Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Malgosik 09:21, 27 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
to już relikty są
____________________
Ogród na glinie
Aga 15:37, 30 mar 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Rododendron hybride Bernstein czy warto ta odmiane posadzic go w ogrodzie?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Gardenarium 11:57, 31 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ma bardzo trudny kolor, niezbyt wyrazisty i mdły. Ja odradzam ten kolor.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marta_d 21:54, 09 kwi 2015


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Witam w wątku poświęconym różanecznikom
w zeszłym sezonie wiosną, zakupiłam 3 rh, zostały posadzone w odpowiednio przygotowane podłoże i na jednym z nich zauważyłam nieco żółknące liście. Czy na podstawie zdjęcia można zdiagnozować co mu dolega? zakupiłam Substral Magiczną Siłę i nie wiem czy mogę go zastosować. Zdjęcie zrobione późną zimą, do tej pory nie wygląda ani lepiej ani gorzej. Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam!
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Mazan 21:47, 10 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marta_d

Czy dokładnie sprawdziłaś odczyn? Przypomina to za wysokie o ok.0,5 - 1 pH lub nadmiar potasu bądź magnezu. Obydwa czynniki blokują przyswajanie innych składników.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marta_d 22:42, 10 kwi 2015


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Od posadzenia nie sprawdzałam, jeśli faktycznie odczyn jest za wysoki co powinnam zrobić? Wymienić podłoże czy użyć nawozów zakwaszających?
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Mazan 07:58, 11 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marta_d

Najlepiej wymienić ziemię. Doraźne zakwaszanie pozwala na pozbycie się kłopotu przez ok. 2 tyg., a później znów. Nawozy zakwaszające nie istnieją, są raczej do utrzymania istniejącego odczynu, a podstawowym ich przeznaczeniem jest zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe, których ilości nie należy przekraczać.
Zakwaszanie kwasami organicznymi daje ok.2 tygodniowy czas na przygotowanie się do właściwych zabiegów natomiast zakwaszanie siarką może ten czas wydłużyć nawet do pół roku, lecz trzeba zabiegi powtarzać.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
belladonna 18:02, 17 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2015
Posty: 11
Czytam i czytam i jakoś nie mogę załapać czy siarczan magnezu również zakwasza czy jest to tylko nawóz?
____________________
Miłego dnia.
Mazan 10:04, 18 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Belladonna

Siarczan magnezu oprócz tego, że jest nawozem zakwasza podłoże, ale do tego celu potrzeba go ok. 0,5 - 1 kg/m2.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
magja_ 23:01, 18 kwi 2015


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
marta_d napisał(a)
Witam w wątku poświęconym różanecznikom
w zeszłym sezonie wiosną, zakupiłam 3 rh, zostały posadzone w odpowiednio przygotowane podłoże i na jednym z nich zauważyłam nieco żółknące liście. Czy na podstawie zdjęcia można zdiagnozować co mu dolega? zakupiłam Substral Magiczną Siłę i nie wiem czy mogę go zastosować. Zdjęcie zrobione późną zimą, do tej pory nie wygląda ani lepiej ani gorzej. Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam!


Moim zdaniem nic mu nie dolega groźnego, ale bez widoku na górne liście trochę wróżę . Dolne wyglądają na takie które szykują się do odpadnięcia jak pokażą się młode. Czy to inna odmiana niż te które mają się lepiej? Jeśli tak to bardziej kapryśna, jeśli nie to zmierz ph.
Na moje oko to zmęczony jest po zimie i raczej niedoazotowany. Po siarczanach - amonu, potasu, magnezu - powinny w ciągu miesiąca dojść do siebie, pięknie wybarwić (azot w formie amonowej) a i ph się utrzyma. Wtedy magiczną opryskuj - już możesz. Jak nie kupisz siarczanów, to daj to co masz.
Nie zauważam nadmiarów makro-, po zimie to raczej słabo prawdopodobne. Nadmiar potasu przyblokowałby magnez - niedobory podobne do chlorozy żelazowej, później pojawiają się czerwono-brązowe plamy i liść brązowieje od brzegów; skarleją młode przyrosty.
Sprawdziłabym jeszcze wilgotność, może być przemoczony(liść ma strukturę mniej twardą i traci kolor). Do utrzymania ph stosuj raz na 2-3 lata siarkę pylistą. Powodzenia.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies