Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 12:20, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ewus - zdcydowanie za mało zraszaczy, o wiele za mało, nie dolewają do siebie, będą martwe pola
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewus 17:17, 13 lip 2015

Dołączył: 13 lip 2015
Posty: 3
Witam serdecznie, zamieszczam poprawiony projekt Pani Danusiu. Może tym razem będzie ok. Proszę zerknąć i dać jakieś wskazówki Czy może mi jakaś dobra dusza doradzić co najlepiej sie sprawdza w rabatach bylinowych? mikrozraszacze? linia kroplująca? mam takie miejsca: wąski pasek na dole zdjęcia koło domu ma szer 2,30 w najwęższym miejscu i nie wiem jaki system tam zamontować. Dziękuję
ewus 17:18, 13 lip 2015

Dołączył: 13 lip 2015
Posty: 3
Pani Danusiu, nadal nie wiem jak poradzić sobie z podlewaniem trawy przy samochodach, może mi Pani coś podpowiedzieć?
Gardenarium 08:54, 14 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na wąskim pasku zamontuj linię kroplującą pod trawnikiem, to jedyne wyjście, bo skoro stoją samochody - zraszacze są bezużyteczne, w dodatku wąski pasek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MiraR 13:34, 25 lip 2015

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Ponawiam moje pytania bo jestem na etapie zakładania linii i nie wiem co i jak:

1.Czy koniec linii powinien być zaślepiony czy wpięty z powrotem do źródła?

2.Czy liniię kroplująca lepiej łączyć za pomocą skręcanych łączników czy takich na wcisk? Czy w ogóle istnieją takie skręcane np łączniki,trójniki,zakończeniówki itd Dla wszelakich węży ogrodowych są ale czy dla linii?

3.Czy przy krótszych odcinkach linii np 50 metrów również zakładać filtr z reduktorem ciśnienia? Czy tylko sam filtr? Jeśli jeden z odcinków linii będzie około 20 metrów to w ogóle zakładać filtr czy linia da radę jakoś sama się oczyszczać? Pewnie by trzeba było sprawdzić jak jest z zażelazieniem wody.Gdzie zrobić takie badania? Na co jeszcze zwrócić uwagę jeśli chodzi o badanie wody?

4.Czy można podlewać np od razu dwoma odcinkami linii jednocześnie: 150 metrów i np drugą 50 metrów doprowadzając węże naziemne z rozgałęzieniem do nich? Chodzi o zaoszczędzenie czasu ale czy wydajność emiterów będzie taka jak powinna? Czy podczas podlewania linią kran odkręcać na całość czy powinien być przyduszony? Nie mam pojęcia jaką mamy wydajność wody i jakie jest jej ciśnienie a pewnie by trzeba było od tego zacząć.

5.Szukam w google co to znaczy linia z treflanem i mi nie wyszukuje.A doczytałam,że może być stosowana pod trawnik jako podziemna na wąskim paskach.Jeśli pas trawnika ma metr szerokości to jak gęsto rozprowadzić taką podziemną linię? Co 30 cm starczy? Czy przy zakręcaniu linii użyć złączek 90 stopni czy da radę ją zakręcać bez uszkodzenia bo też doczytałam,że można uszkodzić.

6.Czy linia kroplująca lekko może być przykryta ziemią jeśli jest bez herbicydu? Czy to jej nie szkodzi?

7.Czy ma znaczenie moc sprężarki do przedmuchiwania instalacji z wody? Czy nic nie stanie się np z linią kroplującą? Może się uszkodzić?
____________________
Gardenarium 21:18, 26 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1.Czy koniec linii powinien być zaślepiony czy wpięty z powrotem do źródła?


Może być i zaślepiony i wpięty i może być też zakończony specjalnym zaworkiem, który ułatwia wydmuchnięcie wody na jesieni.

2.Czy liniię kroplująca lepiej łączyć za pomocą skręcanych łączników czy takich na wcisk? Czy w ogóle istnieją takie skręcane np łączniki,trójniki, zakończeniówki itd Dla wszelakich węży ogrodowych są ale czy dla linii?


Przy pomocy skręcanych, nazywają się QJ i są przystosowane do linii kroplującej.

3.Czy przy krótszych odcinkach linii np 50 metrów również zakładać filtr z reduktorem ciśnienia? Czy tylko sam filtr? Jeśli jeden z odcinków linii będzie około 20 metrów to w ogóle zakładać filtr czy linia da radę jakoś sama się oczyszczać? Pewnie by trzeba było sprawdzić jak jest z zażelazieniem wody.Gdzie zrobić takie badania? Na co jeszcze zwrócić uwagę jeśli chodzi o badanie wody?


Również zakładać i filtr i reduktor. Badanie wody na obecność żelaza - wpisz w internecie i wyskoczą adresy.


4.Czy można podlewać np od razu dwoma odcinkami linii jednocześnie: 150 metrów i np drugą 50 metrów doprowadzając węże naziemne z rozgałęzieniem do nich? Chodzi o zaoszczędzenie czasu ale czy wydajność emiterów będzie taka jak powinna? Czy podczas podlewania linią kran odkręcać na całość czy powinien być przyduszony? Nie mam pojęcia jaką mamy wydajność wody i jakie jest jej ciśnienie a pewnie by trzeba było od tego zacząć.

Węże naziemne to niezbyt profesjonalny sposób. Trzeba wyliczyć źródło wody, czy wystarczy na 200 m linii.
200 mb x 3,3 emitera = 660 x 2,2 litra/godz. = 1.452 : 60 min = 24 litry/min taki wydatek wody minimalny powinien być na zasilenie obydwu odcinków.

Jeśli jest jest reduktor może być na full, a nawet jest wskazane bo masz normalny przepływ wody.


5.Szukam w google co to znaczy linia z treflanem i mi nie wyszukuje.A doczytałam,że może być stosowana pod trawnik jako podziemna na wąskim paskach.Jeśli pas trawnika ma metr szerokości to jak gęsto rozprowadzić taką podziemną linię? Co 30 cm starczy? Czy przy zakręcaniu linii użyć złączek 90 stopni czy da radę ją zakręcać bez uszkodzenia bo też doczytałam,że można uszkodzić.

Treflan obecnie jest zabroniony przepisami Unii Europejskiej, zamiast tego jest linia z wkładką miedzianą, ale tamten stary jeszcze można dostać.

Linię pod trawnikiem układasz tak jak są rozmieszczone emitery, co 30 cm, więc linia też co 30 cm. Powinna być równa rozstawowi emiterów. Jeśli co 50 cm - to co 50.


6.Czy linia kroplująca lekko może być przykryta ziemią jeśli jest bez herbicydu? Czy to jej nie szkodzi?

Jest ryzyko, że szybciej zarośnie korzeniami i przestanie działać.


7.Czy ma znaczenie moc sprężarki do przedmuchiwania instalacji z wody? Czy nic nie stanie się np z linią kroplującą? Może się uszkodzić?



Im większa moc sprężarki, tym szybciej przebiega proces opróżniania systemu przed zimą. Jeśli jest reduktor ciśnienia - nie ma to znaczenia dla samej linii, nie rozerwie jej,









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MiraR 09:24, 27 lip 2015

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Ślicznie dziękuję za odpowiedzi,sporo mi to rozjaśniło,już teraz wiemy co i jak
____________________
radio82 02:11, 03 sie 2015

Dołączył: 02 sie 2015
Posty: 4
Jestem tutaj nowy wiec na wstepie witam wszystkich forumowiczow!!!

Jestem na etapie zakladania ogrodu i to ze bedzie system automatycznego nawadniania zostalo juz postanowione ale teraz czeka mnie ta trudniejsza czesc zadania czyli skompletowania wszystkich informacji na ten temat, wybor producenta i oczywiscie wykonanie poprawnego projektu.

Co do informacji to chyba sie juz wystarczajaco naczytalem i jakas wiedze posiadlem. Dzieki tej wiedzy zaczerpnietej z wszych postow wiem ze system Gardeny to nie dokonca dobry wybor (a na poczatku kuniemu sie sklanialek). Na chwile obecna mysle ze zakupie system z firmy Rain Bird.

Natomiast jesli chodzi o projekt to mam tu pytanie. Z powodu iz od samego poczatku myslalem o Gardenie to juz sie z nimi skontaktowalem i wlasnie oni robia mi projekt nawadniania, i czy taki projekt wykonany pod ich urzadzenia da sie zaadoptowac pod innego producenta, chodzi mi tu przede wszystkim o ilosc zraszaczy na dana sekcje i o rozne wydajnosci zraszaczy.

Podsylam Projekt ogrodu i moze ktos bedzie tak uprzejmy i pomoze mi rozmiescic zraszacze. Dodam tylko ze szerokosc dzialki to 14,5-15m. a dlugosc to 55m.
Natomiast wydatek wody wynosi okolo 60 l/min.

Z gory dziekuje za wszelkie rady i pomoc.
radio82 02:25, 03 sie 2015

Dołączył: 02 sie 2015
Posty: 4
Witam ponownie ale widze ze nie dodalem zdjecia do ostatniego postu, takze projekt dzialki wklejam tutaj.


radio82 06:22, 15 sie 2015

Dołączył: 02 sie 2015
Posty: 4
Witam ponownie,

wlasnie otrzymalem projekt nawadniania od projektanta Gadeny i tu moje pytanie czy aby nie zamalo tych zraszaczy?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies