Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 07:44, 23 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
damian_bany napisał(a)
Hej!

Zamierzam zamontować u siebie system nawadniania i kompletnie się na tym nie znam. Powierzchnia działki to około 6000 m2. Trawnik zajmuje mniej więcej 60% terenu, czyli 3600 m2. Zamierzam rozprowadzić podlewanie kropelkowe pod tuje, w sumie około 200m plus odcinek do źródła wody. Myślałem nad automatycznym sterowaniem. Później chciałbym jeszcze powiększyć interes o sad. Jestem w trakcie rysowania mapy działki, w najbliższym czasie tutaj wstawię.

Nasuwają mi się następujące pytania:
1. Z jakich systemów korzystać? Garden jest fajny, ale drogi. Markety budowlane reklamują również Greenmill, Geolia itp. Czy może łączyć produkty różnych marek?

2. Ile może mnie to wszystko kosztować?

3. Zamierzam wykopać studnię głębinową. Mogę mieć problemy ze zbyt niskim ciśnieniem wody? Studnię planuje postawić przy jednej z granic działki.

4. Warto samemu projektować taki obszar? Czy może lepiej komuś to zlecić?


Dziękuję za odpowiedzi,
Pozdrawiam!
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:44, 23 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nikt nie rodzi się z wiedzą tego typu, tutaj nie wystarczy myślenie, potrzebna jest specjalistyczna wiedza, więc lepiej zlecić komuś, kto jest sprawdzony i w pierwszej kolejności może się wylegitymować certyfikatem na projektowanie takich systemów.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:56, 23 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Najlepiej zlecić wykonanie systemu komuś, kto to robi od lat, poleci go ktoś z Twoich znajomych, kto korzystał i system mu działa. Samodzielny montaż grozi dużą awaryjnością, nie wspomnę o trudnościach w rozwiązywaniu problemów, brakiem odpowiedniego sprzętu.. Profesjonalista zamontuje system profesjonalny i wcale nie musi wynieść drożej.

Koszt systemu bardzo zależy od układu rabat, odległości, jeśli dużo zawijasów, wąskich pasków trawnika, to trzeba dać więcej zraszaczy, ale o małym zasięgu, a to podroży koszt. Jeśli prostokąt, to z pewnością będzie można użyć zraszaczy o większym zasięgu i da to mniejszą ich ilość.

Sam wykopiesz studnię? Znowu nasuwa się myśl, że zrobisz to niedobrze.

Pompę w studni dopasowuje się do potrzeb, czyli musisz wiedzieć ile wody będzie pobierał system podczas jednego podlania ogrodu, dać pompę, która wyda więcej wody niż potrzeba. Studnia też musi być na tyle wydajna, aby nie stała się pusta podczas podlewania. Ewentualnie czasy podlewania trzeba podzielić na dwa lub trzy w ciągu dnia, aby zdążyła się napełniać. Jedno podlewanie rano, drugie wieczorem, wtedy woda napłynie.

Czy warto samemu projektować? złe pytanie Jak może być warto, skoro nie umiesz projektować, forum takiej wiedzy nie da, bo tego się uczy na specjalnych szkoleniach, trwają one jakiś czas. Tam dowiadujesz się o wszystkich aspektach i zasadach projektowania. Pewnie, każdy może sobie projektować jak uważa, ale czy to będzie działało? Niekoniecznie.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:58, 23 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Teraz doczytałam, że to 6.000 m2 - potrzebujesz dobrego projektanta, pierwszy lepszy nie da sobie rady z takim terenem i na bank trawnik będzie miał puste pola, czyli niepodlane. Albo źródło wody nie "wydoli" i klops.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
damian_bany 00:26, 28 lip 2014

Dołączył: 22 lip 2014
Posty: 3
Dobra, tak na szybko narysowałem działkę. Obok aktualnej studni planujemy zrobić studnię głębinową (głębokość 25m?). Odwierty będzie robiła firma zewnętrzna.

Spróbuję sam zaprojektować, myślę że jestem w stanie się tego nauczyć przy Waszej pomocy

Link do działki w jpg: http://oi62.tinypic.com/qya36e.jpg
Link do ściągnięcia planu działki w dwg i jpg (wcisnąć download): http://www.sendspace.com/filegroup/FxQv0g2LiFXLrAfe2uPsMw

Nie chcę mieć podlewanego lasu oraz budy psa. Słabo widać, ale pomiędzy drogą a wschodnią częścią działki, na południe od budy, jest jeszcze trawnik. Pod drogą są poprowadzone rury, przez które może pójść wąż z wodą.


Moje pytania:
1. Ile zraszaczy może być w jednej lini?
2. Jakie zraszacze brać?
3. Jak proponujecie je rozstawić?
4. Jakie systemy proponujecie zastosować? Jakie komputery sterujące tym wszystkim będą się u mnie nadawały?
5. Ile może mniej więcej kosztować zakupienie całego sprzętu?
6. Rozumiem, że będę musiał działkę podzielić na sektory. Każdy sektor będzie podlewany po kolei. Dobrze myślę?
7. Jaką byście polecali pompę do studni głębinowej?

Problematyczne będzie pewnie umiejscowienie tej studni. W okolicach starej studni mamy wszystkie rury od wody do domu. Robiąc nową studnię obok starej bez większych problemów moglibyśmy czerpać tę wodę głębinową do domu. Nie wiem tylko czy starczy ciśnienia na podlanie drugiego końca działki.

I takie ogólne pytanie, jak się za to wszystko zabrać?

Dziękuję za odpowiedzi




Ozz 11:02, 28 lip 2014


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Najlepiej zapisać się na kurs i z głowy

p.s. obrazki można dodawać tutaj bezpośrednio na stronie - jak się pisze posta to po prawej pod ,,wgraj zdjęcie".
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Adam_W 11:48, 28 lip 2014

Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 9
damian_bany napisał(a)


Moje pytania:
1. Ile zraszaczy może być w jednej lini?
2. Jakie zraszacze brać?
3. Jak proponujecie je rozstawić?
4. Jakie systemy proponujecie zastosować? Jakie komputery sterujące tym wszystkim będą się u mnie nadawały?
5. Ile może mniej więcej kosztować zakupienie całego sprzętu?
6. Rozumiem, że będę musiał działkę podzielić na sektory. Każdy sektor będzie podlewany po kolei. Dobrze myślę?
7. Jaką byście polecali pompę do studni głębinowej?

Problematyczne będzie pewnie umiejscowienie tej studni. W okolicach starej studni mamy wszystkie rury od wody do domu. Robiąc nową studnię obok starej bez większych problemów moglibyśmy czerpać tę wodę głębinową do domu. Nie wiem tylko czy starczy ciśnienia na podlanie drugiego końca działki.


Zacznij od zrobienia studni i sprawdzenia jej wydajności (firma po wywierceniu studni sama powinna Ci podać jaka jest jej wydajność) ponieważ bez tego nie dobierzesz pompy oraz nie zrobisz projektu nawadniania.
Jeżeli nie wiesz gdzie zrobić nowy odwiert, możesz zapytać się firmy która Ci to robi o możliwość wywiercenia studni w tej, którą już masz (wiem, że tak też można robić).
Ja osobiście, sprawdziłbym najpierw wydajność studni którą już dysponujesz, może się okazać, że niepotrzebnie chcesz zrobić nową.

1. Zależy od wydajności źródła wody, ciśnienia oraz średnicy rur jaką zastosujesz
2. Do dużych powierzchni zraszacze rotacyjne, do małych i wąskich trawników zraszacze statyczne
3. Na to pytanie nie będę odpowiadał, ponieważ nie jestem profesjonalistą i jedyny projekt, jaki wykonałem to do własnego ogrodu (przewertowałem pełno stron z instrukcjami jak się to robi). Zawsze możesz zlecić wykonanie projektu osobie, która się na tym zna (musi być sprawdzona, bo jest pełno pseudo ekspertów - Pani Danusia na pewno kogoś poleci jeżeli się na takie rozwiązanie zdecydujesz)
4. Na pewno nie Gardena. Najpopularniejsze to Toro, RainBird, Hunter. Sterowników jest pełno i na pewno coś znajdziesz, trzeba znać ilość sekcji przy wyborze sterownika
5. Na to pytanie będziesz znał odpowiedź po zrobieniu projektu.
6. Tak.
mariusz_brycki 07:18, 02 sie 2014

Dołączył: 11 kwi 2014
Posty: 1
Witajcie,

W swoim pierwszym poście proszę o pomoc przy wyborze elektrozaworów. Przeczytałem ten dział forum od początku i nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie czy elektrozawory 1" będą dobrym rozwiązaniem dla mojego systemu. Mam działkę ok 9000m2. Podlewana część to ok 4500m2. Z racji odległości od studni do kolektorów (są dwa w różnych miejscach) oraz długości sekcji rury jakich użyłem są o srednicy 32 do kolektora i 32 rura sekcyjna, natomiast do zraszaczy 25 (bardzo schematyczny rysunek ). Pytanie czy użycie lektrozaworów 1" nie będzie miało wpływu na zanaczące obniżenie ciśnienia w rurach sekcyjnych? Z góry dziękuję za odp.
pekos 23:30, 02 sie 2014

Dołączył: 02 sie 2014
Posty: 4
Witam,
jestem właśnie przed rozpoczęciem zakładania nawadniania (tegoroczne lato tak mi dało do wiwatu, że wreszcie się zdecydowałem )
Czytam te wszystkie posty i mam już kwadratowa głowę . Prawie przekonałem się już do zraszaczy Toro. Czy macie może jakieś namiary na sprawdzony, rzetelny i oczywiście tani sklep, gdzie mógłbym je nabyć?
Ewentualnie sklep działający na terenie woj. pomorskiego lub zachodniopomorskiego?
Gardenarium 10:14, 03 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wpisz w wyszukiwarkę google wszystkie dane np. "toro systemy nawadniające sklep internetowy" i znajdziesz sklep, a ceny porównasz sobie sam, nie mam takiej wiedzy na całą Polskę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies