Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Katalpa - Catalpa

Pokaż wątki Pokaż posty

Katalpa - Catalpa

anna_t 19:46, 12 paź 2015


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
bartek_luberda 21:51, 19 paź 2015


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 2542

Bardzo łamliwe i pomimo pryskania łapią mączniaka
____________________
Ogródeczek
Misiek73 15:43, 03 lis 2015

Dołączył: 03 lis 2015
Posty: 1


Oto moje katalpy


kasia__77 17:24, 12 kwi 2016


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21
co może być powodem, że katapla nie rozwija duzych liści. Posadzona 2 lata temu, jak ją kupowałam liście miała spore. W zeszłym roku już małe. Odmiana szczepiona na pniu ok.2m niekwitnąca. Czym można jej pomóc nawozić, żeby w tym roku miała większe liście i się rozrosła (w zeszłym jakby stała w miejscu...)
Karol99 21:49, 13 kwi 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Na pewno się korzeni i nie idzie w cześć nadziemną. Daj jej czas i obficie podlewaj.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Dorota71 11:13, 17 maj 2016

Dołączył: 16 paź 2015
Posty: 30
Wczesną wiosną cięłam swoją wielką catalpę. Kilka patyczków wsadziłam do ziemi i teraz mam dwie kolejne do wsadzenia w ogród.
mkasia 22:54, 11 cze 2016

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Witajcie,

w tamtym roku na pod koniec lata zakupilismy 2 katalpy nana. Na wiosne nic z nimi nie robilismy i wygladaja malo atrakcyjnie. Teraz doczytalam, ze niektorzy je przycinaja na wiosne, niestety my tego nie zrobilismy, ale nie moge znalezc bezposrednio informacji w necie, ze powinnismy to koniecznie zrobic. Jak myslicie co teraz powinnismy z nimi zrobic, czekac i same jakos dadza rade sie zaliscic, czy moze dac troche im nawozu, zeby im w tym pomoc, albo teraz przyciac?

Kasia
marcin_pacyna 23:53, 11 cze 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
mkasia, teraz ciąłbym jedynie jakieś uszkodzone gałązki, ew. jakieś pojedyńcze sztuki formował, ale ja bym zrezygnował z radykalnego cięcia. Przetrwaj do następnej wiosny, niech sobie rośnie po swojemu, a na wiosnę ją uformujesz. Tzn. jakbym wiedział, że muszę ciąć, to bym ciął, ale nie wiem (nie mam doświadczenia), jak zachowałaby się katalpa.

Oto dlaczego w ogóle warto formować:
tak wygląda katalpa nigdy nieformowana, dopiero tej wiosny ją pierwszy raz ciachnąłem, żeby zobaczyć, co z tego wyjdzie i już wiem, co mam zrobić za rok:


Natomiast tak wygląda już przycięta dwukrotnie, w tym roku po raz drugi i bardzo solidnie (myślę, że przyciąłem od 1/3 do 1/2 w zależności od miejsca cięcia):

6 maja:



23 maja:


I 2 dni temu (niestety nie mam obecnie lepszego zdjęcia, więc widać jak widać) - katalpa jest po lewej stronie w tyle zdjęcia:

mkasia 23:58, 11 cze 2016

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
piekna ta Twoja katalpa po przycieciu dziekuje bardzo za zdjecia, roznice ogromne juz wiem, ze na wiosnę muszę moje ciachnac. W jakim miesiacu robisz ciecie?
Moze jeszcze ktos sie wypowie, czy teraz cos z nimi robic, czy faktycznie dac im spokoj ...
marcin_pacyna 00:06, 12 cze 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Zapomniałem o nawożeniu: ja dotąd swojej nie nawoziłem, co nie znaczy, że to dobrze, ale wszystko było z nią ok. Patrzę na jedną rzecz: jak liście robią się bardziej żółte niż zielone, to obficie podlewam (szczególnie dużo potrzebuje wody jak liście rosną) i następnego dnia wracają do swojego normalnego koloru.
Co do cięcia: tnę absolutnie wszystkie gałęzie, które są do przycięcia. Tzn. nie tnę wszystkich na siłę, ale jeśli jakąś muszę ciachnąć, to to robię, nie ma znaczenia, czy jest jednoroczna czy kilkuletnia (te grubsze trzeba było ciąć już u mnie małą piłą ręczną). A reszta to "na oko", żeby uzyskać wizualnie ładny okrągły kształt (trzeba uruchomić wyobraźnię). Zobaczysz, jak niesamowite jest to, że po przycięciu ona puszcza z tych przyciętych gałązek całą masę bocznych - i o to chodzi. Najwięcej ich wychodzi z najmłodszych, ale również z tych kilkuletnich sporo bocznych wyszlo.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies