, że jak już coś sądzić w ogrodzie to najlepiej oryginalna odmiane. Praktycznie już zdecydowałam się na lasek z doorembosow, tylko dręczy mnie jedno...czy one faktycznie tak późno ruszają w porównaniu do zwykłej brzozy? Jeden z uroków brzozy to to ze rusza szybko i jest takim dla mnie zwiastunem pełnej wiosny. Jaka jest różnica czasowa...bo według moich obserwacji w innym ogrodzie zwykła miała już z 3 tyg listki a doorembos dopiero ruszał. ...
Gardenarium 08:53, 09 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tego nie wiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarcinKRK 23:10, 18 lut 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
W oczekiwaniu na wiosnę i dyskusje na moim ulubionym wątku hortensjowym, przejrzałem właśnie cały wątek brzozowy. Wybaczcie proszę, nie chcę się wymądrzać, ale kilka kwestii wymaga doprecyzowania:
- nie każda brzoza pożyteczna (betula utilis) ma biały pień
- nie każda b. utilis v. jacquemontii to "Doorenbos"
- "Doorenbos" spokojnie rośnie grubo powyżej 10 metrów
To na razie tyle
Gardenarium 08:53, 19 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu piszą w większości amatorzy jeśli jesteś takim fachowcem to wyjaśnij amatorom niuanse i nie chcij się oczywiście wymądrzać
Ale jeśli już, to wypadałoby rozwinąć temat.

Betula utilis var. jacquemontii ma wiele odmian i form o różnych wariantach ubarwienia kory.

Istnieją białe, a nawet miedziane czy rdzawe. Występuje kilka odmian brzozy pożytecznej.

'Doorenbos' - ma czysto białą korę
'Silver Shadow' - gładka biała kora
'Grayswood Ghost' - biała kora
'Jermyns' - biała kora
'Trinity College' - biała kora
'Snow Queen' - biała kora

Betula utilis var. prattii – kora fioletowa
Betula utilis var. utilis - kora biała

Betula utilis (albosinensis) 'Fascination' pokazywałam i ma miedzianą korę (nie po całości)

Jeśli możesz dopisać inne odmiany, to proszę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarcinKRK 14:22, 19 lut 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Ja też nie uważam się za fachowca, chodzi tylko o to, żebyśmy jako ogrodnicy-amatorzy byli bardziej świadomi i zaczęli się szanować wobec tego co nam proponują polscy szkółkarze (nie wszyscy). Inaczej co rusz będą nas spotykać takie historie jak tu opisywane, np. na pytanie "jaka to brzoza" pada odpowiedź "biała". Przecież po takiej odpowiedzi do takiej szkółki nikt nie powinien już nigdy więcej przyjeżdżać.

Stąd moje uwagi, które poniżej rozwinę w garść, amatorskiej rzecz jasna, wiedzy
Pierwotnie betula jacquemontii była uważana za odrębny gatunek od betula utilis (brzoza pożyteczna). Później jednak zaczęto ją traktować jako podgatunek brzozy pożytecznej i jest ona oznaczana obecnie jako b. utilis ssp. jacquemontii, natomiast ta pierwotna forma jest oznaczana jako b. utilis ssp. utilis.

Po przewiezieniu obu podgatunków do Europy zaczęto je selekcjonować i w ten sposób powstało szereg kultywarów (odmian hodowlanych), przy czym w wypadku kultywarów b.u. ssp. jacquemontii różnice między niektórymi z nich są bardzo nieznaczne (to temat na oddzielną dyskusję).

Poniżej wykaz kultywarów, które są mi znane (w wypadku niektórych daję odnośnik do załączonego zdjęcia):
I) kultywary betula utilis ssp. jacquemontii (u wszystkich biała kora):
- "Doorenbos" = "Snow Queen"
- "Grayswood Ghost" (1)
- "Silver Shadow" = "Inverleith" (2)
- "Jermyns"
- "Knightshayes" - pokojem zbliżona do brzozy brodawkowatej
- "Trinity College" - węższy pokrój niż u innych kultywarów b.u. ssp. jacquemontii
- "Kashmir White"
- "Ramdana River" - biała kora, ale miedziane przetchlinki

II) kultywary betula utilis ssp. utilis:
- "Wakehurst Place Chocolate" (3)
- "Bhutan Sienna" (4)
- "Chris Lane" (5) - wg mnie najbardziej spektakularna
- "Mt. Luoji" (6)
- "Dark Ness" (7)
- "Forrest Blush" (8)
- "Nepalese Orange" (9)
- "Sichuan Red"
- "Buddha"

III) kultywary betula utilis ssp. albosinensis (wg niektórych jest to odrębny gatunek - betula albosinensis):
- "Bowling Green"
- "Fascination"
- "Chinese Ruby"
- "Chinese Garden"
- "China Rose"
- "Kansu"
- "Pink Champagne"
- "Red Panda"

IV)kultywary innych podgatunków:
- s.u. ssp. yunnanensis "Park Wood" (10)


yolka 15:59, 19 lut 2017


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
Muszę zdjęcie swojej wstawić - na razie nazywa się brzoza i wygląda jak z lasu i chyba pójdzie pod piłę zanim prawo na niej położy swój paragraf
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
Gardenarium 13:26, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcinie o to mi chodziło.

Mam pytanie tym razem o zdjęcia. Jeśli nie są Twojego autorstwa to muszę je usunąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarcinKRK 13:16, 22 lut 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Tak, proszę Cię o ich usunięcie - trochę się zapędziłem.
pawel_snopek 18:19, 10 kwi 2017


Dołączył: 14 paź 2012
Posty: 4509
Mam pytanie czy ktoś się kiedyś spotkał z takimi odmianami brzozy i może mi powiedzieć gdzie mogę je nabyć oczywiście na priva??
Betula utilis Sichuan Red’

Betula utilis Mount Luoji’

Betula ermanii Mount Zao’

Betula utilis Park Wood’

Betula albosinensis Bowling Green’

Betula utilis Bhutan Sienna

Betula utilis Nepalese Orange’

Betula utilis Forest Blush’

____________________
Paweł - Ogród pod górą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies