Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Meggy 09:43, 01 sie 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Ok, dziekuje Mazan, a czy doradziłbyś co dokładnie mam wsypać? Siarka, ziemia, torf kwaśny, obornik, kora?
kachat 10:01, 01 sie 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Cleo - to normalne zrzucanie liści "jesienne" przez rododendrony.

Magdalena - te brązowe plamy wyglądają na grzyba. Zniekształcenia liści - na fizyczne uszkodzenia, nie wiem przez co - przez pogodę, owady jakieś..? Ja bym wymieniła podłoże na kwaśniejsze, bo okolice 6 to już jest trochę za wysoko, albo próbowała jakoś zakwasić - są opisane na forum i w internecie sposoby zakwaszania takiej gleby. Poszerzyłabym dołek i nasypała kwaśną ziemię, aby zasadowa ziemia z okolicy nie zmieniała pH gleby przy korzeniach różanecznika. Pokaż te żółte pędy, bo to może być jak pisałam zwykłe zrzucanie starych liści.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Meggy 12:44, 01 sie 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Kachat dziekuje, zdjecia juz zamieściłem wcześniej, wiec zerknij proszę. Rh juz opryskalam topsinem. Do tego C.W ponownie zaczyna kwitnac, pękł juz jeden pak, wiec nie wiem czy to dobry moment na ruszanie go?... chce im jak najszybciej pomoc, ale z tego co wiem nie powinno się wykopywać kwitnących roslin.
kachat 13:18, 01 sie 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Ale tych żółknących pędów nie pokazałaś. No chyba, że chodzi o łodygi a nie o liście?? To w takim razie wszystko w porządku, gałęzie muszą w końcu zdrewnieć i zmiana ich koloru to pierwszy etap

Rodki bardzo dobrze znoszą przesadzanie, więc ja bym się nie przejmowała. Ale jak nie chcesz ich ruszać, to możesz glebę bez wykopywania krzewów zakwasić i zobaczyć, co się stanie. Generalnie wyglądają na całkiem zdrowe, nie widać, by coś im się strasznego działo, więc jak tam uważasz. Choć jak to młode, małe krzaczki, którym i tak dół trzeba poszerzyć, to może łatwiej i efektywniej będzie jednak je posadzić od nowa w większy i lepiej przygotowany dołek.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Meggy 13:37, 01 sie 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Tak to te łodygi uff, szczerze mówiąc przeszło mi przez mysl, że to pierwszy etap drewnienia ale przy tych samych pędach były te liscie z nekroza. Zrobiłam zatem oprysk topsinem. Ponowie zatem pytanie, czy mogę coś teraz zrobić z rh czy poczekać aż przekwitnie mój C.W?
Meggy 13:39, 01 sie 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Przepraszam, nie doczytałam. Ok, poszukam dobrego sposobu na zakwaszenie. Jakieś dobre rady?
kachat 13:57, 01 sie 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Nigdy tego nie robiłam, więc się nie wypowiem - musisz poszukać po forum, tym albo innym Ale jak krzaczki są młodziutkie i jeszcze im korzenie się nie rozrosły zbytnio po wyjęciu z doniczki, to ja bym je chyba jednak wyciągnęła z ziemi i posadziła od nowa w większy dołek z dosypany kwaśnym torfem. Znacznie szybszy i efektywniejszy sposób, zwłaszcza że i tak musisz im dołek poszerzyć.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Meggy 00:17, 03 sie 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Kachat i Mazan dziekuje. Zdecydowalam, że wymienię to podłoże. Znalazlam juz co mam zakupić: piasek do wymieszania z moja glina, kwaśny torf, obornik i siarka pylista, która zakwasi podłoże pod rh. Nie wiem tylko czy mam stosować jakieś siarczany do tego? Jak myslicie?
PRZEMEK1985 13:55, 09 sie 2015

Dołączył: 07 wrz 2014
Posty: 4
Witam
Chciałbym zapytać forumowiczów co dolega mojemu rododendronowi? ma takie oklapłe liście i ogólnie troszkę słabo rośnie, dodam, że na początku sezonu był nawożony nawozem osmocote dla rododendronów. Poniżej kilka zdjęć:



____________________
anczaj 14:50, 13 sie 2015

Dołączył: 11 kwi 2014
Posty: 84
Nie jestem specjalistą ale jak na moje to ma sucho i goraco i obkurcza listki.Rh lubią wilgotno ale nie mokro. Wygląda ładnie, ogólnie nie lubię folii pod krzaczkami bo mam wrażenie ,że się duszą. Rh całkiem ładny.
____________________
Anczaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies