Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

JoannaDz 15:07, 03 sie 2011


Dołączył: 20 lip 2011
Posty: 43
podsychają im listki. Co to takiego i jak im pomóc?



____________________
Mój pierwszy ogród - nowe hobby
Gardenarium 16:21, 03 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Grab najlepiej rośnie na glebach bogatych w próchnicę, gliniasto-piaszczystych, unika tylko gleb zakwaszonych i podmokłych lub zbyt suchych i ubogich w składniki odżywcze. Jest wytrzymały na czasowe zalewanie gleby przez wodę. Czyli podejrzenie, że została zalany by odpadało,
Grab jest drzewem klimatu umiarkowanego. Bardzo cierpi w czasie ciężkich zim i podczas wielkich upałów. Jest drzewem bardzo cienioznośnym, jeśli rośnie na tzw. "patelni" może to mu zaszkodzić.

Prawdopodobnie wystąpiłą choroba grzybowa – brunatna plamistość liści i pędów

Ze szkodników prawdopodobne są gąsienice, szpeciele i mszyce.
Zajrzyj też od spodu listków, czy nie ma tam "pajęczynek" - może to są przędziorki?

Jeśli nie widać śladów owadów a tylko te plamy na liściach - to grzyb.

Profilaktycznie opryskałabym go najpierw Topsinem na choroby grzybowe.
Inne: AMISTAR 250 SC. ARTEA 330 EC. BRAVO 500 SC. CHARISMA 207 EC. FALCON 460 EC
Bravo jest wycofane.

W książce o szkodnikach drzew liściastych znalazłam także szkodniki wgryzające się w pień drzewa, ale one powoduja zamieranie drzew.

Lista fungicydów na brynatną plamistość liści tutaj plus Topsin

Lista chorób http://docs4.chomikuj.pl/416893254,0,0,li.docx


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JoannaDz 12:19, 24 sie 2011


Dołączył: 20 lip 2011
Posty: 43
dziekuję Danusiu, kupiłam Topsin, wczoraj spryskałam, ale jak pryskałam to z tych grabów wylatywały jakies takie małe jasnozielone owady "helikopterki". czy to znaczy, że to nie grzyb a jednak owady? Mam jeszcze opryskac na owady?

a przy okazji zapytam o bukszpan, bo po dwóch tygodniach wakacji wróciłam i moje kule w donicy wyglądaja podobnie jak Twoje kaczory. Cos poczytałam o podlewaniu topsinem w watku bukszpanowym. To ten sam, którym pryskałam graby? Trzeba nim podlać bukszpany?
____________________
Mój pierwszy ogród - nowe hobby
Gardenarium 07:05, 03 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Co do grabów, jeśli zauważyłaś owady opryskaj na owady np. Mospilanem.

Bukszpany podlej Topsinem i opryskaj Rovralem. Powtórz za 7 dni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
libra 21:07, 23 mar 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Witam

Pozwolę sobie odświeżyć temat.
Mam żywopłot grabowy, liczy z pewnością więcej niż 60 lat. Jest wysoki, ok 2,5m wysokości. Jeszcze do 2012 roku był zawsze gęsty i intensywnie zielony ale niestety dopadła go choroba grzybowa. Od dwóch sezonów powtarza się schemat: wiosną grab puszcza mnóstwo zielonych listków po czym mija miesiąc dwa, liście zaczynają schnąć i opadać, sytuacja poprawia się nieznacznie jesienią.
W tym roku zaopatrzyłam się w Topsin i chciałabym zapobiec powyższemu schematowi, ale nigdzie nie znalazłam informacji czy mogę go zastosować na okazy grabu jeszcze bezlistne, tzn pąki są i lada moment pękną. Będę wdzięczna za pomoc, żywopłot ma ogromny potencjał jeśli tylko odbuduje swoje gęste ulistnienie.
waldek727 15:38, 25 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
libra napisał(a)
Witam
W tym roku zaopatrzyłam się w Topsin i chciałabym zapobiec powyższemu schematowi, ale nigdzie nie znalazłam informacji czy mogę go zastosować na okazy grabu jeszcze bezlistne, tzn pąki są i lada moment pękną. Będę wdzięczna za pomoc, żywopłot ma ogromny potencjał jeśli tylko odbuduje swoje gęste ulistnienie.

Tylko libro tego potencjału nie mają już środki ochrony roślin przeznaczone dla hobbystów amatorów. Będzie to oprysk jak ja to określam wodą z mydełkiem Fa. Nie pozostawię Cię jednak samej z problemem, zwłaszcza gdy dotyczy to takich okazów. Polecam Ci zamówić usługę zrobienia oprysku w profesjonalnej firmie która posiada zgodę i przeszkolonych pracowników upoważnionych do stosowania profesjonalnych środków ochrony roślin. Przyjadą, zidentyfikują szkodnika lub chorobę grzybową, dobiorą odpowiedni preparat i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa wykonają oprysk żywopłotu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
libra 17:15, 25 mar 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
waldek727 napisał(a)

Tylko libro tego potencjału nie mają już środki ochrony roślin przeznaczone dla hobbystów amatorów. Będzie to oprysk jak ja to określam wodą z mydełkiem Fa.


Myślisz, że nie warto nawet spróbować? Względy finansowe dość mocno do mnie przemawiają. Gdybym jednak zdecydowała się na samodzielny oprysk (jeśli to nic nie da, zawołam profesjonalną pomoc) czy to jest dobry moment? Listki, jeszcze zdrowe, lada chwila się rozwiną
waldek727 18:47, 25 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Pierwsza podstawowa rzecz to trzeba najpierw zidentyfikować chorobę grabów.
W/g mnie nie warto robić oprysku Topsinem ponieważ nie będziesz miała możliwości powtórzenia oprysku. Spróbuj w tej fazie porządnie opryskać rośliny i podłoże miedzianem. Obserwuj jak będą zachowywały się graby po wypuszczeniu młodych listków.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
libra 07:52, 26 mar 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
waldek727 napisał(a)

W/g mnie nie warto robić oprysku Topsinem ponieważ nie będziesz miała możliwości powtórzenia oprysku.


Dziękuję za radę.
Dlaczego po topsinie nie ma możliwości powtórzenia?
Gardenarium 20:05, 13 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
libra napisał(a)
Witajcie

Niedawno podczepiłam się pod wątek o chorobie grabu, myśląc, że to co mu dolegało w zeszłym roku to był grzyb. Może i był, ale teraz zdecydowanie żre go jakiś szkodnik. Żywopłot jeszcze 2 tygodnie temu był w świetnym stanie, a teraz wygląda jak na zdjęciach.
Pod liśćmi nie zauważyłam żadnych niepokojących zmian, pomóżcie, co to może być i jak / czym zareagować?







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies