Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 12:44, 15 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
I bardzo dobrze, tak powinno być. Każdy niech robi to, co umie najlepiej i niech zarobi, aby zapłacić innym, co się znają na tym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sasaneczka 12:41, 16 sie 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 1
Ja kupiłam sobie w tym sezonie bardzo uroczy zraszacz ogrodowy, który wygląda jak słonecznik. Jest naprawdę śliczny. Kupiłam go na [zmoderowane]. Niestety bardzo mało go używałam, bo lato mamy jakie mamy i w tym roku nie przydał mi się za dużo.
jason 10:10, 24 sie 2016

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Witam serdecznie,

Projektuję system nawadniania do ogrodu i chciałbym prosić bardziej doświadczone osoby o rzucenie okiem na mój projekt i wytknięcie wszelkich błędów i niezgodności.

Parametry źródła wody mierzone na kranie:
Pstatyczne = 4.7bar
Pdynamiczne = zakładam na poziomie 3.4-3.5bar (nie uwzględniając jeszcze spadków ciśnienia)
Q = 2.6m3/h

Ponieważ ogród jest mały chciałbym zastosować dysze MP800SR (dodatkowo mogę je dostać w dość atrakcyjnej cenie). Promień zraszania dla ciśnienia 3.4-3.5 bar wynosi ok 3.5 metra. Dysze mają możliwość zmniejszenia promienia nawadniania o 25%.
Rozstaw zraszaczy co ok. 50% średnicy zraszania. Ogród jest od południowej strony więc mocno nasłoneczniony.
Wyjście wody + docelowa skrzynia z zaworam znajduje się tuż za zraszaczem nr 1.

Projekt poniżej:



Z góry dziękuję





jason 13:05, 25 sie 2016

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Rzuci ktoś na to okiem?

Po analizie na chłodno znalazłem dwa miejsca gdzie leje tylko jeden zraszacz (zaznaczyłem na zielono):





Czy jest coś jeszcze?
zecik 13:54, 25 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
jason napisał(a)
Rzuci ktoś na to okiem?

Po analizie na chłodno znalazłem dwa miejsca gdzie leje tylko jeden zraszacz (zaznaczyłem na zielono):


Czy jest coś jeszcze?


Jason - idź do firmy, gdzie będziesz rury kupować, złączki itp. Rzucą na to fachowym okiem i na miejscu doradzą. Będziesz mieć projekt sprawdzony, a w razie niedolewania wymienisz jedną dwie dysze na większe i po problemie.
Tu zanim się doczekasz na odpowiedź, to potrwa, a poza tym nikt nie weźmie odpowiedzialności za poradę

jason 14:16, 25 sie 2016

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Dzięki. Może tak być jak piszesz, że dostanę za darmo poradę i analizę, ale może być też tak, że usłyszę "Panie wszystko źle, my Panu to zaprojektujemy". Poza tym niekoniecznie Ci co sprzedają bardzo dobrze znają się na projektowaniu, nie wiadomo
A tutaj przynajmniej mam pewność, że są fachowcy którzy nie jeden system zaprojektowali i znają temat na wylot.

Nie chcę, żeby ktoś brał odpowiedzialność. Porady traktuje jako porady/sugestie i pretensje gdy coś będzie nie tak mogę mieć później tylko do siebie.

Dodatkowo mam jeszcze pytanie. Czy jeśli zraszacze mają małą wydajność, a taką MP800SR mają, mogę śmiało zastosować na jednej linii 10 zraszaczy na sekcję? Gdzieś wyczytałem, że 6 to górna granica, a tutaj nawet przy 10 zraszaczach mogę nie wykorzystać nawet 50% wydatku wody.
Gardenarium 14:39, 25 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wbrew obawom Zecika, uzyskasz na pewno poradę dzisiaj Na moje oko, ale ja się nie znam na 100% to jest ok, zraszacze dolewają do siebie, co do zasięgów i symboli zraszaczy nie ma podane, ale schemat wygląda ok.

Jedyne miejsce to brak zraszacza na rogu tarasu na dole, nie wiem czy tu nie powinno coś być, ale być może tamte pokryją teren.

Problemem w wydrukowaniu tego zdjęcia jest to, że nie wkleiłeś go przez nasz automat, nie mogę go wydrukować. Masz automat do wklejania zdjęć ale wklejasz przez Image i to w jakimś dziwnym programie, że ja go nie mogę otworzyć pod górkę mam

Dobra, zmieniłam na jpg i wydrukowało się.

Ile tam masz zaplanowane sekcji, jaki wydatek źródła wody, jaka rura zasilająca?
Jakie są wymiary działki?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zecik 14:48, 25 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
jason napisał(a)

A tutaj przynajmniej mam pewność, że są fachowcy którzy niejeden system zaprojektowali i znają temat na wylot.

Nie chcę, żeby ktoś brał odpowiedzialność. Porady traktuje jako porady/sugestie i pretensje gdy coś będzie nie tak mogę mieć później tylko do siebie.

Dodatkowo mam jeszcze pytanie. Czy jeśli zraszacze mają małą wydajność, a taką MP800SR mają, mogę śmiało zastosować na jednej linii 10 zraszaczy na sekcję? Gdzieś wyczytałem, że 6 to górna granica, a tutaj nawet przy 10 zraszaczach mogę nie wykorzystać nawet 50% wydatku wody.



-----

Co do liczby zraszaczy, to myślę że ograniczeniem będzie grubość rury doprowadzającej. Być może potrzebna będzie rura 32mm. Tu jest kalkulator spadków ciśnień, możesz sobie policzyć:
http://www.nawpedia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=102

Można też pętlę rury zrobić i zasilić tak układ zraszaczy z dwóch stron. Może to być korzystniejsze niż kładzenie jednej długiej rury o dużej średnicy.
Trzeba pamiętać, że elektrozawory i inne złączki stanowią wtedy wąskie gardło takiej instalacji i mogą obniżać uzyskany przepływ.


Ale to tylko uwaga początkującego użytkownika systemu. Jak chcesz lepszej, poczekaj.


jason 20:12, 25 sie 2016

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Gardenarium napisał(a)

Ile tam masz zaplanowane sekcji, jaki wydatek źródła wody, jaka rura zasilająca?
Jakie są wymiary działki?

Dziękuję bardzo.
Zaplanowane były trzy sekcje po 6 zraszaczy - 2, 3 zraszacze trzeba będzie jeszcze dołożyć, żeby pokryć dwa miejsca które są polewane przez jeden zraszacz, więc będą trzy sekcje po maksymalnie 7 zraszaczy. Dodatkowo dwie sekcje na linie kroplujące, ale myślę, że to tutaj nie ma teraz znaczenia.
Rura zasilająca wychodząca z budynku to 20mm. Rurę sekcyjną chciałem położyć 32mm i 25mm do zraszaczy.
Ciśnienie statyczne: 4.7bar.
Wydatek źródła wody: 2.6m3/h.
Szerokość działki: 12.2m, Długość: 20.8m, Długość do tarasu: 13m, Szerokość domu: 7.2m. Opaska żwirowa: 0.5m.

Wrzucałem nie przez forum ponieważ musiałbym to dość mocno przeskalować i mało co byłoby widać, ale następnym razem postaram się to jakoś zrobić

Co do tego kawałka na rogu tarasu to był on dość problematyczny, dlatego położyłem zraszacz trochę niżej, ale jakoś go nawodnie, ew. nie dam tam trawy.


zecik,
Dzięki wielkie, kalkulator i radę, na pewno się przyda.
Gardenarium 23:02, 25 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jason napisał(a)
Rzuci ktoś na to okiem?

Po analizie na chłodno znalazłem dwa miejsca gdzie leje tylko jeden zraszacz (zaznaczyłem na zielono):





Czy jest coś jeszcze?




Zraszacz 1 przesunąć w lewo, pod nr 2 dołożyć jeszcze jeden.

Jeśli chodzi o ilość zraszaczy w sekcji - nie może wydatek wody przekraczać 80% źródła, czyli 100% to jest 43 l/min, 80% to jest 34 l/min.
Jeśli chcesz podłączyć 10 zraszaczy o jednakowym kącie, to wydatek wody jednego zraszacza nie może przekroczyć 3,4 l/min.

Rurę sekcyjną spokojnie możesz położyć 25 mm, do zraszaczy 20-tka, a zasilenie sekcji od zaworu do sekcyjnej 25-tki - rurę 32.

Reszta - tok myślenia, jak na amatora - super prawidłowy.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies