Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

Gardenarium 09:25, 20 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
marzena napisał(a)
Właśnie mam zamiar kupić ( no, w przyszłym roku ) buka Purpurea Pendula , podoba mi się jego pokrój i barwa liści - ale, czy to dobry wybór odmiany ?


Szczególnie piękne są odmiany zwisające szczepione na wysokim pniu.
bo ten zwykły wygląda różnie.

Ten nawet ładnie, ale czasem dość "goło"





A tutaj szczepiony





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena 09:53, 20 gru 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Danusiu, właśnie myślę o takim zwisającym jakby 'płaczącym' , ale sądziłam, ze jest trochę szerszy... choć pewnie zależy to jeszcze od wieku ? A czy ten zwisający ma jeszcze jakąś dodatkową nazwę oprócz Purpurea Pendula ( żeby nie było pomyłki podczas kupna... ) ?
____________________
marzena O....!
Joaska 10:10, 20 gru 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
I własnie takie miały być moje dwa buczki
coż pech to pech
Może się uda zaszczepić na nowo
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Gardenarium 11:34, 20 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nazwa jest taka sama, tylko będzie miał na etykietce dopisane Pa czyli forma pienna (szczepiona). A może i nie. Po prostu patrz na pokrój, nie sposób pomylić formy piennej i formy zwykłej. Marzenko bez trudu odróżnisz.

A wielkość parasola zależy od wieku, masz rację

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 19:42, 27 gru 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
gardenarium napisał(a)
Mam tego buka i nie było problemu ze zdobyciem. Ma jeszcze liście suche, dzięki czemu zachował kolor.










Piękny
____________________
Mona
rispetto 11:37, 09 sty 2012

Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 96
To i ja w ramach przywitania się pokażę swoje

Mercedes


Franken


Cochleata
____________________
Zapraszam na hanutkowy blog o naszym ogrodzie: http://hanutkowo.blox.pl
rispetto 11:38, 09 sty 2012

Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 96
I jeszcze dwa


Sandrode


Skrzat
____________________
Zapraszam na hanutkowy blog o naszym ogrodzie: http://hanutkowo.blox.pl
Elfik 17:01, 10 sty 2012


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Pwl napisał(a)
Dla mocnych akcentów: Fagus sylvatica 'Dawyck Purple'



Dopiero dotarłam do tego wątku i znalazłam u Ciebie te buki. Od jakiegoś czasu mam ochotę na ten właśnie gatunek, ale prosiłabym Cię o więcej danych: jak duże miałeś sadzonki i ile lat mają obecnie (ponoć strasznie wolno rosną?), na jakiej glebie je posadziłeś, czy wytrzymują suszę, i czy to jest ich pokrój naturalny, czy je zawężasz? Bo w necie widziałam bardziej "pękate'...
Pozdrawiam
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Pwl 20:10, 10 sty 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Elu, te buki racja należą do tych wolnorosnących. ZSZP podaje docelową maksymalną wysokość jaką
osiąga ten buk od 15 m do 20 m. Zawsze jak za bardzo się rozrasta na boki można to korygować aby
prowadzić go jak najbardziej strzeliście. Roczny przyrost wg mnie nie jest wcale mały bo wynosi nawet
40 cm dla odmiany Dawyck więc to dosyć dużo.

Co do wymagań:
Źle rosną na piaskach i glebach bardzo ciężkich. Nie znoszą gleby zbitej, zadeptanej czy wyłożonej płytami, a także wykopów i zmian poziomu lustra wody w obrębie systemu korzeniowego. Najlepiej czują się w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, na stanowiskach ciepłych, osłoniętych od mroźnych, kontynentalnych wiatrów.
źródło: http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=397

Odmiana Dawyck ma dość duży system korzeniowy czyli przed posadzeniem takiego buka trzeba
wybrać dość dużo ziemi na odpowiednią głębokość i solidnie ją przygotować aby w póżniejszych
latach cieszyć się pięknym drzewem. Rośnie nieco szerzej od dołu, ale to też zależy na jakiego
trafisz. Kiedy gałęzie które się rozłażą będą ciachane to uzyskasz prosty pokrój bez problemu
____________________
paweł
Elfik 20:26, 10 sty 2012


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Pawełku, bardzo,Ci dziękuję za ekspresową reakcję. No to ja teraz powiem, jaki mam problem. Chcę wykopać spory krzak forsycji, kwitnie mi pięknie, owszem, ale jest między dwiema wajgelami i wcale po przycięciu, a potem przez resztę roku, pięknie nie wygląda. I właśnie na jej miejsce chciałam tego buka, bo parę metrów dalej mam wiąz Wredei, jest już duży i piękny i oba te drzewa pięknie kontrastowały by kolorami. Ziemię mam niezabardzo - piaszczystą i zlewną , ale pod wszystko co sadzę poddaję kompost, byłabym skłonna nawet kupić worek ziemi specjalnie dla niego. Tylko że wieje u mnie ho ho! No i nie wiem...
Idę do Dominiki...
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies