Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

gardney 22:13, 25 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753

witam! A ja chciałabym zapytać gdzie można kupić linię z herbicydem? Ja znalazłam tylko taką której średnica to 5/8 cala a ja mam w niektórych miejscach już położoną linię 1/2 cala i chciałabym połączyć tą z herbicydem i tą bez ze sobą żeby były w jednej sekcji I nie wiem jak sobie poradzić z tymi średnicami? Bo złączki 1/2-5/8 nie znalazłam. Może źle szukam?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
jedrzej_fran... 21:23, 26 sie 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 15
Witam ponownie. Zmieniłem troszkę projekt i chciałbym, żebyście na niego zerknęli zanim zabiorę się do roboty oraz doradzili o ewentualnych zakupach, których nie wziąłem pod uwagę. Zdjęcie utworzonego planu (może być ciężko rozczytać, gdyż rysowane a nie tworzone w programie

Zdaję sobie sprawę, że mogą być pewne problemy w prawej górnej części ogródka, ale myślę, że wyjdzie w praniu. To rozmieszczenie wydaje mi się w miare najsensowniejsze. Parametry źródła się nie zmieniły: 5m3/h, 2,7 bara, dlatego najdłuższą rurę kładę 40, żeby możliwie ograniczyć spadki ciśnienia. W najgorszym wypadku będę musiał zwiększyć ilość sekcji.
Co do zakupów: wiem, że muszę zakupić wszystkie złączki, trójniki, etc. Na pewno również filtr (jaki polecicie?) do linii kroplującej której nie ma na tym planie. Powiedzcie proszę również jak wygląda samo podłączenie zraszacza? Czy zwężka jest w zestawie z korpusem lub dyszą, czy należy dokupić osobno zwężkę?
W dolnej części ogrodu zastosowałem dysze paskowe, ponieważ trawnik ma półtora metra na 9 metrów więc ładnie mi pasowało.
Jeśli macie jakieś uwagi bądź pomocne rady, słucham!
Pozdrawiam
jedrzej_fran... 12:56, 31 sie 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 15
Powiedzcie jeszcze proszę, jakie złączki polecicie do łączenia ze sobą rur oraz rur ze zraszaczami. Pozdrawiam!
Gardenarium 07:46, 01 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rury trzeba skręcać na takie złączki




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiotrekG 15:56, 04 wrz 2014

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 1
Witam

Chciałbym poradzić się w kwestii automatycznego nawodnienia mojego niedużego ogródka. Próbuję zrobić instalację na własną rękę, ponieważ tak jak wspomniałem nie jest to duży teren, a wykonanie tego samemu sprawiłoby mi dużą satysfakcję. Przeczytałem każdy post w tym wątku i próbowałem sam rozplanować instalację... niestety kształt trawnika jest taki, że ciężko mi wymyśleć coś sensownego tak, żeby zastosować się do wszystkich zasad dobrego projektowania (o których przeczytałem na tym sympatycznym forum). Na rysunku czerwoną linią poprowadziłem linię kroplującą, która zaczyna się w skrzynce (przy tarasie - czarny prostokąt), w której byłyby elektrozawory. Oczywiście nie miałaby ona ostrych kątów - po prostu tak mi było łatwiej narysować to w programie. Czarna linia idąca pod trawnikiem i kostką to byłaby rura, od której odchodziłyby linie kroplujące znajdujące się w "łezce" oraz pod pasem trawy w przejeździe do garażu. Pomarańczowe okręgi to miejsca, gdzie będzie zainstalowane oświetlenie. Zielone okręgi to przyszłe nasadzenia.

Czy tak można rozprowadzić linię kroplującą? Długość jej wg moich obliczeń wyniosłaby max 130mb.
Czy ktoś mógłby mi pomóc rozplanować sekcje nawadniające trawnik? (wstępnie wychodziłyby mi 2 sekcje, ale tak jak napisałem, męczę się z tym już kilka dni i nie mogę wpaść na sensowny pomysł ich rozmieszczenia).
Dodam tylko że woda doprowadzona jest z wodociągów, wydajność to 4m3/h.

Szara siatka na rysunku składa się z kwadratów 1m x 1m.

Pozdrawiam!
ArKaMa 20:49, 10 wrz 2014

Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 16
Zaznaczę i będę wracać. Zbudowane nawadnianie oczywiście pokażę.
jedrzej_fran... 09:48, 16 wrz 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 15
Witam, mam szybkie pytanie do znawców tematu. W odległości 1,5 m od rury sekcyjnej głównej mam zraszacze statyczne o małych zapotrzebowaniach na wodę. Myślałem, żeby użyć obejmy IRRITEC i na półtora metra do zraszacza dociągnąć FLEX-a. Czy jest to za dużo? Czy rura FLEX ma jakieś ograniczenia długości?
Pozdrawiam
Slawek111 11:17, 16 wrz 2014


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
Witam.
Jak najbardziej flex będzie tu odpowiedni.
____________________
jedrzej_fran... 12:12, 16 wrz 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 15
Jestem trochę zdezorientowany, bo rozmawiałem z Hunterem i Pan na infolinii powiedział, że 40, 50 cm max. Choć nie bardzo wiem dlaczego;p Przecież to jest bodajże rurka 16 więc przepływ do jednego zraszacza statycznego przeciśnie się przez nią
Dlatego stwierdziłem, że jeszcze zapytam tutaj. Takie rozwiązanie bardzo ułatwiłoby mi sprawę... Jeden rów do kopania a nie 2;p Poza tym wydaje mi się, że byłoby lepsze rozłożenie ciśnienia.
Slawek111 12:23, 16 wrz 2014


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
30-50 cm jest standardowa długością przy instalacjach lecz kiedy jest taka potrzeba ja kładę i 2m. Mamy tu taką sama zasadę jak przy wszystkich innych rurach, tj. unikaj nadmiernych strat ciśnienia.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies