Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Mazan 09:48, 02 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

To standardowa wymiana igliwia. O strony intensywniejszej asymilacji "zużycie" występuje szybciej i igliwie po ok. 3 latach opada, a od strony północnej może opaść dopiero po 5 latach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 10:19, 02 maj 2017


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mazan napisał(a)
Adela

To standardowa wymiana igliwia. O strony intensywniejszej asymilacji "zużycie" występuje szybciej i igliwie po ok. 3 latach opada, a od strony północnej może opaść dopiero po 5 latach.



Pozdrawiam

Walerku - dziękuję pomimo, że nie widziałam innych niepokojących objawów, to jednak zależało mi na zdaniu fachowca.
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
KatarzynaKromka 18:16, 03 maj 2017

Dołączył: 15 lut 2017
Posty: 14
Witam,

Bardzo proszę o pomoc - czy to osutka sosny. Pisałam i dałam zdjęcia sosny kilka postów wyżej, teraz jeszcze dokładam zdjęcia igieł dla pewności.
Sama do końca nie wiem co to za choroba - nie widzę żadnych robaczków na sośnie, ale też nie ma na igłach charakterystycznych dla osutki poprzecznych pasków, nie wiem czy widać na zdjęciu ale części igieł mają białe "znaczki" - jakby ktoś popryskał farbą. Obawiam się o obok rosnącą sosnę aby się nie zaraziła i o inne w ogrodzie -bardzo proszę o radę co to i czym zwalczać.
Pozdrawiam wszystkich
Mazan 19:46, 03 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tak to osutka. Szczególnie widoczna kilka postów wcześniej jako zażywiczenie wierzchołków.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KatarzynaKromka 17:25, 07 maj 2017

Dołączył: 15 lut 2017
Posty: 14
Mazan napisał(a)
Tak to osutka. Szczególnie widoczna kilka postów wcześniej jako zażywiczenie wierzchołków.


Pozdrawiam

Bardzo dziękuję za tak szybka odpowiedź
Proszę jeszcze o radę - sosna zaatakowana osutką rośnie obok zdrowej (jeszcze), czy tą bez objawów też spryskać prewencyjnie? Jeśli tak, to tak samo często?
I Mazan, mam pytanie odnośnie środków - jakie polecasz? Wyczytałam tu na forum że na zmianę Antracol z Falconem -ok?

Podobnie wyglądają również igły na kilku kosodrzewinach w moim ogrodzie - czy te krzewy też chorują na osutkę? Tym samym traktować?

Z góry dziękuję i pozdrawiam życząc wszystkim upragnionego słoneczka
Mazan 12:50, 08 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KatarzynaKromka

Opryskuj nimi. Kosodrzewinę również nimi potraktuj, pozostałe iglaste /sosny/ nawet wyglądające zdrowo, opryskaj profilaktycznie, gdyż osutka bardzo łatwo się przenosi.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KatarzynaKromka 10:28, 14 maj 2017

Dołączył: 15 lut 2017
Posty: 14
Mazan

Bardzo dziękuję.
A czy obok rosnące świerki też pryskać - jako iglaste?
Bo nie wiem czy świerk też może chorować na osutkę? Taka ze mnie gapa

Pozdrawiam
Katarzyna
alunia113 20:53, 25 maj 2017

Dołączył: 25 maj 2017
Posty: 2
Witam, przejrzałam cały wątek i nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na mój problem z sosnami górskimi w odmianie 'Benjamin'. Problem jest w moim odczuciu duży gdyż takich sosen mam posadzonych około 50 sztuk a 4 w przeciągu wymarły nagle i obawiam się że kolejne sztuki też cierpią na to samo gdyż niektóre pędy w niektórych sztukach też zaczynają przybierać brązową prawie pomarańczową barwę. Jeżeli ktoś z Państwa jest w stanie podpowiedzieć to byłabym bardzo wdzięczna. Dodam jeszcze, gdyż może jest to istotne, że wymarły mi też 2 jałowce połóżące a kolejne maką też rdzawe pędy. Nie umieszczam tu zdjęć tych jałowców, żeby nie dostać reprymendy ale fakt ten może być istotny dla kogoś kto chciałby mi pomóc.
adkawi 21:34, 25 maj 2017


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Pierwsze podstawowe pytanie. A czy pod kamykami jest mata przeciw chwastom?
____________________
Adrianna
alunia113 22:29, 25 maj 2017

Dołączył: 25 maj 2017
Posty: 2
Tak, jest mata cięta "na krzyż" i każdy płat "krzyża" zagięty do środka aby odsłonić ziemię.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies