Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Sadzimy cebulki kwiatowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Sadzimy cebulki kwiatowe

Gardenarium 11:11, 08 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zakop donice do ziemi i po kłopocie, zasyp korą, a wiosną odgrzebiesz i wyjmiesz, kiedy zaczną wychodzić kiełki.


Poczytaj o wariantach zimowania tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/990-tulipany-w-donicach

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:12, 08 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wybieramy dużą doniczkę. Na dno dajemy drenaż. Sypiemy nieco ziemi i układamy cebule.
Cebule można sadzić gęsto, a nawet piętrowo, jedna warstwa na drugiej, przesypując nieco ziemią.
Termin sadzenia: wrzesień-październik. Po posadzeniu podlewamy. Cebule muszą się do zimy ukorzenić.

Sposób przechowywania zimą:

I wariant - zakopywanie do ziemi.

Ja to zrobiłam w taki sposób, że owinęłam donicę dużą reklamówką, aby się mocno nie zabrudziła ziemią. Jak ziemia rozmarzła wykopałam i ustawiłam na tarasie.
Nie polecam pozostawienia na dworze bez zabezpieczenia, bo zmarzną. Można jeszcze ustaiwć na styropianie i okręcić matą słomianą, ale to jednak zawodny sposób.

II wariant - przechowywanie w piwnicy

Przeniesienie do piwnicy lub innego pomieszczenia. Lecz jesienią czekamy aż zadziała na nie temp poniżej zera. Potem przenosimy do piwnicy i temperatura do + 5 stopni C. Leciutko podlewamy, dosłownie żeby tylko wilgotna ziemia była.

Wiosną wykopujemy donice z gruntu lub wynosimy z piwnicy i ustawiamy w słonecznym miejscu. Jeśli temperetury nie spadają poniżej -10 stopni C, mogą zostać na dworze. Okrywamy na noc papierem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasya 19:49, 25 kwi 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41552
Witam,
posadzilam do gruntu rozne cebule letnie ok 3 tyg temu
zaczynaja dopiero wylazice ale nawet nie wszystkie,
czy one zdaza zakwitnac w lecie ??

irysy, mieczyki, liliowce, dalie, anemony, frezje, spraxisy, hiacynty kalifornijskie

i jeszcze pytanko, ktore z nich naleze bezwzglednie wykopac na zime ?

i ktore z wiosennych moga zostac w guncie na przyszly rok ?

(tulipany, narcyzy, szafirki, szachownice)
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 13:50, 26 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wykopujesz mieczyki, dalie, frezje, anemony nie wiem jakie masz, więc nie wiem, Spraxis, hiacynty kalifornijskie (Brodiea) potrafi przezimować dobrze okryta, ale nie na 100%.
Zostają irysy, liliowce.

Z niżej napisanych (tulipany, narcyzy, szafirki, szachownice) wszystkie zostają w gruncie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasya 18:02, 26 kwi 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41552
bardzo dziekuje, czyli jedna rabatke mam "z glowy"
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 12:13, 27 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
kuba13 napisał(a)
Cześć chciałbym sie zapytać czy mogę wsadzac cebulki kwiatowe w małych doniczkach do gruntu na jesień. Ponieważ mam duży problem z nornicami i kretami. Zastanawiałem sie też, czy te doniczki nie będą wpływały na wzrost i kwitnienie roślin. pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:13, 27 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Cebulki kwiatowe (narcyzy, tulipany, czosnki, krokusy, przebiśniegi, hiacynty itp.) sadzimy do gruntu jesienią od września do czasu przymrozków, muszą się przed zimą ukorzenić.
Nie wiem więc czy zamierzasz:

- kupić te cebulki, posadzić do doniczek i sadzić?

Doniczki bez dna są niewłaściwe, muszą mieć otwory, są specjalne do tego celu, kupuje się je w sklapach ogrodniczych, są umieszczane przy cebulach

Można też tak:

- sadzić cebulki zakupione jako kwitnące w doniczkach wiosną i sadzić je do gruntu. Można je sadzić, nawet z doniczkami, potem łatwiej wyjmować celem przechowania i podziału.

Inna ewentualność - lilie - te są w sprzedaży także wiosną, wtedy sadzisz.

Nie wiem jakie masz doniczki, raczej w grę wchodzą ażurowe kosze, specjalne do cebul. są płytkie i mają dziury na korzenie.

Porady odnośnie cebulowych

http://www.ogrodowisko.pl/tag/rosliny-cebulowe
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kuba13 11:02, 28 lip 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
Dokładnie o to mi chodziło bo jak wspomniałem w poście mam duży problem z nornicami i kretami które podgryzały mi cebulki narcyzy i tulipanów dziękuje Pani Danusiu za pomoc. Pozdrawiam
kuba13 10:44, 29 lip 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
Ja jeszcze w tym roku narazie nic nie kupiłem ale mam zamiar kupić cebulki narcyzy, tulipanów, krokusów i wkopać stare cebule moich tulipanków botanicznych.
kuba13 10:51, 29 lip 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
Ja jeszcze w tym roku narazie nic nie kupiłem ale mam zamiar kupić cebulki narcyzy, tulipanów, krokusów i wkopać stare cebule moich tulipanków botanicznych.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies