Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

ukka 14:15, 12 cze 2015

Dołączył: 08 gru 2012
Posty: 15
Mam glebę gliniastą, słabą, o ph 7-8 i potrzebuje ją trochę zakwasić, sam torf to będzie chyba za mało pod różaneczniki.
Nieco wyżej Magja wspomniała o siarce. Mam pytanie jak ją stosować. Czy to może być taka granulowana do odkażania np. szklarni (jest w woreczkach w ogrodniczym).

____________________
ukka
Tess 14:21, 12 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Samego torfu nie dajemy do sadzenia różaneczników.
Siarka musi być pylista, granulowaną trzeba by rozbić na proszek, ale to podobno okropna robota. Jeśli do sadzenia - dajesz do dołka, tak rozsypujesz i mieszasz z ziemią. Jeśli różanecznik już rośnie - posypujesz cienko wokół rośliny i lekko przegrabiasz pazurkami z ziemią.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
magja_ 17:50, 12 cze 2015


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Siarka służy do utrzymania ph istniejącego i obniżenia o 1 punkt. Powyżej ph 6 nie zadziała - z tego co pamiętam. Do tego glina ma dużą zdolność buforową - nie chce zmieniać odczynu tak łatwo. Uprawa RH możliwa tylko przy przygotowaniu obszernej rabaty z wymianą podłoża (najlepiej torf wymieszać z czarnoziemem i wtedy działać siarką).
____________________
evergreen 14:02, 15 cze 2015

Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 4
Szanowna Magjo dzięki za odpowiedź przeczytałam cierpliwie wiele wątków na Ogrodowisku i czasem oprócz wiedzy czerpalam tez z nich dobra rozrywkę Polemiki Alabastra z Magja to niezłą burza mózgów mam 3 letnie rododendrony wpakowane w torf,ziemię rodzimą i kupę w granulkach..trzymają się nieźle w paczce z 4azaliami japońskimi,posadzone ciasno się przytulaja..nie tam co metr..najwyżej będę przesądzać za 3lata w tym roku zakupilam Rasputina i Golden Torch..boję się o nie bo napedzone azotem ze huhuhu..pozyjemy zobaczymy,dostają dużo deszczowki do picia i nic więcej. Eksperymentalnie dostały torf nie ze sklepu a z torfowiska razem z obornikiem przekompostowanym ale nie w granulkach oraz prochnice wydlubana w lesie spod sosen i dębów.pozostaje obserwacja Kolejne dwa rh roseum elegqnce i c.white dostałam bonsajowe i przenawoz..Biały już odżył...różowy łysy i moze wykorzysta szansę na lepsze życie.dostanie tez gnojowki zpokrzywy bo umerdalam dla pomidorkow.pozdrawiam z poznania
asa7 10:08, 23 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
dolne liście moich trzech różaneczników posadzonych w tym roku na wiosnę na trawniku zaczyna brązowieć, inne różaneczniki ( inne odmiany) które były posadzone jednak na szmacie są całe zielone ( 2 lub 1 roczne), nic się im nie dzieje. I teraz zastanwiam się co moze być powodem brązowienia dolnych liści? Liście zaczęły brązowieć po przekwitnięciu kwitaów. Kwiatostany oczywiscie zostały usunięte
____________________
Ogród na skraju miasta.
kachat 20:25, 29 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
One brązowieją czyli najpierw żółkną, czy od razu usychają?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
asa7 12:43, 30 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
kachat napisał(a)
One brązowieją czyli najpierw żółkną, czy od razu usychają?

brązowieją ale nie usychają póki co, nie zauwazyłam też żeby żółkły, dotyczy to tylko dolnych liści, górne sa ładne
____________________
Ogród na skraju miasta.
kachat 15:36, 30 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
No to najpewniej krzaczek jest przenawożony. Można to przeczekać, aż się nawóz wypłucze z gleby (mocno trzeba krzaczka podlewać), albo wypłukać korzenie i wymienić glebę na nową.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
asa7 09:32, 01 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
dzięki u mnie na wątku wkleiłam zdjęcia krzaczków, - jakbyś mogła zerknąć, zuważyłam niestety że na tych innych róznaczenikach też się coś złego dzieje, tyle, że z liśćmi, które są w środku krzaka - widać dopiero jak się odchyli liście, dlatego wcześniej tego nie zauważyłam. Tam jest odcień zółtego, a tych pierwszych nowo posadzonych, jest czerwień z brązem.
____________________
Ogród na skraju miasta.
Micola 12:27, 03 sie 2015

Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 11
Witam.

Mam pytanie odnośnie jednego z moich różaneczników zauważyłam lekkie odkształcanie się liści i ogólnie wydaje mi się że nie jest w zbyt dobrej kondycji mimo regularnego nawożenia oraz podlewania.
Rośnie w ogrodzie od kilku dobrych lat ale nigdy nie doczekałam się jakiegoś obfitego kwitnienia.
Różanecznik na zdjęciach poniżej
____________________
http://naturalgarden.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies