Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

Madzenka 11:48, 10 sty 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
polinka napisał(a)
Danusiu, Filip dzięki wielkie za pomoc Bryły korzeniowej nie miał dużej. Mam duże donice po grabach kupowanych na jesień. Kupię dobrej ziemi, wymieszam z kompostem i posadzę go na takiej samej głębokości jak rośnie do tej pory. W donicy będzie maksymalnie 3 lata,do tego czasu mam nadzieję, że część gospodarcza będzie uporządkowana.


A ja bym go zadołowala w donicy bez dnia aby mógł pobierać wodę jesli sądzisz , ze to moze być nawet kilka lat. Donica ograniczy rozrost bryły korzeniowej ale nie ograniczy mu aż tak mocno pobierania wody z niższych warstw gleby. To takie moje lużne sugestie

Latem wystarczy tydzień bez wody w donicy i będzie po buku
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Loosiuu 17:35, 10 sty 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Marzenko nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Drzewo może się szybko ukorzenić w ziemi i przesadzenie go wiązałoby się wtedy z ucięciem korzeni, które po 2 latach mogą być spore wbrew pozorom. W donicy można ustawić w półcieniu i tak szybko nie wyschnie.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Napia 18:41, 14 lut 2015


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9042
Zastanawiam się nad zakupem buka purpurea pendula szczepionego na pniu. Miejsce w półcieniu, pomiędzy zadaszonym tarasem, garażem a butlą gazową. Nie mam tam za wiele miejsca, ok. 4 m pomiędzy tarasem a kratka osłaniającą butlę, pomyślałam o niewielkim drzewku, z parasolowatą koroną o ciemnym wybarwieniu, które troszkę zasłoni nas od sąsiadów. Czytałam jednak, że buki mają rozwinięty system korzeniowy i zastanawiam się, czy sadzić go w takim jednak ograniczonym miejscu. I druga rzecz - buki podobno lubią cięcie - czy można go trzymać w ryzach jako niewielkie parasolkowate drzewko?
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
ZbigniewG 18:56, 14 lut 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Agnieszka na pendulę 4 m to bardzo dużo, kwestia tylko ukształtowanie go w początkowym okresie i późniejszego cięcia
samoistnie będzie robił pełen zwis więc do parasola potrzebna jakaś podpórka przez 2-4 lata
półcień - będzie słabo wybarwiony
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Napia 17:41, 15 lut 2015


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9042
Zbyszku, dziękuję za szybką odpowiedź. Tak wygląda miejsce, w którym planuję posadzić buk. Nie przeszkadza mi, że będzie słabiej wybarwiony, ważne, że będzie sobie radził w półcieniu. Zastanawiam się jednak, czy nie będą mu przeszkadzały okapy tarasu, których jednak nie udało się uchwycić na zdjęciu.



A tak wyglądało to miejsce późnym latem.
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
ZbigniewG 18:06, 15 lut 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Agnieszka Purpurea Pendula u mnie prowadzony w pionie ma nie więcej jak 1m średnicy, zakładając że będzie tylko lekko cięty to jako grzybek niech ma docelowo góra 2-2,5m
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Napia 18:17, 15 lut 2015


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9042
Zbyszku, cieszę się, że rozwiałeś moje wątpliwości. W takim razie szukam producenta w swojej okolicy
Dziękuję bardzo
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
ZbigniewG 20:02, 15 lut 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Agnieszka jeżeli nie znajdziesz szczepionego wysoko(rzadki i drogi) to wystarczy kupić szczepionego nisko i poprowadzić go przy paliku do odpowiedniej wysokości, liczy się ostatnie rozgałęzienie minimum dwie gałązki boczne, przewodnik wycinamy nad nimi najlepiej wiosną następnego roku.
Wcześnie co roku wycinasz na gładko najniższe piętro odrostów bocznych
roczny przyrost w górę około 0,5m
na północny zachód od Poznania (Chyby) jest bardzo dobrze zaopatrzona szkółka(centrum)
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Napia 20:13, 15 lut 2015


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9042
ZbigniewG napisał(a)
Agnieszka jeżeli nie znajdziesz szczepionego wysoko(rzadki i drogi) to wystarczy kupić szczepionego nisko i poprowadzić go przy paliku do odpowiedniej wysokości, liczy się ostatnie rozgałęzienie minimum dwie gałązki boczne, przewodnik wycinamy nad nimi najlepiej wiosną następnego roku.
Wcześnie co roku wycinasz na gładko najniższe piętro odrostów bocznych
roczny przyrost w górę około 0,5m
na północny zachód od Poznania (Chyby) jest bardzo dobrze zaopatrzona szkółka(centrum)


Zbyszku, też się przymierzałam do sprawdzenia oferty szkółki w Chybach, szczególnie, że to nie tak bardzo dalko ode mnie, ale jeżeli nie uda mi się kupić szczepionego wyżej albo będzie jakoś szaleńczo drogi, to zastosuję Twój pomysł
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
Loosiuu 20:24, 15 lut 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Posadź go wystarczająco daleko od zadaszenia, żeby spadający śnieg go nie połamał
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies