Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Gardenarium 08:19, 28 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewa napisał(a)

A tu wypatrzyłam zmartwienie, coś dzieje się z posadzonym wiosna bukiem




Poszarpane liście mogą być efektem gradobicia, czy było ostatnio? Albo silna ulewa.? To byłoby przyczyną uszkodzeń i późniejszych plam.

Najbardziej prawdopodobna jest choroba grzybowa. Dziurawe liście obetnij i spal. Nie wyrzucaj na kompost. Stosuj Score, Topsin.

Na buku prawdopodobne jest też żerowanie gąsienic niedolotnika bukowczyka, który dziurawi liście, ale to na pewno nie tak wygląda. W razie czego Owadofos stosujemy. Obejrzyj liście dokładnie.

Inny prawdopodobny owad to mszyca zdobniczka bukowa. Zobacz czy na dolnej stronie liści nie ma białej wydzieliny woskowej, bo mszyce żerują w koloniach, jakby w gęstym puchu wysysając liście. Uszkodzone liście przedwcześnie zasychają i odbija się to także na wzroście młodych pędów, który jest zahamowany,
Żółtawozielone, pokryte białą wydzieliną woskową mszyce żerują w dość dużych koloniach na dolnej stronie liści, pod osłoną gęstego białego puchu woskowego, wysysając zawartość komórek roślinnych. Uszkodzone liście przedwcześnie zasychają, a wzrost młodych pędów jest silnie zahamowany.
W okresie wegetacji, w celu zniszczenia mszyc należy opryskać preparatem mszycobójczym, np. Mospilan lub Confidor.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lenka 23:37, 21 wrz 2012


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Gardenarium napisał(a)


Inny prawdopodobny owad to mszyca zdobniczka bukowa. Zobacz czy na dolnej stronie liści nie ma białej wydzieliny woskowej, bo mszyce żerują w koloniach, jakby w gęstym puchu wysysając liście. Uszkodzone liście przedwcześnie zasychają i odbija się to także na wzroście młodych pędów, który jest zahamowany,
Żółtawozielone, pokryte białą wydzieliną woskową mszyce żerują w dość dużych koloniach na dolnej stronie liści, pod osłoną gęstego białego puchu woskowego, wysysając zawartość komórek roślinnych. Uszkodzone liście przedwcześnie zasychają, a wzrost młodych pędów jest silnie zahamowany.
W okresie wegetacji, w celu zniszczenia mszyc należy opryskać preparatem mszycobójczym, np. Mospilan lub Confidor.



Czy to jest ta mszyca zdobniczka bukowa o której piszesz Danusiu?

Bo z tym czymś walczę cały sezon, okazuje się ,że bezskutecznie...Pryskałam Targetem Kerate Zeon 050, i znowu zaatakowała mojego buka. Co robić?? Strasznie mi zmarniał.



Czy można się przed tym jakoś uchronić? Kiedy zastosowac oprysk profilaktyczny i z czego?
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Gardenarium 10:09, 22 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tym roku otrzymaliśmy preparat ProAgro, podlewa się nim buki w korzenie, dzięki temu mszyce mam już "z głowy". Dużego buka ciężko byłoby opryskać.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lenka 10:55, 08 mar 2013


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Danusiu i inni drodzy forumowicze mający doświadczenie w walce z mszycami proszę o radę!

W poprzednim sezonie bezskutecznie walczyłam z mszycą na małym piennym buku (fotki powyżej), więc w tym roku postanowiłam uprzedzić te wstrędne owady i zrobić oprysk wcześniej. Wyczytałam, że już teraz można zwalczać jaja zimowe jednym z preparatów olejowych - Promanal 60 EC (2%), Promanal 012 AL lub Floril 019 AL. Zastanawiam się tylko czy wystarczy jeden taki oprysk czy powinnam zrobić ich kilka, jeśli tak to w jakim odstępie czasowym. I co potem? Czekać i obserwować czy raczej zrobić profilaktyczny oprysk np Confidorem? Kiedy- w kwietniu, maju? Jak często pryskać profilaktycznie by mieć pewność, że udało się zwalczyć szkodnika??
Moje jedyne doświadczenie w walce z mszycą to oprysk złotokapa, wystarczyło raz czy dwa i po kłopocie a z tym paskudztwem na buku no nie mogłam sobie poradzić...

I jeszcze jedno pytanie- bo miałam w planach zakup jeszcze jednego buka- Purple Fountain, ale skoro na jednym drzewku miałam taką inwazję mszyc to czy jest duże prawdopodobieństwo ,że nowego też tak zaatakują czy niekoniecznie , bo aż się boję i zaczynam się zastanawiać czy sadzić buki w swoim ogrodzie czy zrezygnować...

____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Gardenarium 11:56, 08 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Promanalem pryskasz tylko wczesną wiosną, potem to już inne preparaty. Kup sobie ProAgro, jak wyżej napisałam, podlewaj i pryskaj od spodu liści.

Ja nie pryskam promanalem, jak zobaczę że się zaczynają to pryskałam Mospilanem, ale w zeszłym roku podlewałam. Bo buki są już duże.

Mam 5 buków i nie narzekam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lenka 00:26, 09 mar 2013


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Danusiu czy to jest ProAgro 100SL? Tym preparatem podlewasz i jednocześnie pryskasz? A jak często należy to robić?
Poszukam tego preparatu i spróbuję .Bardzo Ci dziękuję
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Gardenarium 11:08, 09 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dwa razy podlewam http://www.floks.pl/dlugo-dziala-owadobojczy-proagro-100-sl-25ml-substral,id156.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gierczusia 16:28, 08 maj 2013


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Poradźcie i mnie teź plizzzz .. Część liści mojego buka wygląda tkanką na zdjęciu poniźej .. Nie widać żadnych szkodników i większość liści jest ok ... Zaznaczam ,że pryskałam promanalem i niczym innym ..


____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
Gardenarium 23:18, 08 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Coś wlazło i obżarło, ale nie wiem co. Skoro nie widać szkodnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 17:26, 28 maj 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Ja również co roku toczę boje, by ochronić buki.
Danusiu, chciałam dopytać o preparat Pro Agro, który polecasz.
Znalazłam Pro Argo, ale jest opisany jako środek owadobójczy do pomieszczeń i budynków.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies