Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

Karol99 18:59, 19 paź 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witajcie. Mam do Was pytanie, chciałbym posadzić buk lub grab żywopłot. Bardziej jestem przekonany do buka. Czy on da rade sobie przy 2 brzozach? Czytam ze nie lubi wahania poziomu wód gruntowych, u mnie zdaza sie to sporadycznie a wlasciwie wgl, ale w razie czego brzoza wypompuje wodę.

I jeszcze pytanie nie lubi gleb podmokłych, ale wilgotne lubi? Podlewać go tak jak inne rośliny?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Loosiuu 19:01, 19 paź 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Pod brzozą może mieć ciężko, bo silna konkurencja o wodę. Lepszy byłby grab. Pierwsze lata konieczne będzie pilnowanie, żeby nie wysechł.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
anka_ 20:00, 12 lis 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Gardenarium napisał(a)
O bukach wiem także, że lubią glebę lekko kwaśną i nie lubią zbyt głębokiego posadzenia (zakrycia szyjki korzeniowej).

Wysokiego poziomu wód nie wytrzyma.


A jakby przy wysokim poziomie wód posadzić na rabacie podwyższonej?

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Gardenarium 23:17, 12 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Słabo to widzę, ale możesz próbować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anka_ 07:37, 13 lis 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Dziękuję Danusiu.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Gardenarium 17:03, 13 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chodzi o to, że nie mają się jak zakorzenić. Może większą górkę-wzniesienie dałoby się usypać?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mw116 10:09, 27 lis 2015

Dołączył: 19 sie 2015
Posty: 61
Przyznam, że buk to piękne, ale mocno kłopotliwe drzewo w zestawieniach żywopłotowych. Swój żywopłot założyłem jesienią 2014 roku. Drzewa w naturze rosną na gliniastych, mocno próchnicznych glebach z dużą ilością łupków i piaskowców. Moja gleba w ogrodzie co prawda jest gliniasta, ale uboga w próchnicę. Zaprawiłem ją więc obornikiem. O ile w pierwszych miesiącach wiosny bardzo ładnie się zazielenił tak później zaczął marnieć. Kolejne przyrosty były słabe, a liście wypuszczał bardzo małe, poskręcane i pożółkłe. W pierwszej kolejności podejrzewałem Zdobniczkę bukową i fakt, na kilku roślinach była. Wykonałem oprysk i szkodnik ustąpił. Później niestety nastąpiła katastrofalna susza. Posiadam własną studnie, ale musiałem mocno ograniczyć podlewanie do absolutnego minimum. Wody gruntowe mocno opadły i praktycznie nie było możliwości obfitego podlewania roślin. Mocno odchorował ową pogodę. Słońce zrobiło swoje i liście uległy poparzeniu (ponad 40*C w słońcu), a rośliny stanęły w miejscu. Nowe przyrosty były mocno zniekształcone i ogólnie rośliny wyglądały marnie. O dziwo, żadna nie wypadła, z 40 posadzonych sztuk wszystkie się przyjęły.

Na szczęście jesień przyniosła większe sumy opadów i rośliny lekko zregenerowały się przed zimą. Mam nadzieję, że pomimo fatalnej kondycji w pierwszym roku po posadzeniu rośliny w przyszłym pokażą prawdziwą urodę i mocno nadgonią stracony czas. Niestety miałem tego pecha, że bezpośrednio po posadzeniu nastąpiła katastrofalna susza co przełożyło się na cały zmarnowany rok wegetacyjny. Wiosną postaram się wyściółkować kompostem, ewentualnie lekko zasilić jakimś nawozem mineralnym.

Przypuszczam, że nawet gdyby żywopłot wypadł, dalej konsekwentnie sadziłbym buka. Jaskrawo zielone liście, które wypuszcza w maju są po prostu doskonałe. Mam to szczęście, że mieszkam na Pogórzu, a lasy bukowe - tzw. żyzną buczynę karpacką mam kilka metrów od domu. Spacer w maju przez taki las zapiera dech w piersiach. Stalowo-szare, gładnie pnie drzew w połączeniu z soczystą, jaskrawą zielenią liści i miedziano-beżową ściółką od suchych liści to po prostu mistrzostwo świata. Jeśli macie okazję w maju odwiedzić tereny porośnięte takowym lasem polecam po stokroć, wrażenia gwarantowane.

anbu 16:23, 26 lut 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Mam buka pospolitego Purpurea Pendula. Drzewko ma gałązkę która "wcina" się w inną, położoną niżej, uciska ją.
Wyczytałam, że buki da się bez problemu przycinać. Czy powinnam wyciąć tą gałązkę? Mam nadzieję, że na zdjęciach dobrze widać.
Podpowiedzcie proszę







____________________
Ania Ogród Ani :)
ZbigniewG 18:59, 26 lut 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Tnij śmiało
najlepiej tak, wskazane zabezpieczyć cięcie np emulsyjną z dodatkiem np miedzianu

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
anbu 19:19, 26 lut 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Czyli jednak. Dziękuję Ci bardzo Zbyszku
____________________
Ania Ogród Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies