Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Paprocie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Paprocie ogrodowe

MarzenaR 15:16, 28 sie 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 80



Osmunda regalis 'Purpurascens'



Paprocie przepiękne!!! Ja natomiast posiadam jedną w ogrodzie , ale niestety nie mam pojęcia co to jest. Czy mógłbyś Przemku zerknąć i ewentualnie podpowiedzieć


Czy to może być osmunda?



drugie zdjęcie nie chciało się przekręcić, sorki
____________________
shrekol 09:34, 29 sie 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
marzena napisał(a)

jakie byś doradzał wybrać ze względu na łatwość uprawy i inne walory


Marzenko u mnie przezimowały bez problemu te trzy
- Phyllitis scolopendrium 'Furcata'
- Phyllitis scolopendrium
- Phyllitis scolopendrium 'Undulata'

Phyllitis scolopendrium "Angustifolia" to nowy nabytek ale podejrzewam, że będzie sobie radził podobnie jak trzy pozostałe Nie maiłem z nimi jakiś większych problemów, prócz Phyllitis scolopendrium 'Furcata' ale to moja wina bo za głęboko go wsadziłem, podniosłem do góry i po trzech tygodniach pokazały sie młode listki. Z tego co czytałem to one dobrze zimują lubia zaciszne miejsca dobrze jak trochę kopczyk im się zrobi i okryje igliwiem aby wiatr i mróz jak nie ma śniegu nie zmroził im liści, a jeśli zmrozi to na wiosnę wypuszcza młode. U mnie trochę majowe przymrozki je złapały ale ładnie rosną no i lubią je ślimaki niestety
____________________
shrekol 09:41, 29 sie 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
MarzenaR napisał(a)


Czy mógłbyś Przemku zerknąć i ewentualnie podpowiedzieć


Czy to może być osmunda?



Marzenko wydaje mi się, że będzie to Osmunda regalis 'Cristata'
____________________
marzena 21:09, 29 sie 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Przemek, bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki
____________________
marzena O....!
MarzenaR 21:09, 30 sie 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 80
Dziękuję za podpowiedź

także M.
____________________
bozena72 09:31, 21 paź 2011


Dołączył: 15 paź 2011
Posty: 170
Cześć Przemku piękne te Twoje paprocie ale one wszystkie są ogrodowe jak widzę ? Ja mam jedną odmianę w ogrodzie nawet nie wiem co to ale zaczynam ją lubieć bo pięknieje ) zrobię zdjęcie to mam nadzieję że pomożesz mi ustalić cóż to za odmiana )

ale bardzo również mnie nurtuje paproć moja uwielbiana którą od lat kilku mamy w domu też nie wiem jak się nazywa ( może pomożesz ??

Bardzo dziękuje za odpowiedź i serdecznie Cię pozdrawiam
____________________
shrekol 13:02, 21 paź 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
Dziękuję Bożenko, tak one wszystkie ogrodowe Jasne wklej zdjęcia obu i będziemy rozpoznawać co to za jedne masz
____________________
ele2001 14:24, 07 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Choruje Adiantum pedatum moim skromnym zdaniem jedna z najładniejszych niestety w moim dość suchym ogrodzie się nie udaje
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Elawroclaw 09:08, 20 sty 2012

Dołączył: 26 gru 2011
Posty: 67
ele2001 napisał(a)
Choruje Adiantum pedatum moim skromnym zdaniem jedna z najładniejszych niestety w moim dość suchym ogrodzie się nie udaje


Przemek Adiantum pedatum to piękna paproć i zdobi swoim wyglądem od wczesnej wiosny.Warto zadbać o nią.
Na wiosnę podsyp kompostem i obsyp korą , aby utrzymywała się wilgoć. Czasem podlej.

____________________
Pozdrawiam , Elżbieta
Fernami 17:08, 22 sty 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19
Dzień dobry wszystkim.

Jestem tu nowy a dołączyłem, ze względu głównie na ten paprociowy wątek. Nie mam niestety ładnego ogrodu przy domu, jedynie działkę ale blisko, 1km od domu. Mieszkam w 9 rodzinnym budynku, ale nie bloku, wokół którego obsadzamy wspólnie ogrodzone podwórko.
Ze względu na wiek i dolegliwości, zmieniam jej charakter a od 3 lat dotknęła mnie choroba paprociowa. Dlatego są one moim głównym zainteresowaniem i ostatnio cierpię też na brak miejsc mniej lub bardziej zacienionych. Tyle o sobie.

Podziwiam Przemka, że w ciągu 2 lat zgromadził aż tyle paproci, które pokazał na ładnych zdjęciach.

Skoro była mowa o Adiantum, zacznę od tego gatunku.



Adiantum pedatum, rośnie bez problemów w zwykłej ogrodowej, u mnie z konieczności raczej ciężkiej glebie.



Adiantum aleuticum 'Subpumilum'
jest to b. niska paproć o podobnych wymaganiach, chociaż daję nieco kwaśnego torfu oraz igliwia.



Adiantum venustum, wymaga przepuszczalnej gleby, o lekko kwaśnym odczynie. Doskonała okrywowa w cienistych miejscach.



Blechnum penna - marina. Myślę, że na razie zaprzestanę komentarzy, bo wiele jest w internecie i nie wszystkich to pewnie interesuje.



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies