Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

kerii 20:02, 25 wrz 2016


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 2185
hanka_andrus napisał(a)
Zrob kilku grzybkom przekrój Wzdłuż.

hmmm może być problem bo wywaliłam na wszelki wypadek do śmietnika
____________________
Jola Moja glebo terapia
Pomarancza 10:11, 02 paź 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Martwią mnie moje rododendrony. U wszystkich z znacznym stopniu zauważyłam żółknięcie dolnych liści i choć byłabym skłonna uwierzyć, że to tej porze roku naturalne, to ten jeden egzemplarz ma liście wręcz czerwieniejące. Czego to jest niedobór?
Rh były sadzone w zeszłym roku w mieszance kwaśnego torfu, żyznej ziemi rodzimej (czarnoziem) z dodatkiem kory.
Ściółkowane cienko korą, podlewane w czasie suszy, lekko nawożone wiosną.

Pierwszy rh, ten w najgorszym stanie. Dodatkowo coś zżera mu liście (czyżby opuchlak??). Rośnie obok sadzonych wiosną tuj Kórnik, które btw też są w opłakanym stanie - może to jedna wspólna choroba?









tuje Kórnik rosnące obok mocno brązowieją, jakby usychały:


Blisko tego miejsca miałam też pierisa (chyba z 2 lata), który w tym roku późną wiosną usechł (?) - zrudział, w szybkim tempie. Boję się, czy to fytoftoroza - choć podobno pierwszymi objawami na rododendronie byłoby więdnięcie wierzchołków, tak? Na moim wierzchołki trzymają się dobrze.


Inny żółknący rh, rośnie w kilka metrów dalej:





____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
roberto 10:19, 02 paź 2016

Dołączył: 22 lip 2016
Posty: 12
Witaj,te obgryzione liście to opuchlak,natomiast żółknięcie liści i opadanie ich to moim zdaniem normalny objaw o tej porze roku natomiast inna sprawa jest dobre nawodnienie rhododendrow przed zimą co pozytywnie wpływa na związanie pączków kwiatowych i zasilenie ich nawozem jesiennym.
Pomarancza 10:33, 02 paź 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Czy to fizjologiczne żółknięcie rododendronów obejmuje też czerwienienie liści? Bo na tym jednym liście mam na dole mocno czerwone z żółtymi brzegami...

Czy mogę nawieźć rh nawozem uniwersalnym jesiennym Planta o składzie:
PK (CaO + MgO + SO3)
9-20 (4+4+15)?
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
roberto 10:52, 02 paź 2016

Dołączył: 22 lip 2016
Posty: 12
Nie to nie fitoftoroza, normalny objaw jesienny,tak możesz zasilić uniwersalnym nawozem.
Pozdrawiam
Mazan 10:58, 02 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pomarancza

Sprawdź odczyn podłoża. Niezależnie od tego zobacz co z korzeniami. Mogą być uszkodzone przez szkodniki glebowe.
Widoczne są skręcające się liście, czyli niedobory mikroelementów stąd prośba o sprawdzenie pH podłoża.
Z nawożeniem wstrzymaj się aż sprawdzisz podłoże, nawóz zawiera wapń.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
roberto 11:15, 02 paź 2016

Dołączył: 22 lip 2016
Posty: 12
Można,zwijanie się liści może być spowodowane suchym powietrzem ale oczywiście prewencyjnie sprawdź pH.
Pomarancza 12:02, 02 paź 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Sprawdzę pH.
To jest w każdym razie rh Nova Zembla, ponoć u nich poskręcane liście to "taka uroda".

Zrobiłam dodatkowe zdjęcia pozostałych rododendronów:
- Cunningham's White



- Catawbiense Grandiflorum - stracił dużo liści (pożółkły), od dołu jest wyłysiały, liście są intensywnie zielone tylko na czubkach, a starsze blade. Rośnie u mnie od jakiś 4 lat, zawsze obficie kwitł - ale w tym roku przesadziłam go na miejsce "tymczasowe" - podsypałam trochę kwaśnego torfu, ale niezbyt dużo, zarósł trawą i chwastami... Zakwitł tylko kilkoma kwiatami schowanymi wewnątrz krzewu. Nienawożony.



____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Fama 16:58, 16 paź 2016

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witajcie. Z półtora miesiąca temu posadzilismy z moim M trzy rododendrony: dwa żółto kwitnące mixy i jeden Cunningham's white. tak sobie rosną w grupie razem z azalia, kiscieniem curly red i pierisem mountain red. Obecnie zolkna i brazowieja im listki. U Cunningham w niewielkim stopniu, i mixow bardziej. Oto przykładowe litki czy taka ich jesienna uroda czy wymagają interwencji. Wspomozcie mnie poradą. Pozdrawiam serdecznie
____________________
Ciasny ale własny
Mazan 17:17, 16 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Fama

To opadanie starszych liści. Wiosną proponuję zastosować dwukrotny oprysk HT i roztworem jodowym /przepisy na O./ żeby zapobiec wiosennym infekcjom.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies