Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 08:13, 06 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Daj wodę do analizy, albo napij się wody i zobacz co będzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nysztal 17:08, 06 mar 2015

Dołączył: 27 lut 2015
Posty: 4
To pomoże ktoś czy nie? Mieszkam tu 24 lata to chyba wiem czy jest wporządku czy nie jest.
Slawek111 20:37, 06 mar 2015


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
... no i pewnie

Słluchaj, pompkę to masz trochę niewłaściwą, bo jeżeli jej podnoszenie max wynosi tylko 0,7 atm (przy 0 przepływie) to jeśli puścisz trochę wody na nawadnianie obniży się pewnie o połowę.
Dodatkowo na urzadzeniu, które nie posiada żadnej krzywej dot. wydajności nikt nie jest w stanie dac Tobie wiążących wskazówek.
Ale jeżeli się uprzesz i chcesz koniecznie "pracować" na tej pompie lub tylko ją sprawdzić zadbaj o to aby zanurzona ona była w taki sposób by zaciągać jak najmniej syfu z rzeki.
Po drugie kup sobie jakiś filtr siatkowy aby nie zablokować w ciągu tygodnia emiterów na taśmach kroplujących i z początku sprawdzaj bardzo często jego stan bo zakładam, że będzie wymagał częstego czyszczenia.
Kup rolkę taśmy kroplującej z rozstawą emiterów odpowiadającą Twoim nasadzeniom i ... testuj cały system.
Później kup pompkę ssącą, skonstruuj (sorry za ew. błąd styl.) filtr ssący o długości np. ok. 1m, dodatkowo owiń jego siatką studniarską o dużych oczkach, zamontuj zawór zwrotny, połacz z resztą systemu i ciesz się dobrze pracująca instalacją.

Kwestię czystości wody pomijam...najwyżej będzie się po marchewce trochę odbijało (JOKE).
Pozdrawiam
Sławek
____________________
dbox 00:10, 11 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 4
Witam

Mam dwa pytania

1. Czy zgodnie ze sztuką zraszacze z dyszami paskowymi także powinny dolewać do siebie czy w ich przypadku nie jest to konieczne?

2. Czego użyć do podlewania bardzo wąskich pasów trawnika (30-40cm)? Myślałem o dwóch zraszaczach z dyszami o ustawianym kącie pracy umiejscowinych naprzeciw siebie. Kąt pracy dysz byłby wówczas bardzo mały. Czy coś takiego ma szanse się sprawdzić?

Pozdrawiam
Gardenarium 10:54, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeżeli to jest trawnik zacieniony to można sobie darować dolewanie dysz bo jest w cieniu nie wysycha tak.

Jeśli na słońcu - musi dolewać.

Można wykorzystać w tak skrajnym przypadku linię kroplującą pod trawnik, musi to być całkiem oddzielna sekcja, bo linia na rabatach pracuje około godziny nawet ponad, a tutaj w tym pasku musi być ustawiona krócej. Położona na głęb. 5 cm i musi być z treflanem.

Uważać z wertykulacją (płytko) lub ręcznie na tym pasku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dbox 11:18, 11 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 4
Dziekuję za odpowiedź

Trawnik, który miałby być podlewany zraszaczem z dyszą paskową jest położony od strony wschodniej i mniej wiecej od godziny 13-14tej jest zacieniony.

Co do wąskich pasów trawnika - czy rozwiązanie, o którym pisałem się nie sprawdzi? Szczerze mówiąc wygodniej (i taniej) byłoby mi dołożyć zraszacze na tym pasku niż robić osobną sekcję do linii kroplującej.

Pozdrawiam
Gardenarium 11:27, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Założyliśmy takie rozwiązanie u naszej sąsiadki i trawa nie usycha, jest już 4 lata, to było dla nas jedyne słuszne rozwiązanie w tym konkretnym przypadku.
W twoim przypadku wybór należy do tego, kto płaci

Na pasach kostki (pas trawnika jest w środku) stoją zawsze samochody w nocy, podlewanie jest wcześnie rano, gdyby były zraszacze - lałyby po podwoziu samochodu. A tak - trawnik się podlewa. Ot sposób.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:00, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przed zasianiem trawy



Po wzejściu



Pod koniec lata







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dbox 12:44, 11 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 4
U mnie także chodzi o podjazd, z tym że samochody w nocy na nim nie stoją. Zresztą jeśli chodzi o ten wąski pas trawnika to jest on pomiędzy kostką a ogrodzeniem i ma około 4m długości.
Chyba po prostu kupię dwa zraszacze z dyszami o regulowanym kącie pracy, bez wkopywania ustawię tak żeby do siebie dolewały i zobaczę jak wygląda zraszanie przy kącie 5 stopni.

Jeszcze raz dziekuję za porady i zdjęcia

Pozdrawiam

ren133 14:01, 12 mar 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Witajcie!
Pytałam już w swoim wątku, ale przyszłam jeszcze tutaj z moim projektem nawadniania. Dostałam taki projekt i nie wiem czy wszystko w nim ok?

Pomóżcie mi, bo muszę wkrótce podjąć decyzję
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies