Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 20:22, 19 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marcin544 napisał(a)

Ciśnienie mamy tu słabe 1,5 bara więc też z tego względu nie moge dac duzo zraszaczy ale czekam na dalsze podpowiedzi aby to zrobić dobrze
Pozdrawiam


Jeśli słabe ciśnienie, to robisz więcej sekcji, nawet po 2 zraszacze w jednej... wtedy jedynie sterownik musi być większy, więcej elektrozaworów itd. i koszt na m2 wyjdzie drożej.

Wszystkie zraszacze nie podlewają naraz ogrodu, dzielisz je.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin544 02:44, 20 cze 2015

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Gardenarium napisał(a)
Zraszacze mają dolewać do siebie, tylko wtedy masz dobre pokrycie trawnika.

Zraszacz nie wylewa wody tak samo po całej powierzchni, dlatego ten co dolewa ma to uzupełnić.

Jeśli się nie znasz, słuchaj dobrych rad, a będziesz miał dobrze, lepiej od sąsiada.

Nie mów, że tam leją cztery zraszacze bo tak mają lać. Idź na dobry kurs wtedy dowiesz się tego samego. Z ulotek w markecie nie korzystaj bo tam same błędy.To materiały dla naiwnych, żeby kupili towar i myśleli że tanio będą mieli nawadnianie.

Tylko dobry projekt i/lub dobre wykonawstwo zapewni dobre podlewanie ogrodu. Kto mysli, że opędzi ogród 4 zraszaczami jest w dużym błędzie. Szkoda, że te błedy robią także wykonawcy, chcący złapać klienta na tanią usługę, niekoniecznie profesjonalną.

Ogród ma się podlewać dobrze, a nie masz nawadnianie niby, a musisz podlewać bo wszedzie sucha trawa. Szkoda rycia w trawniku.




Witam
Nie napisałem że dałaś za duzo w jedno miejsce bo sie na tym nie znam.
Sąsiadowi robiła firma jakas tak i przyglądając sie na jego zraszanie jeden drugiego nie zalewa, a ja juz mam dość chodzenia z wężem i tez bym se takie cos sprawił dlatego wrzuciłem mój rysunek żeby ktoś ewentualnie dorysował i doradził

tomekb 14:48, 22 cze 2015

Dołączył: 25 cze 2014
Posty: 14
są może na rynku zraszacze, najlepiej obrotowe, które mają zasięg od 0. Z tego co kalkuluje ograniczyłoby to rycie na działce
MiraR 16:14, 05 lip 2015

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Właśnie czytam ten wątek,bardzo dużo interesujących tu tematów jest poruszone.

Czy dłuższą linię około 150 metrów jeśli jest z kompensacją ciśnienia i założony jest filtr z redukcją ciśnienia tak trzeba podłączyć jak jest na rysunku? Czy błędem jest założenie jej w jednym ciągu? Te zdjęcia przedstawiają linię gdzie rura doprowadzająca wodę do linii (zaznaczona na pomarańczowo)jest zakopana jak ma to miejsce przy automatycznym nawadnianiu.A jak jest z poprowadzeniem dłuższego odcinka linii kroplującej gdzie trzeba podłączyć ręcznie wąż do tejże linii? Czy dobrym pomysłem jest poprowadzenie wzdłuż brzegu rabaty kawałka linii coś na wzór tej pomarańczowo zaznaczonej rury i od niej poprowadzić kilkunastometrowe kawałki linii wpinając ją co ileś tam z powrotem do żródła? Czy raczej nie bawić się w kawałkowanie linii tylko zrobić jednym ciągiem?Jedna z linii u nas ma mieć około 150 metrów..Bo już sama nie wiem jak to ugryźć..

____________________
MiraR 16:31, 05 lip 2015

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Czy sekcje w nawadnianiu automatycznym podlewają wszystkie naraz czy włączają się po kolei np jedna podleje wystarczająco,wyłącza się,włącza się następna itd?
____________________
MiraR 19:06, 05 lip 2015

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Mam jeszcze pytania dotyczące linii kroplującej.

1.Czy koniec linii powinien być zaślepiony czy wpięty z powrotem do źródła?

2.Czy liniię kroplująca lepiej łączyć za pomocą skręcanych łączników czy takich na wcisk? Czy w ogóle istnieją takie skręcane np łączniki,trójniki,zakończeniówki itd Dla wszelakich węży ogrodowych są ale czy dla linii?

3.Czy przy krótszych odcinkach linii np 50 metrów również zakładać filtr z reduktorem ciśnienia? Czy tylko sam filtr? Jeśli jeden z odcinków linii będzie około 20 metrów to w ogóle zakładać filtr czy linia da radę jakoś sama się oczyszczać? Pewnie by trzeba było sprawdzić jak jest z zażelazieniem wody.Gdzie zrobić takie badania? Na co jeszcze zwrócić uwagę jeśli chodzi o badanie wody?

4.Czy można podlewać np od razu dwoma odcinkami linii jednocześnie: 150 metrów i np drugą 50 metrów doprowadzając węże naziemne z rozgałęzieniem do nich? Chodzi o zaoszczędzenie czasu ale czy wydajność emiterów będzie taka jak powinna? Czy podczas podlewania linią kran odkręcać na całość czy powinien być przyduszony? Nie mam pojęcia jaką mamy wydajność wody i jakie jest jej ciśnienie a pewnie by trzeba było od tego zacząć.

5.Szukam w google co to znaczy linia z treflanem i mi nie wyszukuje.A doczytałam,że może być stosowana pod trawnik jako podziemna na wąskim paskach.Jeśli pas trawnika ma metr szerokości to jak gęsto rozprowadzić taką podziemną linię? Co 30 cm starczy? Czy przy zakręcaniu linii użyć złączek 90 stopni czy da radę ją zakręcać bez uszkodzenia bo też doczytałam,że można uszkodzić.

6.Czy linia kroplująca lekko może być przykryta ziemią jeśli jest bez herbicydu? Czy to jej nie szkodzi?

7.Czy ma znaczenie moc sprężarki do przedmuchiwania instalacji z wody? Czy nic nie stanie się np z linią kroplującą? Może się uszkodzić?



Sporo mam tych pytań Liczę na pomoc
____________________
Mirek 15:45, 08 lip 2015

Dołączył: 28 maj 2015
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)
Nie ma równomiernego opadu, na drugim zdjęciu widać gołym okiem "martwe pola".

Za mało zraszaczy zdecydowanie.

Darmowe programy mają to do siebie że są darmowe, ale system z nich powstały nie podleje ogrodu.


Czy mogłaby Pani podpowiedzieć mi jak rozplanować zraszacze na tym mniejszym kawałku trawnika (ok. 500m2). Wspomniała Pani, że są martwe pola, jak ich uniknąć? Dodać zraszacze, czy zmienić ich położenie?
Dodam, że przepływ wody wynosi ok. 4,8m3/h.

Pozdrawiam
Mirek
asa7 10:26, 10 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Zastanawiamy się z mężem nad systemem automatycznego nawadniania. Na pewno nie chcemy robić tego sami , tylko zlecić projekt i wykonanie komuś kto się na tym zna. Jednak chciałabym wstępnie się zorientowac ile taki saystem z wykonawstwem moze kosztować. Wiem, że ciężko jest podać konkretną cenę, ale powiedzmy +/- 5tys. zł. Nie mam zielonego pojęcia ile taka inwestycja moze kosztować, jeśli koszty okażą się zbyt wyosokie to zrezygnujemy, jeśli jednak będą do przełknięcia to na pewno zrobimy. Interesuje mnie cena instalacji na polecanym tu systemie TORO. Powierzchnia zielona działki to będzie około 14ar, z czego około połowa czyli 700m2 to trawa, reszta rabaty. Wiem, że to jest mało informacji ale chodzi mi o rząd wielkości, albo jakieś widełki ile maksymalnie a ile minimalnie moze taki system z projektem i realizacją kosztować. Czy będzie to w okolicach 10 tys zł, czy może 50tys zł ( bo np przy kwocie 50tys to już taniej wyjdzie zatrudnić kogoś do podlewania ogrodu ). Inna kwestia to koszty zużycia wody, ile miesięcznie ( w przybliżeniu) moze mnie kosztowac takie prawidłowe nawadnianie ogrodu. Trawnik na glinie, reszta ogrodu , pod rosliny są / będą kopane dołki z lepszą, bardziej przepuszczalną ziemią, obsypane korą lub kamyczkiem. Działka płaska. I jeszcze jedno ile lat taki system wytrzyma, po jakim czasie będzie trzeba go wymienić?
____________________
Ogród na skraju miasta.
ewus 01:10, 13 lip 2015

Dołączył: 13 lip 2015
Posty: 3
Witam serdecznie. Jestem nowym forumowiczem, który potrzebuje porady.

Moj ogród jest już zagospodarowany. Na działce wiele rzeczy zrobiłam sama: piec chlebowy,glazura i terakota w łazience, ścianka działowa, meble z palet itd... wszystkiego uczę się z internetu. Teraz przyszedł czas na nawadnianie bo 3 godz dziennie na podlewanie z węża to dla mnie za dużo czasu. Muszę wybierać między roślinami a zabawą z moim synem a i tak dużo pracuję

Działka jest długa 98 m i wąska 14 m. O ile myslę, że tył działki jest dobrze rozplanowany jezeli chodzi o zraszacze to przód i boki ... zupełnie nie. Przeczytałam ten watek od początku, wiem, że zraszacze musza na siebie zachodzić, że nie można łaczyć statycznych z rotacyjnymi, że 1 sekcja to 80% żródła wody itd. - to co na szybko przyszło mi do głowy.

Bardzo prosze o pomoc w rozmieszczeniu zraszaczy. Projekt zrobiłam w znanym nam wszystkim programie bo myślałam, że będzie łatwiej. Myliłam się. Nie będę jednak kupować ich systemu nawadniającego. Mam również projekt zrobiony przeze mnie na papierze milimetrowym w skali 1:100 ale tam nie odważyłam się rysować systemu do nawadniania ogrodu.

Kolor czerwony to "zabudowania" dom, altana, pomieszczenia gospodarcze, hustawka, piaskownica i chodnik z kostki. Ujęcie wody(studnia plus pompa) znajduje sie przed domem, zaznaczony kran - wydajność: 3600 l/h, ciśnienie 4 bary. Na chwilę obecną mam 5 sekcji, wszystkie zraszacze rotacyjne, chcę założyć rurę fi 32 mmm ze wzgledu na dużą odległość zraszazy od źródła wody. Z przodu muszę koniecznie coś zmieńić ponieważ na trawie przy wjeździe stoją zaparkowane samochody - może tu można zainstalować linię kroplującą zamiast zraszaczy? Patrząc na obrazek na dole, po prawej stronie chodnika mam robione nasadzenia z bylin, zastanawiam się czy linia kroplujaca czy linia pe z emiterami? . mam bardzo zażelaziona wodę, sasiadowi po 2 latach zapchała się linia kroplująca i odradza mi ją. Wzdluż chodnika po jednej druiej sronie mam posadzone lawendy, które równiez potrzebują wody.

Przepraszam za chaotyczny opis, jestem zmęczona ale chciałam już to mieć za sobą, tzn napisać do Państwa. Mam nadzieję, ze ktoś mi pomoże. Pozdrawiam

Gardenarium 12:17, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mira napisał(a)
Czy sekcje w nawadnianiu automatycznym podlewają wszystkie naraz czy włączają się po kolei np jedna podleje wystarczająco,wyłącza się,włącza się następna itd?


Tak, podlewają kolejno, nie ma takiego wydatku źródła wody aby wszystko wyszło na wierzch i podlewało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies