Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w budowie - nieustającej

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w budowie - nieustającej

Pszczelarnia 10:13, 25 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dziewczyny ależ pouczające dyskusje!
Jestem za grabami. Pięknie wyglądają splątane bezlistne zimą. A jesienią!? Danusia mówiła o grabach, że trochę cierpią na słońcu pełnym (i moje na razie cierpią). Miejsce na ognisko w zimie nie musi być tak wysłonięte? Gabriela, a podoba Ci się ten żywopłot z buka czerwonego (Stone House)? Mówisz, że bukszpany mogą wymarznąć?
Mam jakąś straszną awersję do żywotników wszelakich i nie mogę się przełamać .... . Kilkanaście razy podchodziłam do kupienia kulek żywotnikowych, tzn. tego żywotnika co ma pokrój kulki i .... nic.

Ponieważ masz angielski ogród, więc nie przejmuj się nakładem pracy!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Ewa 10:16, 25 sie 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 6417
A jak o przesadzaniu mowa to zapytam, czy lawendę można teraz podzielić i przesadzić?
____________________
Moja pierwsza hortensja w ogródku
Gabriela 10:57, 25 sie 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Ewa, wiem doskonale, i nawet widziałam, że w ogrodach angielskich żadnych jałowców,świerków, itp iglaków w ogóle nie ma. Tuje się zdarzają, żywopłoty są cisowe, grabowe, bukowe, bukszpanowe. Ale Anglicy nie żyją na dalekiej mroźnej północy jak my (wiem, wiem że przesadzam) i mają zielono przez większą część roku, temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Bukszpany, które rosną u mnie nieosłonięte po zimie nie wyglądają najlepiej. Mój żywopłot ma być w pełnym słońcu, zatem grabowy by cierpiał. Tak naprawdę waham się pomiędzy cisami a żywotnikami, miałyby być strzyżone tak jak na tym zdjęciu rabaty by Gertruda Jekyll.
Miejsce na ognisko u mnie powinno być osłonięte, bo wiatry porywiste z zachodu wieją i właśnie ten żywopłot to miejsce ma zasłaniać.
Żywotniki w kształcie kulki są fajne, mam odmianę Danica w równych odstępach na tej dużej półokrągłej rabacie, i jeszcze kilka innych na rabacie iglakowej od frontu. Mam też dwa żywopłoty, klasycznie ze szmaragdów i odmiany Columna, po obu bokach ogrodu. Są banalne, ale dobrze osłaniają i są żywozielone, nie chorują, dlatego rozumiem miłość narodu do nich.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 10:58, 25 sie 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Ewa napisał(a)
A jak o przesadzaniu mowa to zapytam, czy lawendę można teraz podzielić i przesadzić?


Można, teraz prawie wszystkie byliny można sadzić, oprócz tych co kwitną, albo zaraz będą kwitły.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 10:59, 25 sie 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Chociaż w zasadzie, lawenda do krzewinka, nie bylina, po prawdzie.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Ewa 11:00, 25 sie 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 6417
dzięki
____________________
Moja pierwsza hortensja w ogródku
kaska_kadysz... 11:02, 25 sie 2011


Dołączył: 20 wrz 2010
Posty: 223
Ewa napisał(a)
A jak o przesadzaniu mowa to zapytam, czy lawendę można teraz podzielić i przesadzić?

Lawendy się nie dzieli, ale sadzonki pędowe możesz zrobić w ukorzeniacz i do ziemi
____________________
Podlasie * Podlasie Reaktywacja
Pszczelarnia 11:07, 25 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gabrielo, dzięki za informacje. Zrobię jeszcze jedno podejście do Danici, bo ona mnie intryguje, po prostu!
A fakt, warunki środowiskowe i klimatyczne należy uwzględniać. Gabrielo, no cudny ten Twój ogród!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
annka 11:17, 25 sie 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
A może żywopłot z derenia białego elegantissima lub innego. Nawet jak na zimę opadnie będziesz miała ażur z pięknych płomiennych pędów i efekt dużego żywopłotu będzie szybciej niż każdego innego.
____________________
Funkiowe zacisze
Gabriela 11:24, 25 sie 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Żywopłot, w którym są między innymi derenie różne, w tym jadalny już mam. Jest na końcu ogrodu, wzdłuż dłuższego boku, widać go na zdjęciach - zwłaszcza na tym alejkowym - to żywopłot swobodny z różnych krzewów - głogu, kaliny, dzikiej róży, leszczyny, forsycji, krzewuszki, żylistka. Moim zdaniem taki z samego derenia, nawet strzyżony za mało angielski jest, a mnie chodzi o efekt jak najbardziej zbliżony do tego z ogrodu angielskiego. Myślę że najlepszy byłby cis, ale rośnie latami, a żywotnik - czy po paru latach cięcia, nie wyłysieje?
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies