Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

ElzbietaFranka 19:28, 23 lip 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
sylwia_slomczewska napisał(a)
Mam sosnę himalajską od 4 lat wyhodowana z 10 cm sadzonki, teraz wyższa ode mnie wczoraj zauważyłam, że większość igieł w odległości 1,5-2cm od ogonka jest załamana w dół, wygląda to jakby sosna nagle zwiędła, w miejscu załamania od spodu jest żółty lub brązowy punkcik. Fotki jeszcze nie mam, ale może ktoś będzie wiedział co to może być i czym opryskać by ją ratować?



Sylwia bez fotki Mazan nie pomoże. Też mam sosne w zeszłym roku wiosna zmarzła ale opuściła się i ładnie rośnie.
Jak punkty to coś ją podzera jakaś ssawka.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Mazan 19:44, 23 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sylwio, z "rozpoznaniem" rzeczywiście może być krucho, ale podejrzenie wg opisu pada na dwa szkodniki Krótkostopkę sosnową lub igłówkę sosnową /pryszczarek sosnowy/. radzą sobie z nimi preparaty wgłębne mospilan, apacz.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_slomc... 23:33, 23 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81906
Cyknęłam dziś fotki i jak mi jutro syn zrzuci to pokażę.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Adela 18:43, 26 lip 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Niepokoją mnie moje dwie sosny: Watereri i na pniu czarcia miotła Juta. Zbyt słabo utwierdzone mają igły na pędzie. Mówię o najmłodszych przyrostach. Bez trudu można je wyciągnąć (jak wypadające włosy ) U innych sosen tego nie obserwuję.
Nie mają żadnych oznak choroby, są gęste, wyglądają zdrowo. W maju zawsze ograniczam ich wzrost skracając młode pędy.
Co to jest normalne u takich gęstych drzew?
____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 18:57, 26 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

Sosna Watereri dużo wytrzyma, ale nie znosi skażonego powietrza. Zrzuca wtedy już dwuletnie igły choć w odpowiednich warunkach mogą być ponad czteroletnie.
Dowiedz się jaka jest u Was czystość powietrza.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 19:05, 26 lip 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Walerku, dziękuję za odpowiedź.
Stan dzisiaj dobry.
Zimą często alarmowy No to mamy efekt.
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
sylwia_slomc... 12:49, 08 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81906
Mam te fotki wreszcie, popryskałam miedzianem w razie czego
plamki tylko na niektórych igłach



i z bliska
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 12:50, 08 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81906
Dla przypomnienia to sosna himalaska


____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
jola_B 00:44, 09 sie 2018


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Witam

Mam pytanie odnośnie mojej sosny czarnej.
Nie było mnie na działce ponad 2 tygodnie i gdy wróciłam zastałam taki widok:


Po analizie google i Ogrodowiska podejrzewam osutkę. Zastosowałam już Topsin kilka dni temu. Teraz jestem w trakcie kupowania Amistaru i Folpanu (muszę internetowo bo stacjonarnie nie znalazłam w sklepach).

I własnie naszły mnie wątpliwości. Czy tą sosnę jest sens ratować czy jednak należy ją natychmiast wyciąć?
Serce boli bo to były moje ulubione sosny czarne Green Tower.

Jak widac na zdjęciu obok stoi druga sosna która jest prawie ok, z lekkimi objawami zbliżającej się katastrofy. Opryskałam ją również.
2 metry dalej mam kolejne 2 sosny które też coś powoli zbiera.

Może mi ktoś podpowiedziec co jest w tej sytuacji "najmniejszym złem"?

Bardzo dziekuję.
Jola
____________________
Jola - Ogród od zera
Mazan 16:19, 09 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sylwia_slomczewska

Tak, jak pisałem tylko wykluczam krótkostopkę, a w to miejsce wstawiam kwieciaka sosnowca. Dobrze że opryskałaś, ale koniecznie trzeba dać te preparaty, które wymieniłem w przeciwnym razie mimo oprysków grzybobójczych może przyplątać się zamieranie pędów, które przenoszą te szkodniki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies