Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka

popcorn 11:49, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie!

po lekturze ponad 300 stron (calosci nie ogarnelam) ogrodu nie tylko bukszpanowego pani Danusi (ach!! dech zapiera..), postanowilam zalozyc wlasny watek o moim przydomowym ogrodku
Przeprowadzilismy sie do domu na dzialce 780 m2 prawie rok temu, troche wczesniej zaczelam ogarniac pobudowlany szal na dzialce, planowac i sadzic pierwsze rosliny. Plany mi sie w miedzyczasie mocno zmienily, ale przeciez lubie przesadzanie prawie codziennie jak tylko pogoda pozwala cos dlubie w ziemi. Moj maz sie smieje, ze jesli mnie nie widac dluzsza chwile to na pewno przepadlam na rabatkach.

Pokaze moze jak bylo i jak jest teraz
dzialka 780m2 z czego sporo zajmuje dom, garaz na 2 stanowiska i dojazd do garazu, ktory jest z tylu dzialki... ale reszte nalezalo zagospodarowac

Zaczne od najnudniejszej czesci, gdzie niewiele bedzie sie zmieniac... trawnik za domem.
Poniewaz za domem mamy ladny widok, nie chcialam go zaslaniac. Wzdluz plotu jest szpaler rozy pomarszczonej rozowej rosa rugosa. Teraz juz podrosl, rok temu wygladal ten kawalek tak - sporo trawy, nic tam nie moge sadzic gdys zakopane sa tam instalacje od rekuperacji i pompy ciepla. To jedyny nienaruszalny kawalek dzialki, gdzie kopac mi nie wolno. Nuuudy

Patrzac na prawo jest dom, a w glebi podjazd. Garaz jest juz otynkowany. W lipcu ten fragment wygladal tak - po suszy (nie mamy nawadniania, nie podlewam tez trawy wychodzac z zalozenia ze nie zmienia to wiele jesli nie jest systematyczne, a systematycznosci mi brak, i czasu:


Zanim bede jechac dalej poczekam na Wasz odzew. Chetnie nawiaze kontakt z osobami mieszkajacymi w okolicy (mieszkam kolo Pabianic), celem pogaduszek i wymiany roslin
pozdrawiam,
Karolina (popcarol)
____________________
Mój nowy ogródek
GabiK 11:52, 05 sie 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Witaj. Sadzić nie możesz ,ale może donice postawić, albo zbudować takie duże - nie skopiesz instalacji, a rośliny będą.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
popcorn 11:56, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj Gabi, moja corka tak ma na imie
donice itp zostawiam sobie na czas, kiedy reszta bedzie "wzglednie" chociaz zrobiona. Na razie sily mi brakuje -pracuje glownie sama, moj maz nie znosi, pomaga mi tylko jesli go poprosze przy ciezszych glownie ziemnych pracach.

PS przepraszam za brak polskich liter, mam niemiecki system i jakies krzaki mi wyskakuja...
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 12:00, 05 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witaj na forum Ogrodowiska, nie dziwię się, że nie dotarłaś do końca mojego wątku

Oprócz forum korzystaj także z artykułów, jest też wyszukiwarka tematów, watków itd, która znacznie ułatwia szukanie informacji.

Napisz jakiej pomocy potrzebujesz. Z Twoich okolic jest na pewno Shrekol - Przemek, ja też nie jestem daleko

Od czego zacząć, poczytaj na początek serię artykułów Jak zaprojektować i założyć ogród
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popcorn 12:22, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witam Pani Danusiu, dziekuje. Ucze sie powoli, cos juz wiem, ale pytania na pewno bede miala. Troche aktyrulow juz przeczytalam, baaardzo pomocne

Do Warszawy rzadko zagladam, tylko w delegacje do firmy co jakis czas. Ale mieszkalam tam 9 lat po studiach, ale z braku perspektyw na dzialke (ceny! lub dojazd tragiczny) kupilismy pod Lodzia blizko Tesciow i przeprowadzilismy sie

Powoli bede wrzucac kolejne zakatki ogrodka z prosba o podpowiedzi - co dalej, cos zmienic?
Pozdrawiam serdecznie!
Karolina

PS gdzie moje maniery, nie przedstawilam sie! - oto ja, z mezem
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 12:33, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Zywoplot z roz pieknie kwitnie i pachnie. W rogu posadzilam pecherznice:


Roze urosna za kilka lat, maksymalnie maja miec 1,5 metra. Akurat przykryja plot, a nie ukryja widoku

Biedawno robilismy zwirowa obwodke wokol domu, pomagala corka


Wyszlo tak:


Teraz czekam az odrosnie zniszczony fragment trawnika.

Zaraz obok mam rabatke z winoroslami (4 sztuki rozne, w tej chwili sporo wieksze - to zdjecie robione na wiosne po posadzeniu tawulek) i tawulkami.
Zamierzam kilka z nich (3 na poczatek)? zastapic kulkami z bukszpanu lub kulistymi tujkami, zeby w zimie cos wystawalo spod sniegu.


Tasma jest tymczasowo, docelowo ma tam byc murek z plaskich kamieni - zeby nie wywiewalo kory. Pod winorosle bedzie zbudowana pergola, ale to na wiosne - teraz rosliny byly zbyt male, sadzilam je na jesien ub. roku.

Generalnie -oprocz tawulek- musi to byc cos co zniesie tony sniegu odwalane z podjazdu - akurat na te tawulki. Cos proponujecie moze?

pozdrawiam
____________________
Mój nowy ogródek
zielona11 12:43, 05 sie 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Witam znajomą z innego forum Będę Cię mentalnie wspierać w ogrodozmaganiach
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
popcorn 13:15, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
witaj zielona11
ogrodniczo to jest idealne, w koncu budowa skonczona, prawda?
Poza tym na tamtym cisza i spokoj, nie ma z kim pogadac... (zajrze za chwile do Ciebie, moge?)

Jedziemy dalej

W chwili obecnej tawulkowo-winoroslowa rabata wyglada tak:


Te 3 najmniejsze w gornym prawym rogu zastapie na jesien kulkami bukszpanowymi, co powiecie?

Po jej prawej stronie wyglada tak - trawa odrasta, musze jeszcze dosiac. Mam tam cyprysa i brzoze pendula, a w strone trawnika za domem rosnie morwa morus alba pendula - licze na to ze oslonia od wiatru gdy sie rozrosna. Fotka:


Dalej, za rabata tawulkowa jest wejscie do domu, na chwile obecna wyglada tak:


Wczesniej stalo tam wiecej donic z kwiatami, lecz to poludniowa strona i slonce prazy niemilosiernie (chyba ze pada deszcz, jak wieksza czesc lipca), wiec kilka donic przeprowadzilam na druga strone domu, na taras.

Poruszajac sie w prawo, mamy garaz. Pomiedzy bramami wywalczylam niezabrukowane polkole, gdzie rosnie maly cyprysik groszkowy zolty, otoczony szafirkami (na wiosne), a potem funkiami (cyprysik sadzilam wiosna, maly jeszcze) i teraz go nie widac:


Po prawej stronie, przed garazem, jest "sadownicza" czesc naszego ogrodka. Szpaler 4 drzewek (sliwka wegierka, 2 jablonki i grusza). Przed nimi szpaler szczepionych na pniu porzeczek i agrestu.
Zamierzam na jesien dosadzic wzdluz podjazdu, zaraz przy jego krawedzi rzad kulek - bukszpanow lub kulek - karlowych tujek i chyba te czesc bede uwazac na zagospodarowana.
Chcialabym jeszcze zaslonic jakims pnaczem ten niezbyt piekny betonowy plot sasiadow. Moze hortensja pnaca? Jesli dorwe gdzies kilkanascie sadzonek w rozsadnej cenie.


James grieve ma sporo jabluszek:


Druga jablonka, nie pamietam nazwy (mam gdzies zapisana) nie owocuje w tym roku. Pewnie dlatego ze ja sporo podcinam, staram sie zrobic z niej drzewko szpalerowe


Wegierka ma kilka owocow:


Na dzisiaj to tyle Wracam do pracy. Pozdrawiam!
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
GabiK 13:28, 05 sie 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Już całkiem zagospodarowany ogródek.

Przepraszam, że poprawiam, ale przed wejściem masz tawuły, nie tawułki.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
bogumila 13:38, 05 sie 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Zaczyna się ciekawie,ładne drzewka owocowe -będzie z czego robić konfitury{w przyszłości}.Pozdrawiam serdecznie.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies