Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Gardenarium 11:25, 11 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja bym poczekała z zakupami, jeszcze chwilkę, to jak z bukszpanami
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
piasektt 12:03, 11 kwi 2013


Dołączył: 28 lip 2012
Posty: 32
Gardenarium napisał(a)
Ja bym poczekała z zakupami, jeszcze chwilkę, to jak z bukszpanami


Dziękuje za głos rozsądku Człowiek zobaczy te magiczne 10 kresek, do tego odrobinę słońca i już wariuje

A celuje ambitnie bo kuszą mnie rododendronowe miniaturki Wygląd bardzo atrakcyjny a cena już niestety mniej

Pozdrawiam serdecznie
____________________
Slawko 23:42, 13 kwi 2013


Dołączył: 27 wrz 2012
Posty: 1363
Zakupiłem nie dawno nawóz do różaneczników Substral Magiczna Siła " Nawóz interwencyjny do rododendronów" (do rozpuszczania w wodzie) i chcę go stosować normalnie, (tzn. nie w dawkach interwencyjnych) taki sposób jest również podany na opakowaniu i mam pytanie czy mogę takim nawozem teoretycznie przeznaczonym do rododendronów nawozić inne kwasolubne, jak hortensja ogrodowa, magnolia, azalie, pierisy, wrzosy i wrzośce? Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

P.S. Jeśli macie jakieś zastrzeżenie, wskazówki na temat stosowania tego nawozu, proszę również zawrzeć w odpowiedzi.
____________________
Slawko I ja podzielę się z Wami moim ogrodem *** naturalisticgardenart.blogspot.com *** Wizytówka
Bogdzia 18:54, 14 kwi 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Slawko napisał(a)
Zakupiłem nie dawno nawóz do różaneczników Substral Magiczna Siła " Nawóz interwencyjny do rododendronów" (do rozpuszczania w wodzie) i chcę go stosować normalnie, (tzn. nie w dawkach interwencyjnych) taki sposób jest również podany na opakowaniu i mam pytanie czy mogę takim nawozem teoretycznie przeznaczonym do rododendronów nawozić inne kwasolubne, jak hortensja ogrodowa, magnolia, azalie, pierisy, wrzosy i wrzośce? Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

P.S. Jeśli macie jakieś zastrzeżenie, wskazówki na temat stosowania tego nawozu, proszę również zawrzeć w odpowiedzi.


Odpisuje u siebie.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Gardenarium 19:03, 20 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
toska napisał(a)
Dziś sprawdziłam płynem Helliga kwasowość gleby i byłam lekko zdziwiona bo wyszło az PH.
Kupiłam torf wysoki kwaśny ale niestety nie było siarki wiec zamówiłam na allegro
Moje pytania.

Ile mam dać tej siarki do podłoża które bede przygotowywać, torfu kwaśnego daje 160 litrów?
Ile dac obornika na taką ilość torfu?

Torf chcę zmieszać z ziemia ogrodową PH 5-6
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:03, 20 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1/4 obornika na tę ilość torfu. moim zdaniem, ale jak ziemia ogrodowa 5-6 to czy nie będzie za mało kwaśne?

A siarki nie wiem, bo nie stosowałam, prześledź ten wątek, Magia na pewno to pisała.

Tylko, że przeniosę te posty w Rózaneczniki - pielęgnacja, bo tu są choroby.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/867-rozaneczniki-sadzenie-i-pielegnacja
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
19:22, 20 kwi 2013
Gardenarium to powiedz mi czy torf kwaśny wysoki można zmieszać tylko z obornikiem?
Bo w sumie nie wiem z czym go zmieszać ale może po za torfem i obornikiem nic wiecej nie trzeba ?

Teraz PH wynosi 7.
Rododendron ma prawie niezauwazalnie jasniejsze listki i ciemniejsze nerwy ale jeszcze nie jest to mocno zaawansowane.

baraga1904 19:53, 20 kwi 2013


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
Artur321 napisał(a)
Nowe odmiany różaneczników, powsatałych ze skrzyżowania odmian Finalandzkich ze stardowymi, i co najważniejsze są to Polskie odmiany :
http://www.cieplucha.com.pl/?lang=pol&str=7


...piękne kwiaty...a nazwy jeszcze piękniejsze... nasze ...
Gardenarium 21:21, 20 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
toska napisał(a)
Gardenarium to powiedz mi czy torf kwaśny wysoki można zmieszać tylko z obornikiem?
Bo w sumie nie wiem z czym go zmieszać ale może po za torfem i obornikiem nic wiecej nie trzeba ?

Teraz PH wynosi 7.
Rododendron ma prawie niezauwazalnie jasniejsze listki i ciemniejsze nerwy ale jeszcze nie jest to mocno zaawansowane.



magja_ napisał(a)
TORF WYSOKI - to torf dobrej jakości - czyli luźna włóknista struktura, brązowy kolor i dużo materii organicznej która przede wszystkim zapewnia rh to czego potrzebują najbardziej - czyli kwasy humusowe, decydujące o kwaśnym odczynie gleby. Torf wysoki to ph rzędu 3,5-4,5. Składa się w prawie 60% z węgla i niestety jest dość ubogi w składniki pokarmowe. Struktura tego torfu utrzymuje się bardzo krótko, w zasadzie już po roku następuje jego rozkład. Słabo "magazynuje" nawozy, jest idealny żeby napowietrzyć glebę, rozluźnić ją i poprawić pojemność wodną. Niestety charakteryzuje się bardzo dużą siłą ssącą i dlatego nie nadaje się do sadzenia w ogrodzie jako podłoże jednorodne!



Właściwe podłoże

Prawdziwy obornik + torf kwaśny + domieszka ziemi ogrodowej, ale domieszka czyli mało.
PH 7 jest zdecydowanie za wysokie. Ja czasem jeszcze dodawałm przekompostowaną, mieloną korę sosnową, ma ciemny prawie czarny kolor, świeża nie nadaje się.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:24, 20 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
magja_ napisał(a)

po raz kolejny napiszę i uczulę jeszcze raz wszystkich

RODODENDRONY SADZIMY PŁYTKO - minimum równo z gruntem, zalecane wysunięcie bryły korzeniowej ze 2 cm powyżej gruntu
NIE SYPIEMY NA KORZENIE ZIEMI
Drobną ściółkę kładziemy warstwą - 2-3 cm, grubszą - możemy więcej bo przepuszcza więcej tlenu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies