Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Paprocie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Paprocie ogrodowe

Fernami 18:44, 04 lut 2012

Dołączył: 19 sty 2012
Posty: 19


Nerecznica mocna 'Criststa the King' (Dryopteris affinis 'Criststa the King'




Lunatyrium japońskie (Lunathyrium japonicum)




Polystichum makinoi





Sebek 15:14, 05 lut 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Piękne okazy. Chyba pod ich wpływem i u siebie założę - miejsce czeka - za huśtawką
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
agata_chrosc... 19:46, 07 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Mam pytanie do paprociowych ekspertów. Czy macie może athyrium niponicum "Burgundy Lace"? Znam ją tylko ze zdjęć, a chciałabym wiedzieć czy faktycznie ma takie śliwkowe wybarwienie i czy jest łatwa w uprawie, no i jak szybko przyrasta? Gdyby ktoś coś na ten temat wiedział i wiedzą się podzielił, to będę bardzo wdzięczna.
____________________
ogród w Holandi
Sebek 10:11, 12 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Była o nich mowa kilka razy - zobacz
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
agata_chrosc... 21:17, 12 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Dzięki Sebek!
____________________
ogród w Holandi
Gardenarium 16:27, 03 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam zapytanie na maila

Mam spory problem z paprociami na cmentarzu. Parę lat temu posadziłam je wokół grobu pani,potem w jakiś sposób je usunęła. Parę paproci urosło przy nagrobkach ,którymi sie opiekuję. Ładnie to wyglądało, ale teraz rozpleniły się tak,że nie mogę sobie z nimi poradzić. Niestety, nie spotykam sąsiadki, nie mogę sie wiec dowiedzieć w jaki sposób je usunęła.
Próbowałam wykopywać korzenie, ale nic to nie dało i jest bardzo uciążliwe. Proszę uprzejmie o poradę. ..Joanna

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:33, 03 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pewnie chodzi o piuropusznik strusi - to popularna paproć na cmentarzach. Niestety walka z nimi jest dość trudna bo rozmnażają się przez podziemne rozłogi.
Jeśli rosną kilka lat są już tak gęste, że walka jest uciążliwa. Należy to robić widłami amerykańskimi. Podważać i wyrywać aż do skutku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
arcobaleno 12:38, 11 cze 2012


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 1238
Ja mam chyba tego pióropusznika na rabacie przed domem - mam nadzieję, że jakoś dam sobie z nim radę - w sensie trzymania go w ryzach



Bardzo je lubię na ten rabacie - jako akcent - boję się jednak trochę bo wszyscy straszą, że mocno ekspansywne..a tam już ciasno

____________________
Ogród Marty - Kochaj i podążaj za marzeniami...
Gardenarium 22:16, 08 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewa zapytała:

Mam bzika na punkcie mojego ogrodu i choć jest to niewielka działka w ROD to nigdy nie mówię o nim jako o działce ,lecz o OGRODZIE! Oczywiście prenumeruję różne pisma i dużo czytam o roślinach, to nie znalazłam informacji o paprociach.

Konkretnie chodzi mi o to czy jak jesienią wycinam zwiędłe liście paproci co roku to zostaje mi coraz większa "taka nóżka" czy jak to nazwać "szyszka"? , czy można ją ściąć nisko przy ziemi , ponieważ niezbyt ładnie sterczą . A poza tym chciałabym, aby moje paprocie zagęściły się.

Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie.Ewa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:24, 08 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wycina się tylko zwiędłe liście, ale wiosną. Zimą chronią one przed mrozem, a nawet można nakryć gałązkami świerka.

Potem zdejmujemy okrycie i wycinamy zwiędłe liście. Nie przycina się łodyg moim zdaniem.

Tak jest zbudowana paproć.

http://www.bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82ownik_biologiczny/86840-paprocie.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies