Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiotrM 14:02, 10 sty 2017

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
Witam mam już wszystkie potrzebne elementy nawadniania, szukam jeszcze wodomierza 1" ma ktoś może u siebie taki wodomierz? I mógł by mi sprawdzić ile ma długości czy jest to 14 czy 16 cm ewentualnie foto jak wygląda będę wdzięczny
PiotrM 10:42, 26 lut 2017

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
Witam

Przygotowuje się do wiosennego założenia systemu nawadniania

Przerobiłem już dojście wody z 3/4 na 1 " efekt wiadro przy 3/4 napełniało się około 13/14 sekund przy 1" 10l wiadro napełnia się 8.8 sekundy

Zrobiłem od razu odpowietrzenie systemu pod sprężarkę



już mam praktycznie wszystko kupione czekam jeszcze na zraszacze

ale mam pytanie w cewce są 2 czarne kable mam 7 elektrozaworów które kable łączy się ze sobą a które idą do sterownika ? oba kable maja te sam oznaczenia i nie wiem sam czy ma jakieś znaczenie ?

oraz drugie pytanie w elektrozaworze jest takie małe pokrętło od czego ono jest ?



tak wygląda jeden rząd elektrozaworów



Pani Danuto będę wdzięczny za pomoc
Gardenarium 11:36, 26 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To jest elektrozawór z regulacją przepływu, tego się nie używa przy normalnym systemie. Używa się przy podlewaniu doniczek, gdy musisz zmniejszyć przepływ. Np. przy podlewaniu skrzynek z pelargoniami

Pytanie kolejne:

Z cewki bierzesz po jednym kablu (nieważne który) i łączysz je jako wspólny i podpinasz do sterownika pod wejście "COM".

Pozostałe przewody idą w kolejności pod numery od 1 do 7. Po sprawdzeniu możesz sobie poprzepinać kable, żeby sekcje w ogrodzie odpalały się po kolei a nie chaotycznie. Czyli np. sekcje trawnika (duże zraszacze, potem małe) a n końcu linie kroplujące.

Ładnie zmontowałeś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacekpl 18:49, 14 mar 2017

Dołączył: 25 mar 2016
Posty: 1
Witam wszystkich
Chcę założyć system nawadniania w domu, przeczytałem całe forum i nurtują mnie jeszcze następujące pytania:
1)zawór antyskażeniowy- czy zawsze się go montuje?
2)przy obliczaniu ciśnienia w instalacji nie uwzględniamy możliwego spadku spowodowanego ilością zainstalowanych zraszaczy(dysz)?
3)reduktor ciśnienia jaki najlepszy (najmniejsze straty przepływu) gdyż mam 6 atmosfer.
____________________
Pozdrawiam Jacek
Gardenarium 20:50, 14 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1. Nie zawsze, montuje się gdy wodę ze studni łączy się z wodą z wodociągu
2. System tak projektujemy, aby w jednej sekcji wydatek wody na dane zraszacze wynosił nie więcej niż 80% źródła wody.
3.Reduktor ciśnienia - nie ma jaki najlepszy. Taki że, reduktory ciśnienia redukują do takiego ciśnienia, jakie powinno być w linii kroplującej, a nieważne jakiej firmy zastosujesz. Zasada działania jest podobna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiotrM 07:10, 15 mar 2017

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
jacekpl napisał(a)
Witam wszystkich
Chcę założyć system nawadniania w domu, przeczytałem całe forum i nurtują mnie jeszcze następujące pytania:
1)zawór antyskażeniowy- czy zawsze się go montuje?
2)przy obliczaniu ciśnienia w instalacji nie uwzględniamy możliwego spadku spowodowanego ilością zainstalowanych zraszaczy(dysz)?
3)reduktor ciśnienia jaki najlepszy (najmniejsze straty przepływu) gdyż mam 6 atmosfer.


u mnie jest antyskażeniowy ale wywalę go chyba niby jest na 1" ale zobacz jak to wygląda w środku bardzo hamuje przepływ wody, ewentualnie go wybebeszę cały środek , z tego co słyszałem ten skażeniwoy to nic nie daje
radwan 22:34, 15 mar 2017

Dołączył: 15 mar 2017
Posty: 2
Witam.
To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich.
Mam pytanie dot. zraszaczy rotacyjnych a konkretnie rain bird 5004 plus. Czy licząc wydatek wody takiego zraszacza który będzie pracował tylko w zakresie 90 stopni należy dzielić na 4 jak dla zraszacza statycznego czy też bierze się wartość katalogową dla danej dyszy?
TedGrecki 22:55, 12 kwi 2017

Dołączył: 12 kwi 2017
Posty: 1
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowy na tym forum. Postanowiłem założyć system w swoim ogrodzie i większość spraw teoretycznie opracowałem lecz mam kilka pytań na które nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi. Jeśli ktoś udzieli mi takowej będę wdzięczny i w przyszłości będę służył swoim doświadczeniem.
1 - czy w wykopie pod rury rozprowadzające wodę mogę położyć także kabel niskonapięciowy do elektrozaworów oraz kabel 220 V 3x6 (odcinek około 20 mb, przy okazji chcę dociągnąć prąd do innej części ogrodu)
2 - jak połączyć (jakimi złączkami) kable wychodzące z elektrozaworów z kablem niskonapięciowym od sterownika
PiotrM 07:13, 13 kwi 2017

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
TedGrecki napisał(a)
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowy na tym forum. Postanowiłem założyć system w swoim ogrodzie i większość spraw teoretycznie opracowałem lecz mam kilka pytań na które nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi. Jeśli ktoś udzieli mi takowej będę wdzięczny i w przyszłości będę służył swoim doświadczeniem.
1 - czy w wykopie pod rury rozprowadzające wodę mogę położyć także kabel niskonapięciowy do elektrozaworów oraz kabel 220 V 3x6 (odcinek około 20 mb, przy okazji chcę dociągnąć prąd do innej części ogrodu)
2 - jak połączyć (jakimi złączkami) kable wychodzące z elektrozaworów z kablem niskonapięciowym od sterownika


1 ja właśnie przy wykopie puściłem kabel 220v prądowy do altany dałem o tylko w izolacji w postaci peszla , może jakiś fachowiec elektryk powiedział by że to nie powinno się ale kto na to patrzy , działka i tak rozbabrana byłą to kabel poszedł z rurami jest wszystko ok

ale musisz dać kabel specjalny ziemny !

2 zapytaj w elektrycznym o złączki żelowe do kabli telefonicznych ziemnych i będą wiedzieli oco chodzi , do elekteozaworów też użyłem kabla ziemnego w otulinie żelowej na odcinku 15 m idzie u mnie w ziemi
wojtas2101 07:15, 13 kwi 2017


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Kable łączymy za pomocą łączników żelowych. Do elektrozaworów tak,elektryczny dużo głębiej niż na szpadel min 0,6m.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies