Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

ZbigniewG 17:37, 03 mar 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
w zawiązanych pąkach są liście i złożone w harmonijkę odcinki gałązek które stopniowo się prostują, ja bym wszystko zostawił i poczekał, obciąć zawsze możesz
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Matylda 08:53, 04 mar 2017


Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 277
Dziękuję za odpowiedź, tak zrobię.
____________________
Matylda - Moje początki i brak doświadczenia
Pistacja01 20:11, 08 mar 2017

Dołączył: 05 mar 2017
Posty: 26
Mam u siebie zywoplot (tzn bede miala, narazie mam male rosliny) z choiny kanadyjskiej, przeplatanej co 6-7 choin bukiem Dawyck Gold. Kazdy z tych bukow ma byc zaakcentowany podswietleniem i ma miec nie wiecej niz 4 m. wysokosci.
Poki co buki maja ok 1,5-2 m. Rosna bardzo szybko. Posadzone 2 lata temu, pewnie w tym sezonie podwoja swoja wysokosc.

Podpowiedzcie mi, czy juz teraz powinnam te buki skracac? Czy najpierw wypuscic do docelowej wysokosci i dopiero pozniej hamowac? To samo z szerokoscia. Miedzy bukiem a choina jest 1,5m (od pnia do pnia). Choina bedzie cieta na gesty zywoplot.

Drugie pytanie - myslalam o tym, zeby pod kazdym z bukow posadzic niskie czerwone pecherznice Little Devil, zeby dac akcent kolorystyczny (po jednej sztuce z kazdej strony). Czy to dobry pomysl, czy nie bardzo?
Basiula 20:49, 20 mar 2017


Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 489
Mam buka atropurpurea, sadziłam w zeszłym roku. Ma ok. 3,5-4 m wysokości, ale jest mało rozłożysty, gałęzie boczne są krótkie. Czy przyciąć mu przewodnik, żeby poszedł na boki? Jeśli tak to czy mocno co ciachnąć?
____________________
W basiowie
Madzenka 06:40, 21 mar 2017


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Pistacja żywopłoty liściaste trzeba ciąć od razu po posadzeniu jeśli checie aby był równomiernie rozgłęziony. Skróć mu teraz wiosna minimum połowę ubiegłorocznych przyrostów i tnij go systematycznie min dwa razyw. Seoznie. Kolejne ciecie około lipca
Wg mnie niczym nie nalezy juz podsadzać buków, bo ci przezrezdza sie na dole, tylko je trzeba systematycznie ciąc aby zagęścić. .
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Pistacja01 21:36, 22 mar 2017

Dołączył: 05 mar 2017
Posty: 26
No wlasnie, tylko buki w moim zywoplocie z choiny maja byc tylko pojedynczym akcentem - 1 szt co kilka metrow. Maja byc wyzsze i strzeliste. Ta odmiana Dawyck Gold chyba wlasnie taka jest.
Nie wiem, czy jest potrzeba i mozliwosc, zeby je zageszczac od samego dolu?
Mi bardziej chodzi o to, czy jesli chce te drzewa prowadzic do max. wysokosci 4 m., to czy mam je ograniczac juz teraz, czy dopiero pozniej, jak juz osiagna ta wysokosc?
atena13 22:42, 26 mar 2017


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Zbyszku również mam buka Rohan Weeping tylko szczepionego na pniu,na zimę go przykryłam i zastanawiam się kiedy go odkryć?
Przykryte mam również:grujecznika, wiśnię umbrę, miłorzęba Marikena oraz klona palmowego Atropurpurea,czy ściągnąć już z nich okrycia?
____________________
atena - Mój ogródeczek
ZbigniewG 08:59, 27 mar 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Aneta zdecydowanie tak
na przyszłą zimę możesz odpuścić przykrywanie buczka i wiśni
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
atena13 15:26, 27 mar 2017


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Dzięki Zbyszku tak zrobię
____________________
atena - Mój ogródeczek
Piorunek 21:07, 14 maj 2017


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy da się utrzymać buki do wysokości ok 5m i dalej cały czas pilnować i ścinać? Jakie są wasze doświadczenia? Głównie myślę o tych odmianowych
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies