Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Hippeastrum - Amarylis

Pokaż wątki Pokaż posty

Hippeastrum - Amarylis

hanka_andrus 17:09, 19 kwi 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Przynosisz doniczki i stawiasz na parapecie. a w nową ziemię wkładasz, czy zostawiasz tą co była w doniczce?
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
wopi 17:09, 19 kwi 2015

Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 7
witam,
Piwnica nie jest ciemna. Nie obcinam zeschłych liści przy cebuli tylko dużo wyżej. Bywało, że wymieniałem ziemię, ale teraz od kilku lat jest stara. Bywało też , że uschłe badyle stały na parapecie aż do wypuszczenia liści we wrześniu. W tym roku z cebule z anemicznymi liśćmi wyniosłem do altany i niech stoją do chłodów.....jednym słowem bryndza.
wopi
hanka_andrus 17:10, 19 kwi 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Co roku trzeba ziemię wymieniać, bo skąd mają być siły na kwitnienie?
Te z altany po przyniesieniu do domu wsadź w nową ziemię wynieś do piwnicy i nie podlewaj, najlepiej,żeby były zacienione, Podlewanie dopiero jak zobaczysz liście albo kwiat.

Skoro są anemiczne, możesz kwiatów nie doczekać, Cebule muszą zwiększyć rozmiar. Te cebule ze sklepu są podpędzane chemicznie, dlatego trudno o nowe kwitnienie w następnym roku. Wypadałoby po kwitnieniu je mocno zasilać.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
wopi 17:10, 19 kwi 2015

Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 7
Tak zrobię, ale ta ziemia ma 2 lata i do każdej doniczki dałem na dno garść rozłożonego obornika. Zapomniałem napisać , że liście mają po ok. 5 cm i że przed wyniesieniem do altany podlałem i zasiliłem rozrobionym krowiakiem.
Dziękuję za cierpliwość,
pozdrawiam
wopi
wopi 17:10, 19 kwi 2015

Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 7
Jest 22 listopad. Amarylisy stoją na parapecie z dorodnymi liśćmi. Cebule różnej wielkości (niezbyt duże...jak cebule tulipanów) Co robić? Wypuściły liście we wrześniu.. cebule robią się mało twarde. podlewać, nie podlewać? Obciąć liście i do chłodnego garażu? Nie wiem.
hanka_andrus 17:10, 19 kwi 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Czyli całe lato były liście aż do teraz? Jeżeli tak. to muszą przejść okres spoczynku. Nie podlewasz, zasuszasz w ciemnym i chłodnym.


Jeżeli wypuściły liście we wrześniu, po odpoczynku, to w dalszym ciągu podlewasz i raz w miesiącu zasilasz. Jeżeli nie zakwitły, to już prawdopodobnie nie zakwitną. Starzy ogrodnicy twierdzą, że potrzeba aby roślina miała co najmniej 4 liście, aby mogła w następnym sezonie zakwitnąć.

Wiem, widok samych zielonych liści nao krągło tych samych, nie cieszy, ale roślina musi po jednym kwitnieniu wzmocnić się przed następnym wysiłkiem.
Dlatego nie wszyscy lubią te kwiatki, bo zajmują dużo miejsca, a kwitnienie krótkie.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
wopi 17:10, 19 kwi 2015

Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 7
W poprzednim roku było podobnie.. przezimowały na parapecie z liścmi i tak bez kwiatów do czerwca. Potem liście zaczęły żółknąć, przestałem podlewać, cebule robiły się twarde i jak całkowicie zaschły liście to usunąłem resztki lisci i wyniosłem do piwnicy o temp 12/13 stopni. Myślałem, że będą odpoczywać do np. grudnia, a tu we wrzesniu zaczęły wypuszczać liście. Z powrotem zacząłem podlewać i nawozić i dzisiaj stoją wesolutko ze zdrowymi liścmi na parapecie...... boję się, żebynie skończyły na kompostowniku.

janogrodnik 17:10, 19 kwi 2015


Dołączył: 20 gru 2014
Posty: 5
Witam.Czy może komuś udało się rozmnożyć amarylisa?
____________________
janek
hanka_andrus 17:11, 19 kwi 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wopi-u Ciebie jest prawdziwy amarylis. nie hipeastrum.
Amarylis powinien kwitnąć właśnie w czerwcu - lipcu. Jeżeli nie kwitł, to mógł być przenawożony. Za mało fosforu i potasu. Najlepiej podlewać takim zestawem jakdo roślin kwitnących, gdzie te składniki są w przewadze.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
20:27, 19 kwi 2015
janogrodnik napisał(a)
Witam.Czy może komuś udało się rozmnożyć amarylisa?

Beladonne dzieli się tuż po kwitnieniu, w przeciwnym razie cebule mogą przez kilka lat mieć tylko liście.

Hanko nie wiem czy cebule /na foto/nie są za płytko wsadzone, w gruncie sadzi się nawet na głębokość 25 cm. No i cykl kwitnienia po zaschnięciu liści, a u Wopi już jest w chłodzie bez jakiejkolwiek opieki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies