Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Tulipany w donicach

Pokaż wątki Pokaż posty

Tulipany w donicach

radekm 08:36, 11 wrz 2011


Dołączył: 10 sie 2011
Posty: 7
Witam!
W tym roku wymarzyłem sobie, tulipany w donicach. Czym zabezpieczyć takie donice z zasadzonymi cebulami na zimę? Przykryć czymś? Wkopywanie doniczek do ziemi, raczej nie wchodzi w grę, z drugiej strony nie chce by kwiaty urosły za szybko. Z góry dziękuje!


Sebek 10:28, 11 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Cebule zimą potrzebują przechłodzenia, aby zakwitły wiosną jak pozostałe. Według mnie najlepiej byłoby je zadołować, a jak nie możesz to dałbym je do ciemnej i zimnej piwnicy, a wiosną wystawił na dwór jak wypuszczą "kły".
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 14:53, 11 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304



Pisałam kilka lat temu taki artykuł do Kwietnika i pokazywałam w swoim dawnym ogrodzie jak to zrobić.

Wybieramy dużą doniczkę. Na dno dajemy drenaż. Sypiemy nieco ziemi i układamy cebule.
Cebule można sadzić gęsto, a nawet piętrowo, jedna warstwa na drugiej, przesypując nieco ziemią.
Termin sadzenia: wrzesień-październik. Po posadzeniu podlewamy. Cebule muszą się do zimy ukorzenić.

Sposób przechowywania zimą:

I wariant - zakopywanie do ziemi.

Ja to zrobiłam w taki sposób, że owinęłam donicę dużą reklamówką, aby się mocno nie zabrudziła ziemią. Jak ziemia rozmarzła wykopałam i ustawiłam na tarasie.
Nie polecam pozostawienia na dworze bez zabezpieczenia, bo zmarzną. Można jeszcze ustaiwć na styropianie i okręcić matą słomianą, ale to jednak zawodny sposób.

II wariant - przechowywanie w piwnicy

Przeniesienie do piwnicy lub innego pomieszczenia. Lecz jesienią czekamy aż zadziała na nie temp poniżej zera. Potem przenosimy do piwnicy i temperatura do + 5 stopni C. Leciutko podlewamy, dosłownie żeby tylko wilgotna ziemia była.

Wiosną wykopujemy donice z gruntu lub wynosimy z piwnicy i ustawiamy w słonecznym miejscu. Jeśli temperetury nie spadają poniżej -10 stopni C, mogą zostać na dworze. Okrywamy na noc papierem.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joanka 20:53, 11 wrz 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Kiedyś powsadzałam cebule do skrzynek balkonowych, niczym ich nie przykrywałam.
Wiosną wszystkie pięknie zakwitły.



Chyba w tym roku zrobię tak samo

____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Matka 21:50, 11 wrz 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Pamiętam ta fotkę
____________________
U Matki
Martek 22:19, 12 wrz 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Ja również pamiętam to zdjęcie Joanko Radekm
można cebule przetrzymać w lodówce i wysadzić wczesną wiosną do donic
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Martek 22:21, 12 wrz 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Ale te wszystkie tulipany ładne,a ja w planach jakoś może na dwa nasadzenia miałam ochotę tylko ...
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Gardenarium 16:19, 02 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pora na sadzenie cebul w donicach.
Kto robił kompozycje na przyszły rok?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 16:50, 02 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
gardenarium napisał(a)
Pora na sadzenie cebul w donicach.
Kto robił kompozycje na przyszły rok?


Ja nieee
Ale kto wie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Joanka 16:58, 02 paź 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Mnie korci
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies