Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

Gardenarium 23:05, 27 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba się zastanowić co było źle. pokaż zdjęcie trawnika. Może nam się coś przejaśni
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kwiatholandii 04:45, 28 cze 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405
Wczoraj przeanalizowalismy sytuacje z mezem i prawdopodobnie to wina ziemi.po silnych ulewach musielismy dokupic ziemi i przypuszczamy,ze mogla zawierac gline.po nawiezieniu jej znowu byla ulewa i wszystko pewnie sie zbilo i po posianiu trawa nie rosnie za dobrze a po deszczach zolknie.moze to powod plesni.co robic? Z jednej strony nawiezlismy hydrokompleksem i zobaczymy co sie stanie,ale ogolnie slabo to widze
____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
Gardenarium 17:04, 29 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trawa na glinie rośnie.

Pleśń bez powodu tak się nie pojawia latem, nie wierzę w pleśń, bo to po zimie występuje raczej. Pokaż tą trawę.

Może czerwona nitkowatość ? (widać ten kolor na trawniku miejscowo).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lhotse 13:20, 02 lip 2012

Dołączył: 04 sie 2011
Posty: 1
kwiatholandii napisał(a)
Wczoraj przeanalizowalismy sytuacje z mezem i prawdopodobnie to wina ziemi.po silnych ulewach musielismy dokupic ziemi i przypuszczamy,ze mogla zawierac gline.po nawiezieniu jej znowu byla ulewa i wszystko pewnie sie zbilo i po posianiu trawa nie rosnie za dobrze a po deszczach zolknie.moze to powod plesni.co robic? Z jednej strony nawiezlismy hydrokompleksem i zobaczymy co sie stanie,ale ogolnie slabo to widze



Witam , zakładaliśmy trawnik w maju na glinie, tyle że wcześniej wymieszanej z dużą ilością piasku. Trawnik słabo rósł , więcej chwastów było niż trawy,myślałam, że trawa choruje - ziemia była zbita ,zastanawiałam się , gdzie te tony piasku ??? Trzy pierwsze koszenia to było koszenie chwastów a nie trawy - trawnik ( wtedy raczej chwastnik ) jakby zatrzymał się w rozwoju , że nie wspomnę o żółtym kolorze . Po poradach znalezionych w internecie zasiliłam azotem młodą trawę - nawozem YARA Extran 27 ( saletrzak z magnezem ) - już po 5-6 dniach efekt boski - trawnik 5x gęstszy !!!!! trochę może za bardzo ciemnozielony ( !! ) , chwaściory mniej widoczne , większość ginie po każdym koszeniu . Kosić trzeba 2x w tygodniu , jednak po 3 tyg.od nawożenia miejscami żółknie - myślę , że spowodwane jest to słabą glebą (że takie dziadostwo pozwoliliśmy sobie nawieźć....... )Teraz myślę zasilać Hydrokomplexem - żeby dostarczyć więcej składników ,nie tylko azot
Nie przejmuj się , jak to mówią : trawa to chwast wszędzie urośnie - sama sie martwiłam, że tyle ciężkiej pracy na marne ,może u Ciebie także ziemia jałowa i dlatego słabo rośnie . Powodzenia , Gosia
Sebek 13:29, 02 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj Gosiu. Trawnik zaczyna żółknąc dlatego, że znów potrzebuje kolejną dawkę nawozu - zazwyczaj nawozi się co trzy tygodnie, aby był idealny - szczególnie na jałowej glebie.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
malwes 14:58, 09 lip 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
A jak żółknie szybciej to nawozić częściej? I jak widzę, że po deszczu nierównomiernie się nawóz rozłożył (mam kępki zielono i wysoko rosnące i kępki "bidulki" to w tych miejscach dosypać?
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Sebek 00:47, 10 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Trawnik można nawozić najwyżej co trzy tygodnie, nie częściej. Jeśli masz nierównomiernie rozsypany to możesz dosypać w te miejsca.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
viva 22:14, 16 lip 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 3851

W tym roku nasz trawnik został bardzo zaatakowany przez chorobę grzybową, rozpoznałam je jako
czerwoną nitkowatość traw.
Wkleję zdjęcia jakie udało mi się zrobić, może Danusia tu zaglądnie, oceni czy mam rację i powie co trzeba zrobić. Myślę, że to dobry wątek.



Na tym zdjęciu widać miejsca zaatakowane przez grzyby, widoczny zahamowany wzrost trawy

____________________
Pozdrawiam Viva Kolorowy ogród na piasku ".....aby życie mi nie było obojętne, abym zawsze kochał to co piękne i na czyjejś dłoni pozostawił ciepły ślad" (autor nieznany)
Gardenarium 22:27, 16 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tak, potwierdzam diagnozę. Sprzyja jej wilgotna pogoda, brak składników pokarmowych, brak aeracji lub wertykulacji wiosną i zbyt niskie koszenie trawnika.

Jedyną radą jest podlanie plam środkiem grzybobójczym i postępowanie przeciwdziałające chorobom.

Trzeba nawieźć trawnik nawozem z żelazem, usuwać ściętą trawę z zainfekowanych plam, usuwać na bieżąco filc, wertykulując chociaż raz do roku.


Może Twój trawnik jest w osłoniętym miejscu i trawa wolno przesycha, co ułatwia atak grzybów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
viva 23:36, 16 lip 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 3851
Danusiu jest jakaś stała przyczyna ataku grzybów na naszym trawniku, bo problem w mniejszym lub większym stopniu pojawia się corocznie.
Trawnik areujemy kazdej wiosny, wydaje mi się,ze wystarczająco nawozimy, może właśnie mikroklimat jest ku temu sprzyjający.
Jeśli teraz opryskam to za jaki czas dać nawóz, chyba juz jesienny?
W przyszłym roku chyba zacznę zapobiegawczo opryskiwać przeciw grzybom.
____________________
Pozdrawiam Viva Kolorowy ogród na piasku ".....aby życie mi nie było obojętne, abym zawsze kochał to co piękne i na czyjejś dłoni pozostawił ciepły ślad" (autor nieznany)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies