Marzec 2011

Header img 0194

Długa i śnieżna zima oraz długo zalegający śnieg, pozostawiają po sobie brzydkie plamy. Jednak, gdy tylko miną roztopy i ziemia obeschnie, a trawnik przestanie się lepić - powinniśmy przystąpić do jego ratowania. Nawet najbardziej zniszczoną murawę da się naprawić, a zabiegi, o których piszę poniżej można również zrobić na trawnikach wyglądających dobrze.

W porę wykonane pozwolą trawie szybko "ruszyć", kiedy tylko temperatura się podniesie i zapewnią ogrodowi piękne tło na cały sezon, a nam - właścicielom uspokajający widok nieskazitelnie zielonej murawy.

Header p1050743

Barokowe Ogrody Het Loo w Apeldoorn znajdują się w samym sercu Holandii, na obrzeżach Apeldoorn. Ich historia sięga czasów sprzed ponad 300 lat, a od roku 1984 dawny pałac królewski, po gruntownej renowacji został otwarty dla publiczności.

Ogrody zrekonstruowane wraz z pięknymi fontannami zachwycają o każdej porze roku, także zimą ze względu na swe piękne położenie w jednym z najbardziej malowniczych obszarów Holandii. Barokowe kwietniki dają poczucie przeniesienia się w tamte czasy.

Header p1020113

Krokusy - kolorowe zwiastuny wiosny, posadzone jesienią, rosły i gromadziły energię w poprzednim sezonie wegetacyjnym, a następnie zapadły w stan uśpienia podczas zimowej pogody, aby odżyć właśnie teraz, kiedy zrobiło się ciepło i pierwsze silniejsze promienie słońca ogrzały ziemię. Inne wiosenne kwiaty także zaczynają już kwitnąć. Niskie temperatury już się kończą, a dni są coraz dłuższe ... nareszcie!

Po długiej zimie jaskrawe, kolorowe kielichy zaczynają przeciskać się w wilgotnej glebie do słońca. Ciekawe, czy tak samo jak ja czekacie na przebudzenie ogrodu z pierwszym kolorami wiosny?

Header as

Mój ogród od A do Z to seria poradników przeznaczonych dla wszystkich miłośników ogrodów, zarówno tych mniej, jak i bardziej zaawansowanych w sztuce uprawy roślin. Rzetelne informacje, porady sprawdzone w praktyce, liczne ciekawostki, dziesiątki doskonałych zdjęć, znakomita oprawa graficzna - tę serię naprawdę warto mieć.

Header p1400677

Moda na ogrody zawitała także do Polski, stąd coraz więcej branżowych imprez ogrodniczych typu targi i wystawy, które mają za zadanie popularyzować urządzanie ogrodów, firmy ogrodnicze, które zajmują się projektowaniem i zaopatrzeniem ogrodnictwa w zakresie terenów zieleni i produkcją elementów architektury ogrodowej i narzędzi.

Nic nas tak nie przekonuje do działania czy zakupu, jak bezpośredni kontakt. Po to stworzono tę wystawę. Najnowszą ofertę zaprezentowali tutaj producenci, dystrybutorzy, szkółki roślin, sklepy ogrodnicze oraz firmy projektujące ogrody.

Header rys 4

Źródełko z kamienia czy inny mały element wodny może być wspaniałą ozdobą w ogrodzie. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, którym marzy się woda w ogrodzie, ale nie mają możliwości wybudowania dużej fontanny lub stawu. Nawet w małym ogródku komponuje się ono świetnie, a my mamy jej niepowtarzalny szum oraz piękny widok na wodę spływającą po kamieniu i ginącą gdzieś w żwirze.

Header p1030806

Poczdam - stolica Brandenburgii, leży we wschodnich Niemczech, pomiędzy odnogami rzeki Haweli. Fascynujący Zespół Pałacowo-Parkowy Sanssouci o powierzchni 287 ha znajduje się w północno-zachodniej części Poczdamu. Został zbudowany w XVIII wieku, za czasów panowania Fryderyka II Wielkiego, króla Prus, ale w sumie powstawał na przestrzeni ponad czterech wieków.

Na zamówienie brandenbursko-pruskich władców tworzyli go najlepsi artyści tamtych czasów. Pałac Sanssouci został wpisany w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaliczany jest do obiektów konkurujących z francuskim Wersalem. O obiekt troszczy się Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburg.

Header img 5599

Czy wiosenny ogród mógłby istnieć bez hiacyntów? To niemożliwe. Przedstawiam więc te niezawodne i łatwe w uprawie wiosenne kwiaty cebulowe o przepięknym zapachu i niespotykanych barwach. Dzięki bogatej gamie kolorów, każdy z nas znajdzie swój ulubiony.

Hiacynty kwitną w kwietniu - maju przez dwa, trzy tygodnie i choć teraz jeszcze zima nie odpuszcza miejscami, ja już teraz za nimi tęsknię i często biegnę do kwiaciarni po jedną, choćby najmniejszą roślinę, aby wypełnić dom mocnym zapachem.

Header p1050089

Holandia to nie tylko tulipany. Ten kraj po prostu słynie z kwiatów.

Holandię najlepiej zwiedzać wiosną - wtedy jest najpiękniejsza. Holendrzy kochają kwiaty, bardzo dbają o swoje ogródki i parki, które od marca rozkwitają całymi łanami najwcześniejszych kolorowych roślin cebulowych. Organizowane są także różnorodne pokazy: parady i imprezy związane z tematyką kwiatową. Takich parad jest kilka.

Header p1390874

Życzymy Wam Kochane Ogrodniczki z okazji Dnia Kobiet, aby zdrowie Wam dopisywało, radość z pracy zawodowej i ogrodowej Was nie opuszczała i entuzjazm Wam towarzyszył przy wymyślaniu coraz to wspanialszych pomysłów w ogrodzie.