Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 15:47, 12 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ren133 napisał(a)
Witajcie!
Pytałam już w swoim wątku, ale przyszłam jeszcze tutaj z moim projektem nawadniania. Dostałam taki projekt i nie wiem czy wszystko w nim ok?

Pomóżcie mi, bo muszę wkrótce podjąć decyzję



Źle, nieprofesjonalnie, niezgodnie ze sztuką, zraszacze powinny dolewać do siebie a nie dolewają, to oznacza nierównomierny opad na całej powierzchni,

Poza tym nie ma na rogu domu np, prawy górny róg? Toż trawnik w tym miejscu będzie cierpiał z braku wody.

Typowy oszczędnościowy projekt żeby robić a nie żeby dobrze podlało

Nie ma na środku lewy dolny trawnik i bardzo rzadkooo

Oznacz jeszcze północ. Bo jeśli w cieniu ten dolny lewy to jeszcze może by dało radę.

Tu gdzie R3 czerwony napis - za mało wody. To najbardziej radykalne błędy, ale jakby zaprojektować dobrze, to okaże się że trzeba dwa razy tyle zraszaczy dać. Fachwocy boją się robić dobrze albo nie umieją, w każdym razie najlepiej złapać klienta na tani system, a to, że nie będzie podlany ogród to już mało kogo obchodzi.

Ale nie wiem, nie znam odległości (wymiarów trawnika) ani stron świata.

Mam nadzieję, że rotacyjne ze statycznymi nie są w jednej sekcji, bo jak są to pogoń fachowca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ren133 16:19, 12 mar 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017

Danusiu,
Dziękuję za odzew.
Zaprojektowane tu zraszacze to zraszacze wynurzalne typu Rain Bird 1800 z dyszą MP ROTATOR (pełnoobrotowy oraz sektorowy), nie ma tutaj statycznych (też mnie to zdziwiło)
Północ - prawa strona rysunku!
Dolny lewy - na rabacie planuję iglaki i od lewej strony szpaler tui Smaragd, w sumie strona pd ale trochę zacieniona.
Pozdrawiam

PS. Ach, zapomniałabym - długość całej działki 46m szerokość 26m
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Gardenarium 20:18, 12 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to źle w takim razie. Na moje patrzenie.

Musiałby Witek na to patrzeć, a ma angielski
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:02, 12 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witek powiedział, że zraszacze rozmieszczone - może być, ale zasięgi są za małe, jeśli nie dolewają do siebie to może być źle. Można dać większe dysze, ale jak sekcje źle obliczone to zmiana dysz może spowodować, że w sekcji zabraknie wody i też nie doleje.

Wąski pasek na dole powinien mieć 10 zraszaczy nie 4.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ren133 21:17, 12 mar 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Gardenarium napisał(a)
Witek powiedział, że zraszacze rozmieszczone - może być, ale zasięgi są za małe, jeśli nie dolewają do siebie to może być źle. Można dać większe dysze, ale jak sekcje źle obliczone to zmiana dysz może spowodować, że w sekcji zabraknie wody i też nie doleje.

Wąski pasek na dole powinien mieć 10 zraszaczy nie 4.


Dziękuję Danusiu
W takim razie jutro dzwonię do "projektanta" i wnoszę uwagi
Co do tego paska na dole 17,00m x 2,40m to cały czas nie jestem zdecydowana - marzy mi się tam rabata z brzozami pożytecznymi, trawą min Red Baron, hostami i kwiatami sezonowymi i może jeszcze dereniem ale ... mąż ciągle się upiera przy trawniku (pracuję nad tym żeby go przekonać)i wtedy wystarczyłaby linia kroplująca

Dziękuję raz jeszcze za podpowiedź Jesteś wspaniała
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Gardenarium 00:00, 13 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten pasek na trawnik jest za wąski, rabata będzie lepsza. Moje zdanie ma siłe wodospadu

Tylko fachowcowi nie mów kto wniósł uwagi Zapytaj go jaka jest dla Twojego terenu ewapotranspiracja, jak nie będzie wiedział, to nie fachowiec.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ren133 09:37, 13 mar 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Gardenarium napisał(a)
Ten pasek na trawnik jest za wąski, rabata będzie lepsza. Moje zdanie ma siłe wodospadu

Tylko fachowcowi nie mów kto wniósł uwagi Zapytaj go jaka jest dla Twojego terenu ewapotranspiracja, jak nie będzie wiedział, to nie fachowiec.


Mam takie samo zdanie w kwestii rabaty Tylko ten mój M uparty
Fachowca zapytam po prostu o zwiększenie zasięgów we wskazanych miejscach i sekcje (zwalę na dociekliwość M) i ... zrobię mu test
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
babka 22:14, 20 kwi 2015


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 9359
Witam Danusiu. Mam prośbę o doradztwo w sprawie nawadniania. Naszkicowałam kształt mojego trawnika i zaznaczyłam miejsca gdzie moim zdaniem powinnam zainstalować zraszacze. Pytanie - jakich dysz użyć by zasięg był odpowiedni ? Myślę, ze zastosowanie dwóch sekcji powinno wystarczyć. A może się mylę ? Zdecydowałam się na sprzęt marki KORO.
Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi Pozdrawiam

____________________
Ola - Moja walka z wiatrakami czyli kamieniołom trochę z przypadku Nie chcesz - znajdziesz powód, chcesz - znajdziesz sposób
siakowa 12:49, 22 kwi 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
mam krótkie pytania dt lini kroplującej
1.Czy linie kroplujące lepiej zrobic w zamknietym obiegu czy zaslepić na końcu?
2. Czy powiedzmy na max 150 m linii kroplujacej które wychodzi z obliczen to bierzemy pod uwage tez długość rur bez "dziurek" doprowadzające wodę pod ziemią do rabat czy bierze sie tylko pod uwagę długość roboczą czyli juz ta z dziurkami?
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
Hortensja 23:25, 27 kwi 2015


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
Gardenarium napisał(a)


Tutaj jest film jak zakłada się taki system w ogrodzie już istniejącym. http://www.ogrodowisko.pl/watek/685-zakladanie-systemu-automatycznego-nawadniania-w-istniejacym-ogrodzie




czy tylko u mnie link nie działa?

o mam! na drugiej stronie jest poprawny link, w ten link w pierwszym pośćie gdzieś wkradł się chochlik

http://www.youtube.com/watch?v=K4m8WvcGFTk&feature=youtu.be

ps. wiecie co? ogrodowisko mnie wykańcza rok temu wszystkie rośliny wydawały mi się takie same bo przecież zielone to zielone (czasem niektóre mają kwiatki) a teraz patrze ludziom do ogrodu i trzaskam nazwami krzewów po łacinie....
kiedy już mi się wydaję, że 'wiem juz tyle, że mi wystarczy' otwieram kolejny wątek i......
o zgrozo! właśnie dotarło do mnie, nie mam pojęcia o systemach nawadniania ogrodu?!
zasiadam więc do nauki
____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies