Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Kasya 16:23, 23 paź 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41813
Hmm, obok rh nie kopalam, bo wysciolkowane korą ale właściwie wszędzie u mnie susza, podlewalam rośliny, rh rownież
wiec chyba podtopienie mało prawdopodobne..
Ale dzięki
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Napia 19:36, 23 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9065
Witam ,
proszę po pomoc. Wiosną sadziłam siedem rh, cała rabata została przekopana, gleba zmieszana z kwaśnym torfem i specjalną ziemią do różaneczników, rh posadzone płytko, cztery luminy pięknie zakwitły, trzy Pearce American Beauty słabo. We wrześniu podsypałam kwaśnej ziemi i obsypałam korą. Sześć rh wygląda ładnie i zdrowo, ale jeden American lekko żółknie. Nie mierzyłam ph gleby, ale już wiem, że w najbliższym czasie muszę to zrobić. Będę wdzięczna za wszelkie wsazówki.







____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
Mazan 09:05, 24 lis 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Napia

Powinnaś sprawdzić czy nie ma plam na łodygach w pobliżu szyjki korzeniowej. Po wyeliminowaniu tej możliwości przyjrzyj się liściom co oznaczają zatokowe wyżery i jeśli to tylko możliwe sprawdź glebę przy korzeniach. Eliminując 'gości' można przystąpić do ostatniej ewentualności - chlorozy z powodu zbyt wysokiego pH. Możliwy jest wówczas niedobór żelaza, miedzi lub magnezu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 13:25, 24 lis 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
A to nie jest przypadkiem standardowy objaw niedoboru azotu..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Iwk4 13:57, 24 lis 2014


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Objaw niedoboru azotu może objawiać się przy złym, zbyt wysokim ph gleby, wtedy rh nie pobiera pokarmu z gleby - tak ostatnio czytałam.

Martwią mnie też wżery na nim i słaby tegoroczny przyrost.
Na sprawdzenie, co może go podgryzać, trzeba poczekać do wiosny, teraz już późno na podkopywanie. A jeśli coś podgryza, to larwy chyba też zapadają w sen zimowy ?

tutaj od połowy strony w artykule mowa jest o chlorozie, czyli chorobie wywołane niedoborem składników pokarmowych http://www.floraplanet.pl/artykuly/zolknace-liscie-rozanecznika-czy-zawsze-oznaczaja-fytoftoroze-id-60.html
Jeśli roslinka po prostu jest niedożywiona, to powinno się dokarmić ją, najszybciej dolistnie - rozpuścić nawóz do rododendronów w wodzie i co kilka dni pryskać liście tym roztworem. Pytanie jednak do specjalistów: czy można to zrobić teraz, czy trzeba czekać do wiosny?
Ja wiosną tak robiłam, zanim ruszyła wegetacja od korzeni (tak zalecała Bogdzia w programie Maja w ogrodzie). Roślinki były zdrowo zielone. Ale teraz jest już listopad. Więc można, czy czekać do wiosny?
____________________
Ogródek Iwony II
Mazan 14:07, 24 lis 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zgodziłbym się z Toszką tylko to ostatnie foto, a tam kropkowany listek.

Iwk4, 'goście' nie zimują głęboko, przeważnie w dolnej części systemu korzeniowego /20 - 30 cm/. Sen zimowy dla nich to pojęcie względne - w temperaturze pow. +5 żerują. Na tym poziomie ciepłota spada przy długotrwałych oziębieniach, jakie u nas panują zimą.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 14:50, 24 lis 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Teraz nie robimy nic. Nawożąc - obojętnie jak - można jedynie zwiększyć zasolenie lub stężenie wewnętrzne, a to równa się przenawożeniu roślin.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 16:05, 24 lis 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Z tym złym pH przy żółknięciu to nie (zawsze) prawda - mnie jedna roślina zaczęła tak żółknąć, a pH ma idealne, rośnie w świeżym kwaśnym torfie. Zastanawiam się, co się stało, że nagle w ciągu dwóch tygodni tak mocno zmieniła kolor. Może za dużo ściółki dałam, której rozkład azot zabiera..? Nie mam pojęcia - inne krzewy są śliczne ciemnozielone, a ten tak się zbuntował.. Rośnie też najbardziej na słońcu i ogólnie ma najcięższe warunki do życia.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Gardenarium 20:04, 24 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Być może torf wcale nie jest kwaśny. sprawdź to.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kachat 20:10, 24 lis 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Sprawdzałam, pH ok. 4-5 jest
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies