Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

zecik 13:42, 10 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Muszę się wytłumaczyć - jak pisałem o dyszach prostokątnych, to miałem na myśli dysze rotacyjne - MPSS 530. Mało wody pobierają, są rotacyjne (a więc można je łączyć z innymi rotacyjnymi w linii) i mają zasięg 1,5 x 9,1 m. Mam takie właśnie i faktycznie leją na te 1,5 metra szerokości, a nawet więcej. .

Jeśli mogę, to załączę dwa zdjęcia jednorodności dysz rotacyjnych.

Pierwsze to zdjęcie materiałów Huntera:



Hunter podaje, że nowe dysze rotacyjne sprawność 80%, a nie 50% jak dysze statyczne. Czyli w sumie na podstawie takiego rysunku w materiałach producenta wynika że można rozstawiać dysze rotacyjne rzadziej niż statyczne.

A tu drugie zdjęcie (monitora, bo chyba inaczej nie można zamieszczać):



Pokazana tu jest jednorodność podlewania dysz Rainbird 5004. Charakterystyka jest płaska prawie po sam koniec zasięgu.

Jak się rotacyjne rozmieści rzadziej niż co pół zasięgu, czyli nie tak żeby dolewały do siebie (jak w przypadku statycznych), ale żeby zachodziły na siebie zasięgi, to też powinno być OK.

Ja u siebie rozmieściłem rzadko (na 70-80% zasięgu) i trawa póki co równo rośnie... Nie było problemu nawet jak były upały powyżej 30'C


Gardenarium 13:53, 10 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Z tego co wiem, to w czasie tym samym dysza statyczna wylewa więcej wody niż dysza rotacyjna, to tak na porównanie ze statycznymi.

Rozumiem, że masz na względzie generalnie rozstawienie rzadziej, ale nie dla porównania ze statycznymi? Tylko że tak konkretnie dysza wylewa równo?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zecik 14:33, 10 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Gardenarium napisał(a)
Z tego co wiem, to w czasie tym samym dysza statyczna wylewa więcej wody niż dysza rotacyjna, to tak na porównanie ze statycznymi.

Rozumiem, że masz na względzie generalnie rozstawienie rzadziej, ale nie dla porównania ze statycznymi? Tylko że tak konkretnie dysza wylewa równo?



Statyczne leją więcej wody na godzinę, ale nierówno. Koło głowic za dużo leją, a im dalej od głowicy coraz mniej wody. Rotacyjne leją (prawie) równo na całym zasięgu.

To, że statyczne leją więcej wody, to też niekorzystne, zwłaszcza na zboczach, gdzie szybko zaczyna ona spływać w dół wokół głowicy, zanim dalej oddalone miejsca zostaną podlane.

Statyczne marnują też dużo wody koło głowicy, bo wnika ona głębiej niż trawnik ma korzenie, czyli jest to zmarnowana woda.

Z tych wykresów i rysunków wynika, że można raczej rzadziej stawiać dysze, o ile są rotacyjne. Bo statyczne faktycznie trzeba tak, żeby dolewały do siebie. Rotacyjne podlewają dużo równiej.
elektronik19 14:41, 10 paź 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
Witam,
czytam kolejne posty i patrze na swój projekt. Jeżeli stosuje dysze MP a odległości pomiędzy zraszaczami są takie,że każdy leje do głowicy to teoretycznie można zmniejszyć zasięgi. Dobrze myślę?
zecik 15:21, 10 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
elektronik19 napisał(a)
Witam,
czytam kolejne posty i patrze na swój projekt. Jeżeli stosuje dysze MP a odległości pomiędzy zraszaczami są takie,że każdy leje do głowicy to teoretycznie można zmniejszyć zasięgi. Dobrze myślę?


Ja zrobiłem na 80% a nie na 50%, wszystkie rotacyjne i podlewa równo.

Jak zastosujesz statyczne zraszacze, to na pewno na 50% zasięgu, czyli żeby każdy lał do głowicy obok.

elektronik19 15:29, 10 paź 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
zecik napisał(a)


Ja zrobiłem na 80% a nie na 50%, wszystkie rotacyjne i podlewa równo.

Jak zastosujesz statyczne zraszacze, to na pewno na 50% zasięgu, czyli żeby każdy lał do głowicy obok.



Chodzi mi o dysze MP Rotator i PGP (ale te na osobnej sekcji).
zecik 16:21, 10 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
elektronik19 napisał(a)


Chodzi mi o dysze MP Rotator i PGP (ale te na osobnej sekcji).


Tzn. pytasz, czy można zmniejszyć zasięgi dysz rotacyjnych?
Można, ale po co?

Można zmniejszyć o chyba 25%
elektronik19 16:34, 10 paź 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
zecik napisał(a)


Tzn. pytasz, czy można zmniejszyć zasięgi dysz rotacyjnych?
Można, ale po co?

Można zmniejszyć o chyba 25%


wiem, że można zmniejszyć ale chodzi mi o zasadę projektowania. Jeżeli dla zraszaczy statycznych przyjmuję się,że mają dolewać do punktu bo nie mają jednorodnego zraszania to w przypadku rotacyjnych, gdzie charakterystyka jest płaska prawie w całym zakresie jaka odległość powinna być zakładana od punktu do punktu?
zecik 16:44, 10 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Zależy od wiatru i innych czynników. Jeśli trawnik jest osłonięty przed wiatrem, to myślę, że nie muszą dolewać dysze do siebie, a najszerzej można je rozstawić na 80% łącznego zasięgu.

Czyli jak dwie sąsiednie dysze mają zasięg po 10m, to razem mają 20m, czyli 80% z tego daje 16m. Można więc je NAJSZERZEJ rozstawić co 16m. W praktyce lepiej gęściej.
A ile dokładnie - to się spytaj producenta, ja niestety nie jestem wyrocznią w tej dziedzinie
Statyczne trzeba rozstawić w takim przypadku co 10m. Jak rozstawisz rotacyjne co 12-15m to raczej też powinno być OK.
elektronik19 17:01, 10 paź 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
zecik napisał(a)
Zależy od wiatru i innych czynników. Jeśli trawnik jest osłonięty przed wiatrem, to myślę, że nie muszą dolewać dysze do siebie, a najszerzej można je rozstawić na 80% łącznego zasięgu.

Czyli jak dwie sąsiednie dysze mają zasięg po 10m, to razem mają 20m, czyli 80% z tego daje 16m. Można więc je NAJSZERZEJ rozstawić co 16m. W praktyce lepiej gęściej.
A ile dokładnie - to się spytaj producenta, ja niestety nie jestem wyrocznią w tej dziedzinie
Statyczne trzeba rozstawić w takim przypadku co 10m. Jak rozstawisz rotacyjne co 12-15m to raczej też powinno być OK.


Rozumiem. Czyli projekt, który dodałem "Dodany 15:41, 05 paź 2016 , edytowany o 18:12, 05 paź 2016" (ten ostatni)zgadza się wytycznymi. Duże zraszacze Huntera PGP leją na 12m i leją od punktu do punktu. Zasięgi zawsze można zmniejszyć. gorzej w drugą stronę. Myślę, żeby od razu nie kopać to kupić rury i połączyć wszystko na trawie. Jak będzie ok to wtedy szpadel i ogień
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies