Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

zecik 16:40, 04 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
PiotrM napisał(a)

czyli dobierając zraszacze muszę kierować się wydajnością tak jak napisałeś 1,8m3/h żeby mieć zapas ?

zrobię mapkę działki z wymiarami i wtedy poproszę o opinie



Tak, 1,8 m3/h podaje producent zraszaczy - to jest z zapasem względem wydajności źródła. Trzeba pamiętać, że elektrozawory, kolanka, złączki itp. stawiają jakiś opór, dlatego trzeba uwzględniać taki zapas.

Wiadomo: lepiej by było, gdyby przyłącze, wodomierz i rury były grubsze. No ale jak nie są, a w dalszej części instalacji zastosujesz odpowiednie średnice rur (25 albo 32 mm), to te 1,8 m3, a nawet 2 m3 dasz radę wyciągnąć z tego przyłącza. Wąskim gardłem wtedy pozostanie wodomierz, który będzie ograniczał ilość wody na sekcję.

Możesz więc (jak sugeruje Gardenarium) przerobić instalację, stosując grubsze rury i większy wodomierz, albo pozostawić jak jest i zwiększyć ilość sekcji, najlepiej do 8




PiotrM 17:25, 04 wrz 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
Podpytam hydraulika co i jak można by u mnie pozmieniać , ale nie wiedzę nigdzie wodomierza 1" ? są tylko 3/4
zecik 18:10, 04 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
PiotrM napisał(a)
Podpytam hydraulika co i jak można by u mnie pozmieniać , ale nie wiedzę nigdzie wodomierza 1" ? są tylko 3/4


Są też 1", tylko znacznie droższe
Patryk 20:45, 06 wrz 2016

Dołączył: 06 wrz 2016
Posty: 5
Witam wszystkich jeszcze raz.
No więc tak jestem nowy i od razu z pytaniami, ale trudno najwyżej mnie pogonicie.

Muszę wykonać u siebie nawodnienie ogrodu. Jestem zielony w temacie, ale trochę przejrzałem forum i coś tam zaprojektowałem.

Mój trawnik będzie miał ok 280 m². Na działce mam wkopany zbiornik na deszczówkę o pojemności 10 m³ z którego chciałbym zasilić system. Na pierwszym zdjęciu jest zaznaczone położenie zbiornika i miejsce gdzie w przyszłości znajdować się będzie centrum dowodzenia.

Na drugim zdjęciu zaznaczyłem planowane rozmieszczenie zraszaczy. Czerwone obszary to miejsca nie pokryte ich zasięgiem.
Chciałbym żeby ktoś doświadczony rzucił okiem na moje wypociny i wyraził opinie na temat rozmieszczenia zraszaczy i doprowadzenia do nich wody (czy odpowednio podzieliłem na sektory).


Chciałbym również dowiedzieć się coś na temat materiałów. Czy odpowiednie będą:
1.zraszacze firmy Rain Bird (np. rotacyjny 3504 PC i statyczny 1804,
2.linia kroplująca Rain Bird XFD 16,
3.Rury PE LDPE Paraplast (i jakie średnice zastosować).

Podsyłam link do zdjęć w lepszej jakości:
http://tufotki.pl/ltEOO

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
zecik 21:01, 06 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Patryk napisał(a)

Chciałbym również dowiedzieć się coś na temat materiałów. Czy odpowiednie będą:
1.zraszacze firmy Rain Bird (np. rotacyjny 3504 PC i statyczny 1804,
2.linia kroplująca Rain Bird XFD 16,
3.Rury PE LDPE Paraplast (i jakie średnice zastosować).

Podsyłam link do zdjęć w lepszej jakości:
http://tufotki.pl/ltEOO

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.



Zraszacze nie pokrywają się zasięgiem. Trzeba tak projektować, żeby jeden dolewał do kolejnego. W pierwszej kolejności zacznij od narożników. Potem dostawiaj kolejne zraszacze.

W sieci jest podręcznik firmy Hunter, Toro i Rainbird. Moim zdaniem w podręczniku Huntera najprościej wytłumaczone są zasady.

Co do zraszaczy - nie można łączyć w jednej sekcji rotacyjnych ze statycznymi. Musisz wybrać jakieś, albo umieścić je w oddzielnych sekcjach.
Rainbirdy 3504 mają bardzo duży zakres regulacji zasięgu - być może wystarczą, albo jedynie jakieś mniejsze (Hunter MP1000) lub większe (Rainbird 5004) trzeba będzie dobrać w niektórych miejscach.

Rury będzie można policzyć, jak już będziesz mieć 'rozstawione' zraszacze. To akurat jest najmniejszy problem - są kalkulatory w sieci liczące spadki ciśnienia przy danym przepływie. Ale trzeba znać przepływy, więc trzeba najpierw rozstawić zraszacze i dobrać głowice.

PiotrM 11:09, 08 wrz 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
mam pytanie do osób które wymieniały wodomierz z 3/4 na 1" gdzie taki kupić nigdzie nie mają :/ jak to jest prawnie uregulowane taka wymiana wodomierza w gminie ? fakt wymiany muszę zgłosić jaka podać przyczynę nie ma z tym problemów ?
zecik 16:03, 10 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
PiotrM napisał(a)
mam pytanie do osób które wymieniały wodomierz z 3/4 na 1" gdzie taki kupić nigdzie nie mają :/ jak to jest prawnie uregulowane taka wymiana wodomierza w gminie ? fakt wymiany muszę zgłosić jaka podać przyczynę nie ma z tym problemów ?


To chyba musi być w zakładzie komunalnym (w "wodociągach") zgłoszone. U mnie w gminie założenie dodatkowego wodomierza tylko z przeznaczeniem na ogród kosztuje 50zł. W takim przypadku nie jest doliczany odbiór ścieków, bo oddzielny wodomierz służy do podlewania ogrodów. Znacznie tańsza woda
elektronik19 21:02, 22 wrz 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
Witam,
jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Chce wykonać nawadnianie ogrodu.Zaprojektowałem coś takiego.Proszę o opinie.
zecik 21:41, 22 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
elektronik19 napisał(a)
Witam,
jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Chce wykonać nawadnianie ogrodu.Zaprojektowałem coś takiego.Proszę o opinie.


Zasięgi muszą bardziej na siebie zachodzić.
W podręcznikach producentów zraszaczy zalecane jest 50% łącznego zasięgu dwóch sąsiednich zraszaczy (czyli każdy tryska aż do sąsiedniego). Najrzadziej można na 60% zasięgu zraszaczy, czyli każdy tryska ('dolewa') prawie że do sąsiedniej głowicy.

U ciebie zasięgi ledwie się stykają, a powinny się (prawie) w całości pokrywać, tak żeby w każde miejsce lały 2 zraszacze.
Poza tym są miejsca, gdzie żaden zraszacz nie podlewa, np. w lewym dolnym narożniku. Tam trawa nie będzie rosła.
Gardenarium 23:44, 22 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za mało zraszaczy. Dobieraj w sekcje zraszacze o podobnym zasięgu. Nie łącz różnych, z różnymi dyszami. Czy tutaj zrobiłeś jedną sekcję?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies