Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Malgosik 19:56, 19 kwi 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
magja!
Jak fajnie że jesteś.
____________________
Ogród na glinie
rumiankowa 21:58, 20 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Przeglądam wątek i szukam odpowiedzi na pytanie, co może dolegać mojemu Rh
Rósł w donicy na balkonie, w ubiegłym roku wsadzony jesienią na miejsce stałe:
- cień od południa do wieczora
- gleba neutralna, zaprawiona korą i ziemią z worka do Rh
- ściółkowany







Przezimował ciężko, nie był okrywany, nie wiem niestety jaka to odmiana. Generalnie teraz ma brzydkie liście, poplamione jakieś, kilka ugryzionych

Co mi przychodzi do głowy - może za głęboko posadzony, dopiero dziś doczytałam o tym, by sadzić b. płytko. Nie był niczym nawożony ani pryskany. Co mogę zrobić, by poprawić jego stan?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Mazan 12:27, 21 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Rumiankowa

Mogę przytaknąć. Za głęboko posadzony, a przy okazji - sprawdź pH podłoża nie sugeruj się napisami na workach. W workach też tętni życie i obraz się zmienia. Ma też niedobory, możliwe że z powodu zbyt głębokiego posadzenia, ale może również za wysokiego pH podłoża.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
rumiankowa 12:32, 21 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
A czy te brzydkie liście to nie objaw jakiegoś grzyba/robala? Powinnam je oberwać, czy zostawić? Postaram się go w tym tygodniu poprawić, podnieść.

Możecie mi polecić coś do ewentualnego zakwaszania gleby? Najlepiej coś banalnego w obsłudze, o ile są takie preparaty...
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Mazan 12:58, 21 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Rumiankowa

Osłabione rośliny zawsze są zagrożone inwazją pasożytów czy czynnika chorobotwórczego. Zakwasić możesz siarką dobrze mieszając z podłożem. Przy zbyt głębokim sadzeniu często ujawnia się brak mikoryzy,co u wrzosowatych jest szczególnie widoczne.
'Brzydkie liście' są wynikiem niedoborów, czasem braku mikoryzy i dość często po zimie atakiem szarej pleśni, ale tu jej nie widać.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
regli 18:20, 27 kwi 2015


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Czy ktoś może mi podpowiedzieć co jest nie tak z moimi rh?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
Mazan 21:56, 27 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Regli

Objawy podobne do dość często występującej wiosną na osłabionych różanecznikach antraknozy.
Do zwalczania można użyć Bravo/Gwarant/Pillar-chlorotalonil - to środki o tej samej substancji czynnej, a może też być Dithane i 'wielozadaniowy' np Biosept Active.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
regli 07:21, 28 kwi 2015


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Bardzo dziękuję za szybkie info
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
Luckaa 20:46, 29 kwi 2015


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 811
Kupiłam 2 rododendrony w różnych kolorach, jeden wypuścił już pączki,a drugi nie, i martwią mnie te pofalowane listki, czy to normalne

____________________
Lucyna
Gardenarium 20:56, 29 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Normalne, to raczej Nova Zembla jest, a on ma tak.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies