Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

MateuszSieki... 19:11, 27 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
kubaskamil napisał(a)



Czy mógłby Pan rozwinąć swoją myśl odnośnie możłiwości przedmuchania instalacji. Jak wygląda taki króciec i na którym odcinku instalacji ma być umieszczony?
Czy ktoś z Państwa może wrzucić zdjęcie "instalacji" do przedmuchiwania systemu?

Czy są jakieś inne sposoby pozbycia się wody z instalacji przed zimą?


Pozdrawiam



j.w. melmat wytłumaczył, jest to według mnie najlepszy i najtańszy sposób. Drugi to ułożenie całej instalacji z delikatnym spadkiem, a w najniższym miejscu specjalnych spustów wody. Całość weźmie w łeb gdy się pomylimy.
____________________
dawid_w 20:49, 05 kwi 2014

Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 6
Mam do Was dwa pytanka:
1. Jeżeli dysza rotacyjna hunter mp 2000 posiada minimalny zasięg 5,5m przy 2,5 bar, to dlaczego ja uzyskuję zasięg maksymalny 3m (oczywiście po wyregulowaniu zasięgu dyszy). Zasięg taki uzykuję przy załączeniu jednego lub kilku zraszaczy. Zasilanie fi 32 3 bary na hydroforze (realny wydatek 40L), następnie zawory 1" = główne rurki fi 25mm, końcowe rurki według zraszacza 25mm lub 20mm.
2. Będę zmuszony w jednej sekcji połączyć zraszacze statyczne z dyszą rotacyjną ze zraszaczami rotacyjnymi. Wiem że nie powinienem tego robić. Jakie będą tego konsekwencje?
MateuszSieki... 10:35, 06 kwi 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
1. Czy zasieg nie zmienia sie niezaleznie czy na tej sekcji pracuje jeden czy kilka zraszaczy? Zobzcz jakie cisnienie panuje w hydroforze po 1-2 minutach pracy sekcji. Czy na poczatku pracy sekcji cisnienie jest ok 3 bar a potem powoli spada i nie chce wzrastac? Sprobuj zamienic dysze na klasyczna hunter 12A. Jak dlugie masz linie glowne i do zraszaczy?
2. Zraszacze statyczne i turbinowe roznia sie cisnieniem pracy ( statyczne potrzebuja mniejsze ) i wydatkiem wody. W tym samym czasie pracy statyczny wyleje wiecej wody. Jesli polaczysz je w sekcji to np na 1m2 podlanej trawy przez turbinowy spadnie 2l wody a przez statyczny 3,5l. Dokladne dane i roznice w wydatku i opadzie na m2 znajdziesz w katalogu producenta zraszaczy i na stronach producentow. Poza tym statyczne kiepsko podlewaja w poblizu korpusu zraszacza.
____________________
dawid_w 12:07, 06 kwi 2014

Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 6
1. Docelowo w tej sekcji pracuje 1 pgp adj, 1 pgj i 1 pgp ultra. Zamonowałem w celu sprawdzenia mp 2000 zamiast pgj, ponieważ kolejna sekcja ma się z nich składać. W tej sekcji rotatory uzyskują 75% katalogowego zasięgu, mp 2000 - 40%. Ciśnienie na hydroforze nabitym wynosi 3,2 bar, w trakcie pracy spada do 2,5 bar. W przypadku pracy jednego lub wszystkich 3 zraszaczy nie zauważam różnicy w zasięgu. Długość rur głównych w sekcjach to:
1 sekcja 30m
2 sekcja 55m
3 sekcja 60m

2. W tym przypadku linia główna to pe 25 mm 30m. W połowie odejście pe 20mm 8m.
Jeszcze pytanie dotyczące przekrojów rur. Ponoć główne rury pe powinny mieć 32 mm (w moim przypadku 25mm). Do zmontowania centrali znalazłem tylko kolktor 1", a co za tym idzie elektrozawór 1" i wyjście na pe 25mm. Czy w tej sytuacji jest sens redukować 25mm na 32mm? Czy montować centralę z jakichś innych podzespołów. Jeżeli tak to jakich? Być może rozwiązaniem okaże się wymiana hydroforu na bardziej wydajne urządzenie?
dawid_w 19:36, 06 kwi 2014

Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 6
Jeszcze dwa pytanka odnośnie pompy. Posiadam HYDROFOR 50L OMNIGENA POMPA JY1000 (max 5 bar, 60l/min)i trawnik 800 m2.
1.Powinienem ją zmienić na MHi 1300 (5,5 bar , 100l/min) czy MHi 2200 (6,1 bar, 165l/min), a może macie inną propozycję (tanie i mało efektywne urządzenie odpada).
2.Czy te pompy będę mół podłączyć pod ten baniak 50L?
MateuszSieki... 15:43, 10 kwi 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Korzystając z OMNIGENA POMPA JY1000 uzyskasz 3,5 bara przy 35 l/min. Podane przez producenta wartości to maximum przy idealnych warunkach. Jeśli już masz taką pompę, to bym nie zmieniał ale jeśli rozwarzasz kupno, to tylko mocniejsza.
Pompę podłączysz pod mniejszy baniak, tylko, czy to będzie dobre rozwiązanie. Na potrzeby spodarycznego urzycia wody w ogrodzie i przy garażu wystarczy. Do systemu nawadniania potrzebny jest bufor minimum 100l. Pamiętaj, że w tym baniaku jest też powietrze, bo to ono się spręża a nie woda. Mając więc bufor 50l załóżmy, że wody jest 35l. Uruchamiasz sekcję 3 zraszacze 2xPGP 1PGJ. Na minutę zużywasz tam ok 27l/min prz przeciętnych zasięgach. Przy podanych parametrach pompy ledwo zdązy nabijać ciśnienie na bierząco. Nie uwzględniamy strat ciśnienia i stopnia zużycia pompy i wysokości lustra wody na poziomie pompy.
Jeśli chodzi o przekroje rur, to faktycznie elektrozawory są głównie 1 cal. Często spotykam źródło wody do systemu o przekroju 3/4 cala i 1/2 cala. Przechodze wtedy na 1 cal i później redukuje w miarę potrzeby.
Co do zraszaczy, to nie mam pomysłu na ten krótki zasięg. Według tego, co piszesz, wszystko powinno być dobrze...
____________________
Adam_W 15:08, 12 kwi 2014

Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 9
Witam,

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad założeniem w ogrodzie systemu nawadniania, aż w końcu postanowiłem „to zrobić”. Niestety od razu powstał problem, ponieważ mam sporą powierzchnię do podlania (ok. 500 m2) a wydajność mojej pompy jest stosunkowo niska (pompa samozasycająca, ciśnienie w uruchomionej instalacji 2.5 bara przy wydajności ok 2600 l/h – mierzone przy kranie) i musiałbym utworzyć bardzo dużą ilość sekcji.
Postanowiłem sprawdzić wydajność mojej studni (studnia kopana o głębokość ok. 8m, lustro wody zaczyna się na wysokości ok. 6m), w rezultacie wyszło mi, że przy wydajności 4500 l/h lustro wody opadło o niecały 1m i się ustabilizowało. Teraz mam problem bo nie wiem jaką pompę wybrać aby uzyskać ok. 4500 l/h w kranie przy ciśnieniu w granicach 3,5 bara (z tego co udało mi się już ustalić, do nawadniania bierze się 70% wydajności, co przy tych parametrach dałoby ponad 3000 l/h).
Myślałem nad zainstalowaniem pompy głębinowej i wiem, że jest to możliwe poprzez umieszczenie pompy w osłonie (rurze) aby uzyskać odpowiedni przepływ do chłodzenia pompy.
Czy jest mi ktoś w stanie pomóc w doborze pompy do mojej instalacji (posiadam już rury - fi 32 - prowadzące ze studni do piwnicy gdzie znajduje się hydrofor, których wymienić już nie mogę, rura główna przeznaczona do instalacji nawadniania również jest fi 32)?
Zastanawiałem się nad taką pompą:
http://aspompy-omnigena.pl/SPO-3-12-0-75kW-Omnigena-230V-Pompa-glebinowa-SP%283,291,139%29.aspx
Niestety obawiam się, że może być za słaba i nie uzyskam założonej przez siebie wydajności.

Drugi wariant jaki udało mi się znaleźć to następująca pompa:
http://www.dostudni.pl/4h10-230v-sumoto,id314.html
Tutaj niestety obawiam się, że jest ona zbyt wydajna i zamiast ciągle pracować dostarczając wodę i utrzymując stałe ciśnienie, będzie się co chwilę włączać i wyłączać (a chyba nie jest to dobre dla pompy i całej instalacji - skoki ciśnienia).

Jeżeli ktoś będzie mi w stanie pomóc będę bardzo wdzięczny. To dopiero początek mojej drogi z nawadnianiem ale już widzę, że nie będzie łatwo…
kubaskamil 22:40, 12 kwi 2014

Dołączył: 27 mar 2014
Posty: 6
melmat napisał(a)
pozbywasz sie wody za pomoca sprezarki.

robisz taki uklad:

kran -> zawór kulowy -> trójnik z zaworem kulowym -> zawur kulowy.

do trójnika z zaworem kulowym montujesz złączkę do sprężark (do kupienia w każdym markecie).

Na codzień otwarte masz zawory kulowe, a zamknięty ten na trójniku.
jak chcesz pozbyc sie wody to podpinasz sprężarkę, zamykasz zawór kulowy od kranu i włączasz spreżarkę.

będe ten układ miał gotowy za jakieś 2 tyg, to wrzucę fotki.


Melmat, byłbym bardzo wdzięczny za wrzucenie fotek.
Slawek111 23:48, 13 kwi 2014


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
Witam wszystkich forumowiczów.

Odpowiedź dla Adam_W
Odnośnie wydajności Twojej studni, normalnie, korzystając z wody ze studni możesz przyjąć do nawadniania 100% wydajności pompy (oczywiście minus straty na rurach) ale w Twoim przypadku jeśli przy 75 l/min lustro wody stabilizuje się na 7 metrze to jest to prawie graniczna głebokość ssania pompy, do której musimy jeszcze dodać straty spowodowane tarciem płynącej wody w rurze ssacej i z tego powodu proponuję wartośc w granicach max 55-65l/min. Z pomp samossących omnigeny polecam MH1800 gdzie punkt pracy Q=55l/min H=ok. 42m minus ssanie ok 5-6m (nie znam różnicy wysokości lustro wody-pompa w piwnicy oraz długości rury 32mm) zostaje nam ok. 38m - straty w instalacji nawadniającej max. 8m ( przy odpowiednio dobranych rurach) czyli zraszacze pracowały by na ok. 3 atm co dla rotorów jest ok. a statycznych możesz wtedy powrzucać tochę więcej i zrobić wydatek bliższy 65l/min.

Do kubaskamil
W swoim archiwum znalazłem fotkę podobnego rozwiązania tyle, że zmontowanego na sucho. Mnie wtedy niezbędne było kolanko wkręcone w trójnik ale to zależy od miejsca instalacji.

____________________
Slawek111 23:52, 13 kwi 2014


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
Jeszcze jedno Adam_W, jeśli ze studni będziesz korzystał tylko do nawadniania nie montuj zbiornika hydroforowego tylko sterownik ala Brio, znacznie upraszcza sterowanie pompą i dodatkowo zabezpiecza przed suchobiegiem. Hydrofor nie ma racji bytu z tego względu, że projektując system nawadniający wpasowujemy się w charakterystykę pracy pompy i robimy tak by pracowoła non stop przez cały czas pracy systemu.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies