Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

jason 07:43, 26 sie 2016

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Super, dziękuję bardzo Teraz mogę ruszyć do dalszej pracy
PiotrM 11:34, 26 sie 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
Witam w jakim programie najlepiej rozrysować plan działki oraz nawodnienia ?zabieram się do działania w tym temacie i nie wiem czy szkicować sobie odręcznie czy jest jakiś dostęny program ?
zecik 00:51, 27 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
PiotrM napisał(a)
Witam w jakim programie najlepiej rozrysować plan działki oraz nawodnienia ?zabieram się do działania w tym temacie i nie wiem czy szkicować sobie odręcznie czy jest jakiś dostęny program ?


Nie wiem, w jakim najlepiej, ale w programie Gardeny można zwymiarować i łatwo się rysuje.

gardena.com/pl/garden-life/my-garden/sprinkler-planner/

Może są jakieś lepsze programy - nie wiem.



---------


Mam pytanie:

Po 3 dniach działania zatkał mi się filtr siatkowy. Zasilam układ wodą ze studni z hydroforem. Mam już tam jeden filtr dyskowy, a teraz w instalacji nawadniania drugi - siatkowy.
Właśnie ten drugi się zatkał (zabrudził) po kilku godzinach pracy.

Czy to normalne? Jeśli nie to co można zrobić, żeby nie myć filtra co 2 dni?
Są jakieś inne filtry? Czy taki drugi filtr jest w ogóle konieczny? Zabrudzenia na nim były bardzo drobne, grubszy piasek zbiera się w filtrze wstępnym dyskowym.
Graczykos 13:02, 28 sie 2016

Dołączył: 28 sie 2016
Posty: 4
Ja dopiero zaczynam zabawę...
Dopiero wykopałem studnie(niezbyt wydajną - kurzawa) i mam pytanko odnośnie doboru parametrów pompy głębinowej.
Pompę będę miał opuszczoną na 20m.
Działka 6ar.

Chcę zakupić np. pompę omnigena 0,75kW
o max. wydajności 93l/min i wysokości podnoszenia 78m.

Pompa pracowałby bezpośrednio na zraszacze.

Czyli pompa daje nam 7,8atm, minus 20m(2atm) podnoszenia, minus 0,8 atm strat.
Zostaje mi 5atm.
Dobrze kombinuje?

Po dołożeniu zraszaczy zapewne ciśnienie spadnie jeszcze o te 1,5atm i będzie okolo 3,5atm?
Wtedy będę miał wydajność 2,5m3/h. Dla mojej mało wydajnej studni będzie w sam raz.
Natomiast proszę powiedzieć czy im wyższe ciśnienie tym lepiej czy bardziej iść w kierunku niższe ciśnienie a lepsza wydajność np: 2,5atm.
Bo wtedy może dobrać pompę 0,75kW o parametrach np: max wydajność 105l, ale wysokość podnoszenia 63m.
Wtedy wydajność będzie większa ale ciśnienie niższe - wyjściowo będzie 4,3atm. a po dołożeniu opryskiwaczy spadnie do 2,8.
Nie wiem czy dobrze kombinuje ?

Proszę o pomoc bo nie chcę kupić pompy która wytwarza za duże ciśnienie a później będzie kłopot z doborem zraszaczy...I będe musiał niepotrzebnie zbijać ciśnienie...
zecik 22:37, 29 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Graczykos napisał(a)

Pompę będę miał opuszczoną na 20m.

Chcę zakupić np. pompę omnigena 0,75kW
o max. wydajności 93l/min i wysokości podnoszenia 78m.

Czyli pompa daje nam 7,8atm, minus 20m(2atm) podnoszenia, minus 0,8 atm strat.
Zostaje mi 5atm.
Dobrze kombinuje?

...I będe musiał niepotrzebnie zbijać ciśnienie...


Ja mam studnię ok. 8-10m, pompa o wysokości podnoszenia 50m, 1100 W marki Omnigena.
Pompuje ok. 3,5 bar do instalacji zraszaczy. Wychodzi na to, że na straty do manometru w hydroforze przypada ok. 0,5 bar.

Pompa pompuje około 1m3/h, czyli wszystko się zgadza - według wykresu wysokości podnoszenia i przepływu podanego przez producenta.


Co do Twojego pytania - 5 bar to jest zdaje się trochę za dużo dla zraszaczy. Przy za dużym ciśnieniu pojawia się mgła wodna, którą łatwo unosi wiatr w inne miejsce niż przeznaczone dla zraszacza.
Linia kroplująca powinna zainstalowana być za regulatorem ciśnienia 2,8 bar.


Parametry tej pompy są fantastyczne - co to za model? Parametry dużo lepsze niż mojej poczciwej Omnigeny JY1000.

Musisz pamiętać, że nie uzyskasz nigdy maksymalnej wysokości podnoszenia (czytaj: ciśnienia do zraszaczy), ani maksymalnego przepływu. Wynik będzie gdzieś pomiędzy - jak odejmiesz od maks. wysokości podnoszenia straty i wysokość podnoszenia studni, powinien wyjść przepływ.

Wymagane przepływy instalacji można uzyskać z tabel zraszaczy, w zależności od dyszy. A te zależą od rozstawu zraszaczy i ich modeli.
Więc może zacznij od projektu zraszaczy, żeby wiedzieć, jaki przepływ i ciśnienie potrzebujesz. I do tego dobierz pompę.


Ciśnienie zawsze można zredukować reduktorem albo podnieść kolejną pompą w szeregu , ale po co - skoro można od razu prawidłową zastosować.

Graczykos 21:48, 30 sie 2016

Dołączył: 28 sie 2016
Posty: 4
No teraz te pompy mają takie standartowe paramtery Nic nadzwyczajnego
Moja pompa to podstawowa omniegena 3,5"SC 3/16.

Z przepływem nie ma problemu bo to z charakterystyki można sobie wyliczyć.
Bardziej gryzie mnie temat ciśnienia.
Czyli na wyjściu zakładam, że przy takiej pompie zostanie mi 5 bar.
Tylko czy można tak to rozumieć, że na danej sekcji mam np 3 zraszacze i wtedy np po ich uruchomieniu spadnie mi np z 5 bar na np 4. No to metodą prób i błędów dołożę kolejne sztuki aż ciśnienie spadnie mi do np 2,5-3bar?

Jeśli dobrze kombinuje i uda mi się ilością zraszaczy zbić ciśnienie do tych np 3 bar to według charakterystki będę miał wydajność około 3m3/h(50l/min).
Bo 3 bary w sieci to zastępcze 30 metrów podnoszenia + 20 metrów podnoszenia w studni, co daje nam sumie 50 metrów podnoszenia.

http://www.omnigena.pl/obrazki/3,5%20SC%202016.pdf
zecik 04:59, 31 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Graczykos napisał(a)
No teraz te pompy mają takie standartowe paramtery Nic nadzwyczajnego
Moja pompa to podstawowa omniegena 3,5"SC 3/16.

Z przepływem nie ma problemu bo to z charakterystyki można sobie wyliczyć.
Bardziej gryzie mnie temat ciśnienia.


Nie wiem, jak to w twojej okolicy, ale u mnie ilość wody czerpana ze studni to średnio około 1-2 m3/h. Więcej tu studnie nie zapewniają, bo mieszkam na górce. Chociaż kilka kilometrów dalej - studnie mają większą wydajność, w sąsiedniej miejscowości teren jest niżej położony i tam studnie są wydajniejsze.

Te informacje (o możliwej wydajności studni) można uzyskać od studniarza, a myślę że też w lokalnej firmie zajmującej się nawadnianiem. No i oczywiście od sąsiadów, którzy mają studnie.

To po pierwsze.

Po drugie - jak będziesz znać wydajność studni, to można określić jakie zraszacze i ile sekcji zastosujesz.

Mając te informacje - a więc przepływ, głębkość studni oraz rodzaj pompy, będziesz wiedzieć, w którym miejscu na charakterystyce się znajdzie układ.

Czyli:
Jak przepływ 2m3/h, to wysokość podnoszenia tej pompy wynosi 65m (6,5bar). A więc 20m wysokości studni + trzeba doliczyć straty ciśnienia (jak pisałeś wcześniej 0,5 bara). Zostaje na powierzchni gruntu 6,5bar - 2,0bar (20 metrów wysokości studni) - 0,5bar (straty) czyli 4 bary.
Potem są jeszcze straty na rurach doprowadzających do zraszaczy.
Jak dobrze zaprojektowany układ, to myślę nie mniej niż około 0,5 bara (licząc rury, zawory, kolanka, trójniki, końcówki itp.).

Wychodzi na to, że tego ciśnienia przy zraszaczach nie będziesz mieć za dużego, niezależnie od przepływu.

Przy ustalonym przepływie 1m3/h ciśnienie przy zraszaczach będzie trochę wyższe (4,5bar), a przy 3,2m3/h znacznie niższe (2bar).

Gdzieś w tych granicach trzeba by ustalić zapotrzebowanie układu - czyli od ok. 2 bar do 4,5 bar, czyli od 3,2m3h do 1m3/h.

Nawet te 4,5 bar to nie jest za duże ciśnienie dla zraszaczy, a dla linii kroplującej można zastosować reduktor ciśnienia.

Dowiedz się więc, jakiej wydajności studni możesz oczekiwać u siebie i czy będziesz mieć tyle wody z niej (1-3m3h), bo tereny są różne i gdzie nie gdzie nawet tyle się nie udaje uzyskać.

Jak będziesz mieć już pompę zabudowaną w studni, to określ wydajność za pomocą wiadra i stopera (w ile sekund napełni się wiadro).

Wtedy będzie można określić liczbę sekcji i rodzaj zraszaczy.
Graczykos 22:00, 31 sie 2016

Dołączył: 28 sie 2016
Posty: 4
Dzisiaj w/w pompa wrzucona do studni na 18m i po pompowaniu nią przez 2 godziny na dwóch dużych opryskiwaczach(osobne węże podłączone do złącza fi 32), potem jeden opryskiwacz + podlewanie drzewek iglastych z drugiego na full otwartego węża przez 30 minut nie zrobiła na studni większego wrażenia - lustro wody było 4 metry nad pompą. Także jeśli chodzi o wydajność studni to na tej pompie nie mam ograniczeń.

Teraz będzie tylko trzeba dobrać ilością zraszaczy na sekcję optymalne proporcje wydajność/ciśnienie.

Pytanie tylko czy jest w tym temacie takie pojęcie jak optymalna proporcja ?

Na charakterystyce pompy producent na siwo zaznaczył wydajność od 2 do 4m3/h czyli zapewne są to najlepsze,najekonomiczniejsze warunki pracy.
Czyli powiedzmy jeśli chciałbym uzyskać 2m3/h to wtedy po tych wszystkich stratach zostanie mi ciśnienie na sekcji rzędu 3-3,5 bar i powinno być OK, co ?
zecik 00:05, 01 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Graczykos napisał(a)

Na charakterystyce pompy producent na siwo zaznaczył wydajność od 2 do 4m3/h czyli zapewne są to najlepsze,najekonomiczniejsze warunki pracy.
Czyli powiedzmy jeśli chciałbym uzyskać 2m3/h to wtedy po tych wszystkich stratach zostanie mi ciśnienie na sekcji rzędu 3-3,5 bar i powinno być OK, co ?


Ja specjalistą nie jestem - zastrzegam - ale z tych parametrów wynika, że optymalny zakres jest właśnie gdzieś między 2m3/h a 3m3/h, bo powyżej tej ilości wody będziesz mieć za małe ciśnienie na zraszaczach.

Jak będzie 2m3/h to trochę mniej zraszaczy na sekcję, ale zraszacze w trochę większym rozstawie możesz umieścić, natomiast przy 3m3/h więcej zraszaczy na sekcję, ale w mniejszym rozstawie.
Przyjmij wydajność z zapasem - ok. 80% wydajności pompy.

Ile w ogóle masz m2 do podlania?

Graczykos 21:24, 01 wrz 2016

Dołączył: 28 sie 2016
Posty: 4
zecik napisał(a)


Ja specjalistą nie jestem - zastrzegam

Ile w ogóle masz m2 do podlania?



Spokojnie to luźna gadka która mnie utwierdza, że dobrze chociaż coś tam wstępnie kombinuje i zaczynam kumać temat

teren to niecałe około 6,5ara

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies