Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Perowskia łobodolistna - Perovskia atriplicifolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Perowskia łobodolistna - Perovskia atriplicifolia

barbara_kraj... 23:52, 08 sie 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Tę wspaniałą roślinę, jako niewielką sadzonkę, kupiłam w ub.roku w maju. W ciągu sezonu nie rozrosła się zbytnio. Przypuszczam, że wyznaczyłam jej niewłaściwe miejsce. Wczesną wiosną przesadziłam ją na suchsze i bardziej nasłonecznione stanowisko i przycięłam mocno pędy. Bardzo szybko zaczęła wypuszczać nowe ale w maju spadl śnieg i zniszczył te przyrosty. Pozbierala się jednak i ładnie rozkrzewiła.
Perowskia, to podkrzew o szarozielonych do szarego, aromatycznych liściach. Kwiaty fioletowoniebieskie, bardzo drobne. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Stanowisko musi być słoneczne, ziemia sucha, przepuszczalna o zasadowym odczynie. Perowskia zimą na ogół przemarza. Dlatego wymaga okrycia. Wiosną przycina się jej przemarznięte pędy do miejsc zdrewniałych, z których szybko wypuszcza nowe. Rozmnażanie przez zdrewniale sadzonki wiosną.

Zdjęcie z polowy i końca lipca


Zdjęcie z końca lipca


Moja perowskia jest jeszcze młodziutka, 'po przejściach'. Spodziewam się, że w Waszych ogrodach są o wiele wspanialsze okazy
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
KasiaWB 00:06, 09 sie 2011


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Ja dopiero w lipcu br. kupiłam 2 sztuki tej rośliny,bo bardzo mi się spodobała zatem doświadczeń nie mam żadnych, ale chętnie poznam doświadczenia innych
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Gardenarium 00:10, 09 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magja_ 01:00, 09 sie 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Uprawiam tę roślinę w swoim ogródku od 4 lat. Przetrwała ostatnie nielekkie zimy - marznąc do poziomu gruntu a następnie pięknie odbijając. Ten fakt nie ma znaczenia - gdyż i tak powinna być przycięta, żeby mieć ładny pokrój i obficie kwitnąć. Rośnie w zasadzie na białym piasku który zalega na oczyszczalni - dostała na start trochę kompostu, jest kompletnie niepodlewana, nienawożona. Rośnie imponująco.
Jesienią po przekwitnięciu - obcinam ją na wysokość ok 50-60 cm - żeby nie śmieciła zimą, a następnie obcinam wiosną do gruntu. W tym roku zebrałam 5 siewek - wszystkie rozeszły się natychmiast jak moje perovskie zakwitły Wsadzona w zbyt dobrą glebę traci swój srebrzysty kolor - lekko zielenieje.
Podobno nie lubi przesadzania - ale mi udało się dwuletnią provskią skutecznie jesienią przesadzić.
U mnie za towarzystwo ma /narazie - bo planowane są zmiany/ lilaka Palibin - którego wiosną po obcięciu odsłania i wówczas on ma swój czas- a następnie go "obrasta", jukki oraz piórkówkę.
Jutro pomierzę i sfotografuję. To naprawdę cudna i niezawodna roślina - ale mam wrażenie, że nie wolno się o nią troszczyć
____________________
barbara_kraj... 01:16, 09 sie 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Ja swoją przeniosłam ze sporą bryłą ziemi. Nie było z tym kłopotu, bo to jeszcze niewielka roślina
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
monteverde 01:24, 09 sie 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
masz rację Magja widzę po swojej, zastosuję Twoje rady , dzięki
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
magja_ 13:30, 09 sie 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Chyba skłamałam Otóż nawożę moją perovskią - wiosną dolomitem - odrobinkę. Dochodzi do 1,30 - wszystko to przyrost tegoroczny, jesienią skończy 4 lata

____________________
magja_ 13:43, 09 sie 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Trudno - dam większy plan - może się sąsiad nie obrazi bo załapał się kawałek jego podwórza. Muszę jesienią tu coś pozmieniać...
Perovskia zaczyna dopiero rozkwitać - za chwilę bardziej się "zniebieszczy"

____________________
magja_ 14:26, 09 sie 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
monteverde napisał(a)
masz rację Magja widzę po swojej, zastosuję Twoje rady , dzięki


Aniu Monteverde - czy jest jakaś roślina której Ty nie masz? Na zdrowie Twojej perovskiej piachu jej daj i podnieś ph
____________________
AniaDS 13:03, 10 sie 2011


Dołączył: 25 sty 2011
Posty: 5078
magja_ napisał(a)
Trudno - dam większy plan - może się sąsiad nie obrazi bo załapał się kawałek jego podwórza. Muszę jesienią tu coś pozmieniać...
Perovskia zaczyna dopiero rozkwitać - za chwilę bardziej się "zniebieszczy"



O rany, aż przysiadłam z wrażenia.
Moje w tym samym wieku nawet w połowie nie wyglądają jak Twoje.
Piękności.
____________________
Ania i róże i cała reszta :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies