Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Paprocie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Paprocie ogrodowe

Fernami 17:25, 22 sty 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19

Dryopteris sieboldii. W tym roku szerokość sięgała prawie do 1 metra.



Polystichum polyblepharum.



Polypodium x mantoniae 'Cornubiense'



Onychium japonicum, poszukiwałem ją 2 lata i to jest pierwszy rok uprawy.
Gardenarium 17:45, 22 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Onychium wygląda jak delikatny koperek, jest bardzo delikatna jak mgiełka. Polystichium dla odmiany masywna.

Czy Onychium już u Ciebie zimowała? Sypałeś jej jakiś kopczyk z torfu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fernami 17:53, 22 sty 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19
To będzie pierwsze zimowanie. Podsypałem drobną korą i przykryłem dobrze stroiszem. Najgorszy zawsze 1 rok.
Fernami 22:22, 23 sty 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19


Phyllitis scolopendrium . Jak wiadomo jest wapnolubny, ale obok nieźle rośnie kwasolubna paprotka zwyczajna.




Phyllitis scolopendrium 'Crispa'




Phyllitis scolopendrium 'Cristata'




Dryopteris tokyoensis
Fernami 22:43, 23 sty 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19


Athyrium niponicum 'Pictum Cristatoflabellatum'




Athyrium filix-femina 'Frizeliae'




Dryopteris wallichiana




Marsilea quadrifolia (Marsylia czterolistna) Rodzima paproć wodna, po wyginięciu prawie całkowitym została sztucznie wprowadzona do pewnych zbiorników. U mnie przezimowała dobrze. Dla amatorów i kolekcjonerów. Jak widać zostały gdzieś cebule zimowitów obok. Widać też niestety wiadro...
Elawroclaw 19:43, 24 sty 2012

Dołączył: 26 gru 2011
Posty: 67
Fernami , wspaniałe paprocie. Nawet masz mojego wymarzeńca Polypodium x Cornubiense.

Onychium japonicum zimuje dobrze, ale dość późno pokazuje się po zimie.
U mnie zimowała już trzy lata i nawet całkiem dobrze zniosła ostatnia mroźną zimę.
____________________
Pozdrawiam , Elżbieta
ele2001 16:13, 25 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Paprociowi maniacy mam pytanko czy duże są różnice miedzy Matteucia Struthiopteris a Orientalis chodzi mi o wzrost kształt i długość liści za wszelkie info z góry dzięki.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Fernami 19:47, 25 sty 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19
ele2001 napisał(a)
Paprociowi maniacy mam pytanko czy duże są różnice miedzy Matteucia Struthiopteris a Orientalis chodzi mi o wzrost kształt i długość liści za wszelkie info z góry dzięki.


Sam nie posiadam tej paproci, ale różnice są wyraźne: w wielkości, kształtach liści i nie rozrasta się tak, jak strusi na podobieństwo perzu. W literaturze naszej podaje się, że pióropusznik wschodni jest bardziej wrażliwy na niskie temperatury. Np. w książce Paprocie, B. Grabowskiej i T. Kubali, podaje się, że należy je umiarkowanie okryć na zimę.

Dzięki uprzejmości Mist z innego forum, uzyskałem zgodę na wykorzystanie jej zdjęć z Wrocławia, które doskonale pokazują różnice:



Na pierwszym planie pióropusznik wschodni, dalej widać pióropuszniki strusie




Pióropuszniki wschodnie z bliska.


ele2001 10:40, 26 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Świetnie o to chodziło różnice ewidentne podoba mi się wschodni brakuje mi w nim tylko tej gęstości liści- pozdro
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Fernami 18:33, 04 lut 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19
Dalszy ciąg mojego paprociowiska.



Długosz królewski (Osmunda regalis) to największa z naszych paproci, dorasta nawet do 180 cm. Ten jest jeszcze młody. Widać pierwszy liść zarodnikonośny - sporofil.



Długosz królewski 'Criststa' (Osmunda regalis 'Cristata')




Długosz Claytona (Osmunda claytoniana)

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies