Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

brydziasia 09:58, 17 sie 2017

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 139
@ MarcinKRK pójdę w drugą stronę z tłumaczeniem, bo nie jest napisane, że Europa ma czarne łodygi, tylko, że Hamburg ma zielone - co może również oznaczać, że nie jest 'kropkowany' na czarno, jak np moja Europa
Do lektury Atlasu się przymierzam, gdzieś, kiedyś mignął mi nawet w wersji pdf - mogę spytać Cię skąd masz książkę?
Z czarnołodygowców był jeszcze bodajże Holstein, ale tu musiałabym sięgnąć właśnie do notatek i źródła, bo bardzo dawno temu studiowałam stare odmiany.
Europa w ogrodzie Dziadka jest raczej pewnikiem (chociaż pewna to jest jedynie śmierć, zus i podatki.
Na stronie heritage różnice opisane są jedynie w wielkości liści i docelowej wysokości odmian Altona, Hamburg, Europa.
Wątpliwości co do zgodności odmiany budziły w pierwszym roku kwiaty, bo nie były wcale takie ząbkowane, dopiero w tym roku się ogarnęły i faktycznie prawie wszystkie są. Krzewów mam kilka, kupiłam w Kórniku - jako Europę - ale P. Bożena ostrzegała, że może być pomyłka, jeden z krzewów trochę się różni - natomiast nie odbiega wigorem i wielkością od innych.

Brakuje dobrych opracowań, na szczęście fora i wymiana informacji/obserwacji jest bezcenna
ZbigniewG 10:39, 17 sie 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8899
a ja bezstresowo podziwiam moją NN


miśki


jeszcze nie w pełni zadomowiona Diamant Rouge
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
MarcinKRK 16:04, 17 sie 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Brydziasia

Swój egzemplarz książki mam z Amazona (używana książka przyjechała do mnie aż z Australii . Na razie to jest cz. 2. Czekam jeszcze na pierwszą - tam powinien być opis "Europy" - to może rozwiać nasze wątpliwości.

A co do ogrodów - racja. Poniżej zdjęcia domniemanej "Europy" z Wojsławic. Że w takim miejscu przepuszcza się takie błędy, to aż dziw bierze (chociaż dla mnie rekordzistą jest Arboretum w Rogowie gdzie odmianę "Blaumeise" opisano jako "Ayesha") :




KasiaBawaria 08:13, 18 sie 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443


Czyli jaka w koncu jest odmiana na fotce u gory?
U mnie z czarnymi lodygami to Oregon Pride i Zebra. Nie kwitna w tym roku.
Oregon Pride na poczatku ma czerwone lodygi, potem ciemnieja.



The Bride
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 08:44, 18 sie 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
O jakiej stronie Heritage mowicie?
____________________
Zapraszam na kawe
ZbigniewG 19:01, 18 sie 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8899
niezawodna(prawie) Masja


Fantasia (praktycznie niezabezpieczona) zakwitła jednym bidnym kwiatostanem ale wypuściła kilka pąków na tegorocznych odrostach czyli jednak to prawda o tym typie kwitnienia

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
MarcinKRK 06:56, 19 sie 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Kasia
Do końca nie wiadomo co to za odmiana, jest trochę w typie Ami Pasquier, natomiast na 100% nie jest to "Europa", że względu na brak ząbkowania płatków i zbyt ciemny odcień.

www.heritagehydrangeas.com
ZbigniewG 14:48, 19 sie 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8899


ciekawy jestem czy dojdzie do 4m w tym roku ociupinę brakuje do 3
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
jax2 15:16, 24 sie 2017

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 3
Witam serdecznie wszystkich.Mam problemik,czy jest ktos w stanie rozpoznac tą hortensje? Była zakupiona w zeszłym roku jako Limelight ale przeglądając fora i fotki przypomina mi bardziej Tardive.Rosnie w cieniu ma moze z 20-30 min słońca.
MarcinKRK 07:57, 25 sie 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Brydziasia

książka dotarła, ale zagadka nie rozwiązana - nie ma w niej nic o czarnych pędach "Europy".


aktualności:
h. involucrata Yoraku tama w pełni kwitnienia:


słabo kwitnąca h. macrophylla Freudenstein z jedynym w tym sezonie kwiatostanem:

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies