Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Katalpa - Catalpa

Pokaż wątki Pokaż posty

Katalpa - Catalpa

Gardenarium 15:43, 02 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tnij teraz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pelasia 01:58, 03 mar 2017

Dołączył: 04 kwi 2015
Posty: 8


Brakujace zdjecie

Od tarasu do plotu ok 4-5m
Sasiednia dzialka poki co bez budynkow, lezy odlogiem.
obecnie nasadzone cisy......
Gardenarium 07:43, 03 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
pelasia napisał(a)
Witam. Bede ogromnie wdzieczna za porade. Zalaczone zdjecie wykonane jesienia dwa lata temu...ale do rzeczy. Wzdluz ogrodzenia mamy nasadzone cisy w odstepach ok 60-70cm. Obecnie cisy maja ok 80-100cm wysokosci. Zalezy mi jednak by dosc szybko odgrodzic sie od bloku, ktory pobudowany zostal dwie dzialki dalej. Cisy dorosna do max 2,5 m ale to dopiero za 10 lat...wiec pomyslelismy zeby pomiedzy cisami posadzic katalpy szczepione nana. I tutaj pojawiaja sie pytania:
1. Czy to dobry wybor? Zwazywszy na to, ze chcialam kupic katalpy na wysokim pniu...min 2m
2. Czy moze pomyslec o innym drzewie?
3. Cel-zwlaszcza (a moze tylko) w okresie letnim zaslonic sie przed sasiadami, ktorzy moga widziec bezposrednio nasz taras...zatem moze cos innego?
4. Jesli katalpa to w jakich odleglosciach je posadzic, by korony sie ze soba stykaly, ale nie byly bardzo ciasno-mialy szanse pieknie rosnac?
4. Czy moge posadzic katalpy pomiedzy cisami, czy powinnam usunac co ktorys cis?
5. Cisy obecnie sa posadzone w linii ok 20-30 cm od ogrodzenia...czy to odpowiednie miejsce dla katalpy?
6. Poki co dzialka przed nami jest nieuzywana, ale kiedys wlasciciele moga chciec sie budowac...czy moga kazac nam wyciac drzewka jesli korona bedzie przechodzic na ich strone?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:49, 03 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rabatę poszerzyć i katalpy posadzić nieco z przodu, a nie pomiędzy cisami

Katalpa Nana ma kulistą koronę, zwykła rozłazi się na boki. W jakiej odległości posadzić - zależy jaką odmianę chcesz posadzić. Nie piszesz o tym wysokość pnia to nie wszystko. Poza tym katalpę można ciąć, więc odmianę 'Nana' możesz posadzić np co 4 metry. Ale skoro piszesz, że ma mieć szansę rozrosnąć się na boki, to tylko dwie sztuki się tu zmieszczą. W dodatku na środku trawnika. A to już niedorzeczne.

Cisy prowadź jako żywopłot formowany, kiedyś się zrosną w ścianę, teraz są za rzadko. Żadnego nie usuwaj, bo to nic nie da. Katalpa między nimi jest złym pomysłem

W ogrodzie nie tylko się sadzi, ale też drzewa trzeba "prowadzić" czyli w miarę potrzeb korygować, przycinać.

Moje zdanie i rada, katalpa nie jest dobrym wyborem, potrzebujesz drzewa o mniejszych liściach, nieco mniejszej koronie i bardziej przewidywalnego niż katalpa która wymarza np. połowa korony wypadnie i zostanie taki krzywulec

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pelasia 20:33, 05 mar 2017

Dołączył: 04 kwi 2015
Posty: 8

Dziekuje za odpowiedz ale chyba sie nie zrozumielismy.

Potrzebuje sie oddzielic od sasiadow dokladnie w tej samej linii gdzie sa cisy. Jak decydowalismy sie na cisy nie sadzilismy, ze bede miec potrzebe oddzielenia sie bo wowczas na dzialce obok mial stac dom jednorodzinny a nie 3pietrowy blok.

Cisy sa posadzone od siebie co 50-65 cm i przycinamy je by sie rozkrzewialy i utworzyly zywoplot. Jednak one swoja wysokosc docelowa ok 2 m osiagna dopiero za jakies 8-10 lat... a sasiedzie do bloku wprowadzaja sie juz. Dlatego myslalam zrby posadzic co 4 cisy szczepiona katalpe nana.

Jestem gotowa sie nimi zajmowac ale nie wiem czy to najlepszy pomysl.
Dlaczego odradza Pani katalpe? Co innego byscie polecili jesli nie katalpa? Zalezy mi na drzewku max 4 m wysokie i z szeroka symetrycznie rosnaca korona.
Bede wdzieczna za wszelkie porady
pelasia 23:21, 11 mar 2017

Dołączył: 04 kwi 2015
Posty: 8
Drodzy, jesli nie katalpa to co? Cos szczepionego na wysokosci ok 2m, z kulista korona....? Strona poludniowa....
Pistacja01 17:52, 17 mar 2017

Dołączył: 05 mar 2017
Posty: 26
Mam pytanie odnosnie korzeni Katalpy Nana (szczepiona na wysokim pniu). Jaka powinna byc minimalna odleglosc od muru?
Gardenarium 20:37, 17 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Platan Alphen's Globe - Pelasia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pelasia 22:50, 17 mar 2017

Dołączył: 04 kwi 2015
Posty: 8
Danusiu a czy mozesz napisac w jakich odleglosciach od siebie je sadzic by korony sie stykaly ale pozwalaly rowniez na normalny wzrost. No i jeszcze jesli chodzi o liscie: katalpa od maja do wrzesnia, a platan?
Gardenarium 08:10, 18 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Platan także późno puszcza, podobnie jak katalpa, ale obok siebie nie miałam tych drzew więc dla podobnych warunków klimatycznych - nie wiem co do dat i terminu puszczania liści, ale platana mogą zdobić wiosną wiszące, kolczaste owoce.

Platan dorasta do 6 m średnicy korony, jednak jest takim drzewem że można je ścinać do zera, jak wierzbę i co roku będzie się odradzać.

Możesz sadzić co 6 metrów, ale ja bym sadziła bliżej, co 4 metry i potem w razie czego ograniczała korony. A może nie uzyska tych 6 metrów. albo za wiele lat, więc masz czas.

Twoje pojęcie "normalny wzrost" możesz sama regulować. Przepisy, co ile sadzić na nic się zdadzą. Bądź kowalem swojego (platana) losu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies